Klasyka Kina: Pali się, moja panno

Białostocki Ośrodek Kultury – Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG” zaprasza w ramach Klasyki Kina na pokaz nominowanego do Oscara arcydzieła Miloša Formana “Pali się, moja panno” – jednego z najsłynniejszych filmów czeskiej szkoły filmowej!

20 czerwca 2018, godz. 18:30
kino Forum
bilety: 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy) – do kupienia w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Pali się, moja panno
The Firemen’s Ball / Hoří, má panenko!
reż. Miloš Forman
Czechy, Włochy 1967 / 70’

Prelekcja przed filmem: Diana Dąbrowska, filmoznawczyni

Inspiracją do nakręcenia filmu było prawdziwe zdarzenie. Forman wraz ze scenarzystami, Jaroslavem Papouszkiem (późniejszym twórcą filmów o Homolkach) i Ivanem Passerem (Intymne oświetlenie), poszukiwali pomysłu na film. Przypadkowo zaszli do jednej z remiz strażackich na przedmieściach Pragi, gdzie odbywał się bal zorganizowany przez drużynę ochotniczą straży pożarnej. Następnego dnia postanowili nakręcić o tym film. Scenariusz powstał w sześć tygodni. Pali się, moja panno nakręcono tam, gdzie odbył się wspomniany bal, z udziałem tych samych ludzi. Forman przedstawił im zarys scenariusza, pozwalając na improwizację.

Utwór, odczytywany również jako metafora stosunków wewnątrz ówczesnej partii komunistycznej, wywołał międzynarodowy – zważywszy udział sławnego producenta Carlo Pontiego – skandal. Czeskie władze próbowały skompromitować Miloša Forman i nie dopuścić filmu do dystrybucji, ale prawa do tytułu wykupili Francuzi, otwierając tym samym Formanowi drogę na Zachód po upadku Praskiej Wiosny.

Miloš Forman (1932-2018) – absolwent praskiej Akademii Sztuk Scenicznych. Jedna z ikon czechosłowackiej Nowej Fali. Zrealizował – nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny – filmy “Miłość blondynki” i “Pali się, moja panno”. Od 1968 roku przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Uchodzi za przenikliwego, ironicznego komentatora amerykańskiej rzeczywistości. Autor tak znanych filmów jak nagrodzony pięcioma Oscarami “Lot nad kukułczym gniazdem”, “Hair” czy “Amadeusz”.

Pokaz zorganizowany we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie

Diana Dąbrowska – filmoznawczyni, doktorantka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi zajęcia na kierunku Filmoznawstwo oraz Italianistyka. Specjalizuje się w kulturze filmowej i muzycznej Italii lat 60. XX wieku i we włoskim kinie współczesnym.
Jej teksty ukazały się m.in. w tomach zbiorowych (“Od Manzoniego do Maraini”, red. Anna Miller-Klejsa, Artur Gałkowski; “Europejskie kino gatunków”, red. Piotr Kletowski), “Studiach filmoznawczych” czy “Ekranach”.
Stała współpracowniczka miesięcznika “KINO”. Współorganizatorka festiwali filmowych, m.in. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu oraz Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi.

Galeria

Klasyka Kina – Pali się moja panno (1) Klasyka Kina – Pali się moja panno (2) Klasyka Kina – Pali się moja panno (3) Klasyka Kina – Pali się moja panno (4) Klasyka Kina – Pali się moja panno (5)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury