Mechaniczna pomarańcza

Działający przy Białostockim Ośrodku Kultury – Dyskusyjny Klub Filmowy “GAG” zaprasza na cykliczne pokazy – KLASYKA KINA – podczas których prezentowane są największe arcydzieła światowej kinematografii, poprzedzone prelekcją filmoznawców i fanów kina.

18 listopada o godz. 18.00 w kinie Forum zaprezentujemy film, którego premiera wywołała wielki skandal, a zakaz jego emisji do dziś obowiązuje w wielu krajach, porażającą wizję przyszłości pełnej przemocy, anarchii i cynizmu, arcydzieło Stanleya Kubricka MECHANICZNA POMARAŃCZA .

Prelekcję przed filmem wygłosi krytyk filmowy i dziennikarz Artur Cichmiński
Bilet wstępu: 10 zł / 7 zł ulgowy

Mechaniczna pomarańcza / A Clockwork Orange
USA 1971, 136’
reżyseria: Stanley Kubrick
obsada: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates

Chuligan Alex doskonale się bawi kosztem innych: dokonuje rozbojów, gwałtów i kradzieży. Transformacja pozbawionego wszelkich zasad moralnych łobuza w porządnego obywatela poprzez brutalne pranie mózgu (nowatorską terapię) i jego powrót do dawnych praktyk stało się osnową przerażającej wizji Kubricka zaczerpniętej z przełomowej powieści Anthony’ego Burgessa, osadzonej gdzieś w nieokreślonej przyszłości. Nastrój osaczenia potęguje wspaniała muzyka elektroniczna. Na ścieżkę dźwiękową filmu składają się m.in. utwory stworzone przez Wendy Carlos na syntezatorze Mooga i klasyki Beethovena. Film wzbudzał kontrowersje od pierwszych pokazów, ale i tak został nominowany do Oscara w czterech kategoriach. Moc oddziaływania filmu nie słabnie: do dziś „Mechaniczna pomarańcza” szokuje i pociąga jednocześnie.

Galeria

mechaniczna_pomarancza_003

Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury