Krzysztof Gieniusz: Malarstwo

Zapraszamy na wystawę:

Krzysztof Gieniusz: Malarstwo

wernisaż: 6 czerwca 2019 (czwartek), godz. 18.00-20.00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wystawa czynna do 28 lipca 2019 r., od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-17:00
bilety: wernisaż i niedziele – wstęp wolny, pozostałe dni – 4 zł

Krzysztof Gieniusz (ur. 1963 w Sokółce) – w 1997 roku zaczął uczęszczać na warsztaty terapii zajęciowej, gdzie pod okiem Celiny Łuckiewicz i Wojciecha Krupy poznał malarstwo. Okazało się, że dzięki tej dziedzinie sztuki cierpiący na zaburzenie mowy i upośledzenie umysłowe Gieniusz znakomicie komunikuje się ze światem zewnętrznym: patrzy, widzi i opowiada świat po swojemu. Swoją malarską pasję rozwijał pod opieką artystyczną Ewy Petelczyc, instruktorki plastyki w Sokólskim Ośrodku Kultury.

Od początku język kompozycji Gieniusza jest osobisty i konsekwentny, dzięki czemu jego prace są od razu rozpoznawalne. Snuje on opowieści o ludziach, zwierzętach, domach, przepełnione pejzażem z charakterystyczną perspektywą. Używa głównie farb plakatowych, a jego ulubionym formatem jest format A1. Wydaje się, że jego prace sprowadzają się do prostych znaków graficznych z mocnym konturem, jednak wyrazista narracja i kolorystyka przyciągają uwagę zarówno widzów, jak i krytyków.

Jego pierwszy duży sukces to nagroda w kategorii malarstwo podczas Wojewódzkiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Plastycznej w Białymstoku, organizowanego w 1998 roku przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Rok później Białostocki Ośrodek Kultury zorganizował mu indywidualną wystawę. W 2000 roku prace Gieniusza prezentowane były w Gdańsku i w Muzeum Narodowym, zaś w 2003 – w ramach wystawy „Oswajanie Świata” – w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Malarstwo Gieniusza pokazywano także w galeriach w Łodzi, Poznaniu i innych miastach Polski, a także w Düsseldorfie, Hagen i Münster. Gieniusz brał udział w plenerach organizowanych przez Stowarzyszenie na rzecz Twórców Niepełnosprawnych „Nike”, a jego prace wydawano w formie kalendarzy. W 2007 roku został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. O Krzysztofie Gieniuszu, głośnym dziś twórcy sztuki prymitywnej, powstało kilka filmów dokumentalnych, a jego osiągnięcia artystyczne cenione są w kraju i za granicą.

Polecamy towarzyszące wystawie warsztaty dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych “Zostań geniuszem kolorów”.

Partnerzy wystawy:
Sokólski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie na Rzecz Twórców Niepełnosprawnych NIKE, TVP3 Białystok
Dziękujemy Adamowi Smólskiemu z Sokólskiego Ośrodka Kultury oraz Wojciechowi Krupie.

 

Galeria

gieniusz
Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  5 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  6 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  6 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  6 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  6 lat temu