Koncert: Jerz Igor

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza dzieci (+3) i dorosłych na koncert zespołu Jerz Igor w ramach Akcji Lato!

15 lipca 2016, godz. 18:00
klub Fama, ul. Legionowa5
bilet 2-osobowy (dziecko + opiekun): 14 zł (przedsprzedaż) i 18 zł (w dniu koncertu) – do nabycia w kasie kina Forum (tel. 85 746 13 20, ul. Legionowa 5) lub www.bilety.bok.bialystok.pl

Podczas koncertu usłyszymy utwory z płyt: „Mała Płyta” i „Jerz Igor Zimą”

Czym jest Jerz Igor? To projekt muzyczny czołowych przedstawicieli warszawskiej sceny muzyki alternatywnej Jerzego Rogiewicza i Igora Nikiforowa. To także rewolucyjne podejście do muzyki dla dla dzieci, to muzyka, która szanuje młodego słuchacza. Jerz Igor to wspaniale napisane, popowe kołysanki dla dzieci od lat 3 do 83. To również kreatywne i interaktywne koncerty, grane na żywych instrumentach i zapraszające młodego słuchacza do wspólnego muzykowania, poszerzające jego muzyczne horyzonty i pobudzające wyobraźnię.

Jerz Igor to dwuosobowa postać śpiewająca i grająca na wielu instrumentach. Stworzyli ją Igor Nikiforow i Jerzy Rogiewicz, znani z niezliczonej ilości zespołów (m.in. Profesjonalizm, Paula i Karol, Pink Freud, Polonezy, Warszawska Orkiestra Rozrywkowa). Dostrzegając brak ciekawych muzycznych propozycji dla najmłodszych, muzycy wzięli sprawy w swoje ręce: skomponowali 12 piosenek, nagrali większość partii instrumentalnych i wokalnych, zgromadzili Małą Orkiestrę Jerza Igora, zapraszając do współpracy wybitnych muzycznych gości. Stylistyczny rozmach tej domowej superprodukcji obejmuje zarówno eteryczne gitarowe ballady, blask orkiestr lat 60. XX wieku, jak i syntezatorową nostalgię dziecięcych lat 80. Za brzmienie i produkcję „Małej płyty” odpowiada realizator Michał Kupicz. Teksty napisali zaprzyjaźnieni autorzy: Joanna Halszka Sokołowska, Katarzyna Wojnar, Kamil Gamza, Adam Repucha i Grzegorz Uzdański. Choć większość tekstów dotyka tematu snu, nie wszystkie są klasycznymi kołysankami. Okładkę „Małej Płyty” – w formie wielokrotnie rozkładanej kartonowej książeczki – zaprojektował znany duet graficzek Agata Dudek i Małgorzata Nowak. Wydanie albumu w tak bogatej formie stało się możliwe dzięki wsparciu ponad 300 osób na crowdfundingowym portalu Polak Potrafi. Marzeniem twórców Jerza Igora było nagranie płyty, która dla dzisiejszych słuchaczy mogłaby stać się tym, czym dla nich były i są piosenki z „Akademii Pana Kleksa” czy „Kabaretu Starszych Panów” – ponadczasową muzyką czasu dzieciństwa, do której chce się wracać nawet po wielu latach.

Debiutancka „Mała Płyta” zawierała kołysanki i piosenki o snach, adresowane do najmłodszych słuchaczy i ich rodziców. Najnowszy album „Jerz Igor Zimą” opowiada m.in. o tym, jakie przygody w środku zimy mogą przydarzyć się niedźwiedziowi, co robił śnieg, o czym marzą ryby pod lodem i dlaczego zimą lisy chodzą o wiele ciszej. Płyta zawiera 10 piosenek, z których melodię do jednej słuchacz będzie mógł wymyślić sobie sam. Autorami tekstów są Natalia Fiedorczuk, Joanna Halszka Sokołowska, Antonina Stasiuk oraz Grzegorz Uzdański. Malownicze, kalejdoskopowe aranżacje wykonuje dziesięcioosobowa Orkiestra Jerza Igora. Usłyszeć więc można m.in. wibrafon, autoharfę, puzony i waltornię – wszystko to nagrane pod czujnym okiem Michała Kupicza. Płycie towarzyszy wielostronicowa książeczka autorstwa duetu Agata Dudek / Małgorzata Nowak, stworzona jako otwarta forma, którą słuchacz będzie mógł własnoręcznie uzupełniać wedle upodobania.

www.facebook.com/JerzIgor
www.jerzigor.bandcamp.com

Media o Jerzu Igorze:
„Gazeta Wyborcza”: http://wyborcza.pl/1,75475,16065135,Jerz_Igor_zrobil_mi_dzien_dziecka__SWIADER_.html
Screenagers: http://www.screenagers.pl/index.php?service=albums&action=show&id=2565
Uwolnij Muzykę: http://www.uwolnijmuzyke.pl/jerz-igor-mala-plyta
Polskie Radio: http://www.polskieradio.pl/10/482/Artykul/1079103,Jerz-Igor-zbiera-pieniadze-Pomoz-im-wydacplyte-dla-dzieci
Jazzarium: http://jazzarium.pl/aktualnosci/pomóż-jerzowi-igorowi-dotrzeć-do-dzieci
„Rzeczpospolita”: http://www.rp.pl/artykul/512248,1092911-Dobra-muzyka-dla-dzieci-i-rodzicow.html
T Mobile Music: http://www.t-mobile-music.pl/newsy/zapowiedzi-plyt/jerz-igor-takich-bajek-jeszcze-nie-bylo,16083.html
Hello Zdrowie: http://www.hellozdrowie.pl/blogi/weekendowy-tata/mala-plyta-dla-malych-melomanow/

Galeria

fot. Michał Murawski

fot. Michał Murawski

IMG_0768 IMG_0775 IMG_0807 IMG_0816 IMG_6046 IMG_6047 IMG_6054 IMG_6109

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury