Easy rider

Białostocki Ośrodek Kultury – Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG” zaprasza na kolejny pokaz w ramach Klasyki Kina. Tym razem zaprezentujemy klasyk nad klasykami!

Easy rider

„Easy rider” to filmowa opowieść o podróży dwójki motocyklistów przez USA, zdobywca głównej nagrody w Cannes w 1969 roku, a także szeregu nominacji do Oscarów.

18.10.2016, godz. 19:30
kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy) – do kupienia w kasie kina Forum i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcję przed filmem wygłosi Grzegorz Fortuna – doktorant na wydziale filologicznym UG. Autor tekstów Rynek wideo w Polsce („Images” 2013) i Biznes, piractwo i kasety wideo. Dystrybucja kaset VHS w okresie transformacji (Wokół zagadnień dystrybucji filmowej). Redaktor tomu czasopisma „Panoptikum” poświęconego polskiej transformacji. Przygotowuje doktorat o rynku i kulturze wideo w Polsce czasów transformacji ustrojowej. Laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2016). Członek kolektywu VHS Hell.

Easy rider
USA, 94′
reż. Dennis Hopper

Dwaj motocykliści, Wyatt (Fonda) i Billy (Hopper), podróżują przez południowe stany USA na motocyklach. Przed wyruszeniem w trasę udało im się przemycić sporą ilość kokainy z Meksyku do L.A., co zapewniło im wystarczającą ilość gotówki, aby wyruszyć na Florydę. Jednak im dalej jadą na wschód tym mniej przychylne reakcje spotykają ich od miejscowych ludzi. Na początku drogi trafiają na farmę, gdzie zostają bardzo gościnnie przyjęci przez gospodarzy, którzy pozwalają im naprawić koło, a następnie częstują obiadem. Na bezdrożach Nowego Meksyku zabierają autostopowicza (Luke Askew), który okazuje się być członkiem komuny hipisowskiej, do której zaprosił motocyklistów. W mikro-społeczności dzieci kwiatów znajdującej się w okolicach Taos w Nowym Meksyku oglądają oni próby organizacji życia w stylu pierwotnym przez młodych uciekinierów z miast. Na odjeździe autostopowicz daje Wyattowi kartonik LSD, mówiąc aby podzielił się tym we właściwym miejscu z właściwymi ludźmi. W małym miasteczku na trasie zostają aresztowani za “paradowanie bez pozwolenia”, ponieważ jechali dla żartu za lokalną paradą. W areszcie poznają prawnika i alkoholika George’a Hansona (Jack Nicholson), który pomaga im wyjść na wolność, a następnie rusza z nimi w trasę. W Luizjanie w barze, w którym chcieli coś zjeść, zostają niezbyt przychylnie przyjęci przez siedzących tam mężczyzn i oficera policji, za to bardzo entuzjastycznie przez nastolatki, które koniecznie chcą z nimi ruszyć w drogę. W nocy na ich biwak napadają miejscowi – dotkliwie ich biją i zabijają George’a. Billy i Wyatt jednak kontynuują podróż i docierają do Nowego Orleanu, gdzie trwa parada Mardi Gras. Znajdują dom publiczny, który polecił im George i wraz z dwiema prostytutkami – Karen (Karen Black) i Mary (Toni Basil) – oglądają paradę, na koniec trafiają na cmentarz, gdzie wszyscy biorą LSD. Obrazy ich narkotykowego “odlotu” na nowoorleańskim cmentarzu należą do najbardziej znanych scen tego filmu. Kolejnego ranka ruszają dalej w stronę Florydy. W drodze zostają wypatrzeni przez dwóch jadących pick-upem rednecków. Jeden z nich strzelając zabija najpierw Billa, a potem Wyatta, który ruszył po pomoc dla przyjaciela. Kamera filmująca płonący motor Kapitana Ameryki powoli unosi się w stronę nieba, pokazując z lotu ptaka sielski krajobraz.
(źródło Wikipedia)

Partnerem pokazu są:

baristacja

hary

Galeria

easy raider easy raider1

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury