Kolor purpury

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny pokaz w ramach Klasyki Kina. Tym razem zaprezentujemy kameralny dramat Stevena Spielberga, nominowaną do Oscara w 11 kategoriach, poruszająca opowieść o czarnoskórej dziewczynie, w której rodzi się dojrzała, niezależna kobieta

KOLOR PURPURY

25.11.2015, godz. 19.00, kino Forum
bilety: 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy)

Prelekcję przed filmem wygłosi dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski.
Kolor purpury
The Color Purple, USA 1985, 154’
reżyseria:  Steven Spielberg
obsada: Danny Glover, Whoopi Goldberg, Margaret Avery

Nominowana do Oscara w 11 kategoriach, poruszająca opowieść o czarnoskórej dziewczynie, w której rodzi się dojrzała, niezależna kobieta. Mistrz kina przygody i akcji, Steven Spielberg, “Kolorem purpury” udowadnia, że równie dobrze sprawdza się w bardziej kameralnym repertuarze.
Maltretowana przez męża i pomiatana przez czwórkę jego dzieci z pierwszego małżeństwa, Celie z całych sił stara się posłusznie wykonywać obowiązki przykładnej żony. Do jej domu przybywa siostra Nettie szukając schronienia przed okrutnym ojcem. Mąż Cellie, Albert, wyrzuca kobietę, gdy ta odrzuca jego zaloty. „Kolor purpury”, na podstawie nagrodzonej Pulitzerem powieści Alice Walker, której akcja toczy się w wiejskich realiach Południa Stanów, jest triumfalnym debiutem Whoopi Goldberg, nominowanej do Oscara za pierwszoplanową rolę promiennej, nieustraszonej Celie. Jest to także pierwszy film Spielberga poruszający problemy rasizmu i mniejszości etnicznych. Roger Ebert uznał go film roku i wpisał na listę Great Films Archive. Film otrzymał 11 nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film roku.

Łukasz Maciejewski – dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci i Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT. Dyrektor programowy Festiwalu Kino na Granicy w Cieszynie, dyrektor artystyczny festiwalu “Przestrzenie Inspiracji” w Lublinie. Wykładał dziennikarstwo w Szkole Kina w Collegium Civitas w Warszawie. Kurator filmowy Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie. Członek Rady Artystycznej Teatru na Plaży w Sopocie oraz Rady Fundacja Kultury i Sztuki – “i Kropka”.

Galeria

kolor kolor1

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury