KKO: Przemysław Kapituła

Zapraszamy na koncert w ramach XXV Katedralnych Koncertów Organowych

KKO: Przemysław Kapituła

24 lipca 2020, godz. 19:15
Bazylika Katedralna w Białymstoku, ul. Kościelna 2
wstęp wolny

Program koncertu:
Feliks Nowowiejski (1877-1946)
– Marche solennelle
– Offertoire op. 7 Nr 2
Felice Moretti – Padre Davide da Bergamo (1791 – 1863) – Elevazione in re minore
Fryderyk Chopin (1810 – 1849)
– Prelude e-moll op. 28 nr 4 (transkrypcja na organy P. Kapituła)
– Prelude A-dur op. 28 nr 7 (transkrypcja na organy P. Kapituła)
– Prelude E-dur op.28 nr 9 (transkrypcja na organy F. Liszt)
Louis Vierne (1870-1937)
– II Orgelsymphonie op. 20 e-moll
– Allegro
– Choral
– Final

Przemysław Kapituła
Organista, impresario muzyczny, kontynuator tradycji muzycznej Archikatedry Warszawskiej. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Józefa Serafina. Kształcił się u wielu europejskich pedagogów, pobierał lekcje gry na fortepianie u prof. Kajetana Mochtaka, współpracował też z prof. dr. hab. Jerzym Erdmanem.

Regularnie koncertuje w kraju i za granicą, dając około 120 koncertów rocznie na najważniejszych festiwalach. Współpracował z solistami (m.in. B. Ładyszem, T. Żylis-Garą, O. Pasiecznik), chórami i zespołami orkiestrowymi (m.in. z Orkiestrą Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie). Specjalne miejsce w jego zainteresowaniach zajmuje twórczość wybitnych organistów polskich: Mieczysława Surzyńskiego (1866-1924) i Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946), jest wydawcą wszystkich ich utworów organowych na płytach.

Jako dyrektor Fundacji „Festiwal Muzyki Sakralnej” organizuje ok. 270 koncertów rocznie, w których bierze udział ponad 25 tysięcy słuchaczy. Jest inicjatorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie i Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” w Warszawie. Jest także pomysłodawcą i twórcą koncertów: „Organy Śródmieścia – Warszawski Festiwal Organowy”, „Barokowe Organy” „Wielkie Organy w Archikatedrze”, „Organy Parafii św. Wojciecha na Woli”, „Organy Woli”. Zainicjował remont zabytkowych organów w warszawskim kościele św. Wojciecha. Jest laureatem nagrody prymasa Polski „Srebrna Piszczałka” (2009) za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. Wykładał we Włoszech na kursach mistrzowskich poświęconych interpretacji muzyki organowej.

Program XXV Katedralnych Koncertów Organowych
Bazylika Archikatedralna w Białymstoku, ul. Kościelna 2

Organizatorzy: 
Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku
Białostocki Ośrodek Kultury

Patronat medialny:
Białystok Online
Polskie Radio Białystok
Radio i
Drogi Miłosierdzia

Sponsor:
Kwiaciarnia Jaśmin

Ostatnie komentarze