Koncert: Free Blues Band / Bracia i Siostry

Białostocki Ośrodek Kultury i Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok zapraszają na obchody Polskiego Dnia Bluesa!

15 września 2019
godz. 18.00 –  odsłonięcie tabliczek na Alei Bluesa
godz. 18.30 – koncert: Free Blues Band / B&S – Bracia i Siostry i goście, klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 25 zł (przedsprzedaż), 30 zł (w dniu koncertu) – dostępne w kasie kina Forum, kasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

B&S – BRACIA I SIOSTRY / Białystok
Zespół rozpoczął swoją oficjalną działalność 11 listopada 2005 r. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu znakomitej płyty formacji The Allman Brothers Band, “Brothers and Sisters”. Początkowo koncerty bazowały na repertuarze wspomnianego już The Allman Brothers Band, ale wkrótce członkowie “Braci i Sióstr” zaczęli komponować własne utwory i prezentować je szerszej publiczności. W 2006 roku muzycy nagrali swoją pierwszą płytę zatytułowaną “DEMO, czyli antidotum na stres”, na którą składało się 6 autorskich kompozycji. Kolejny (2007) rok zaowocował licznymi nagrodami na festiwalach.
Przez ponad dekadę swojej działalności B&S nieustannie walczyło o stabilny, mocny skład. Przez szeregi zespołu przewinęło się mnóstwo muzyków, którzy w sposób naturalny wpływali na jego brzmienie.
W 2016 roku zawiązał się obecny, na pewno najbardziej rozjammowany i najbardziej emocjonalny skład zespołu, co niewątpliwie przyczyniło się do zwiększenia przepływu emocji płynących ze sceny, zabierając słuchaczy w nieznane. A przecież po to jest MUZYK.
Krzysztof Gregorkiewicz – wokal
Paweł Szucher Szuszkiewicz – gitary
Paweł Muzzy Mikosz – gitara basowa, kontrabas
Mirek Kozioł – perkusja

FREE BLUES BAND / Szczecin
Grupa bluesowa grająca już ponad 38 lat muzykę pełną ekspresji, która łączy w sobie elementy rythm’n’bluesa, soulu, funky i zahacza o jazz. Założona w końcu 1979 r. przez braci Andrzeja i Mariana Malcherków. Na swym koncie ma tytuły laureatów z praktycznie wszystkich festiwali muzyki rockowej i bluesowej organizowanych w Polsce od 1983 r. Zespół używa oryginalnych organów Hammonda, na których gra, jako jedyna w Polsce przedstawicielka płci pięknej, Agnieszka Malcherek.
Zespól koncertował z Tadeuszem Nalepą od 1995 roku, a 3 ostatnie lata przed śmiercią Nalepy artysta koncertował wyłącznie z Free Blues Band i to z FBB zagrał ostatni koncert w swoim życiu – 12 sierpnia 2006 roku w Trincu w Czechach.
Grali także z Taj Mahal, Chrisem Farlowem (Colosseum), Stevem Morsem i Ianem Paicem (Deep Purple) oraz Stanem Skibbem, L. Cichońskim, Carlosem Johsonem, Janem “Izbą” Izbińskim czy też ze Sławkiem Wierzcholskim. Otwierali koncerty Deep Purple, Johna Scofielda, Johna Mayala, The Animals, Scotta Hendersona oraz Johnnego Wintera i T.M. Stevensa. Poza tym regularnie od 26 lat w jeden z piątków każdego miesiąca dają koncert w firmowym klubie Free Blues Club w Szczecinie.
Andrzej Malcherek – gitara, wokal
Agnieszka Malcherek – organy Hammonda
Mateusz Pawelec – gitara basowa
Dariusz Kamiński – perkusja

Polski Dzień Bluesa
16 września, w rocznicę urodzin B.B. Kinga, z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego, w Polsce obchodzony jest Dzień Bluesa.
Na terenie całego kraju, w okolicach tej daty, organizowane są różnego rodzaju imprezy o charakterze bluesowym: koncerty, festiwale, wystawy plastyczne, radiowe audycje muzyczne, wspólne spotkania miłośników muzyki.

Aleja Bluesa!
Rok 1978 był bardzo ważny dla środowiska bluesowego w Białymstoku. Był to rok pierwszych ogólnopolskich sukcesów Kasy Chorych oraz rok, w którym po raz pierwszy zorganizowano festiwal Jesień z Bluesem. Trzydziesta rocznica tych wydarzeń stała się pretekstem do ogłoszenia roku 2008 rokiem bluesa. Jednym z materialnych śladów obchodów tego święta jest pasaż łączący ulice Suraską i Legionową, nazwany Aleją Bluesa. W kamienne płyty układające się jak fortepianowe klawisze wmontowano pamiątkowe tablice z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania bluesa. Pierwsza uroczystość odbyła się 3 października 2008 roku.
Stolica Podlasia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała się uhonorować w taki sposób ten gatunek muzyczny.
Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku, którzy wiele lat życia poświęcili, zarażając innych miłością do bluesa. Wystarczy wspomnieć tu Marię Jurkowską, dziennikarkę radiowej Trójki, czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Aleja jest miejscem, gdzie uhonorowane zostały ich dokonania. Podsumowując: Aleja jest aleją ludzi, którzy bluesa kochali i kochają.

Galeria

Free Blues Band bis

BOK Białostocki Ośrodek Kultury