Kornblumenblau

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na

film KORNBLUMENBLAU i spotkanie z reżyserem Leszkiem Wosiewiczem

11.01.2015, godz. 16.00, kino Forum
bilet: 5 zł

Kornblumenblau
Polska 1988, 93′
reż. Leszek Wosiewicz
obsada: Adam Kamień, Marcin Troński, Piotr Skiba, Krzysztof Kolberger, Ewa Błaszczyk, Adrianna Biedrzyńska, Leon Niemczyk i inni

Młody muzyk Tadeusz Wyczyński trafia do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu za działalność konspiracyjną. Skierowany do oddziału doświadczalnego, zostaje zarażony tyfusem. Rodzi się w nim imperatyw przeżycia za wszelką cenę. “Kornblumenblau” to tytuł niemieckiej piosenki granej przez więźnia na obsesyjne żądanie blokowego. Dzięki temu dostaje się do obozowej orkiestry i do wymarzonego bloku artystów, co daje mu szansę przeżycia…

Po raz pierwszy w dziejach polskiej kinematografii temat obozu koncentracyjnego został potraktowany parabolicznie, pozbawiony wymiaru społeczno-politycznego lub psychologicznego ludzkiego cierpienia. Obóz jest dla reżysera doskonałym miejscem do obserwacji ludzkich postaw i zachowań, a przede wszystkim – bezwzględnego biologizmu. Film jest także krytycznym głosem we współczesnej dyskusji nad kondycją i rolą artysty w społeczeństwie.

Galeria

kornblumenblau_plakat

Video

Komentarze

 1. Super! Kiedy trzecia czesc nocy zulawskiego?

 2. O Kornblumenblau wyczytałem chyba właśnie w wywiadzie-rzece z Żuławskim. Z aktualnego stanu funkcji życiowych Andrzeja Żuławskiego również warto by skorzystać, póki jeszcze się da. Mieszka teraz pod Warszawą i może warto by pomęczyć temat. Gdyby ktoś maczający palce w organizacji wydarzeń filmowych chciał spróbować, proszę o komentarz z kontaktem do siebie.

  • Dzień dobry,

   Dziękujemy bardzo za komentarz. Niewykluczone, że w przyszłości uda nam się zaprosić także Pana Żuławskiego na jedno ze spotkań Podlaskiej Akademii Kultury. W międzyczasie zapraszamy na kolejne spotkania z równie ciekawymi postaciami ze świata filmu goszczącymi w Białostockim Ośrodku Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  6 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  6 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  6 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  6 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  6 lat temu