KKO: Marcin Armański

Zapraszamy na koncert Marcina Armańskiego w ramach XXVII Katedralnych Koncertów Organowych.

8 lipca, godz. 19:15
bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, ul. Kościelna 2
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ, na bilety.bok.bialystok.pl oraz na miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem (w katedrze sprzedaż biletów wyłącznie za gotówkę)

Marcin Armański urodził się w Kielcach w 1983 roku. Naukę gry na organach rozpoczął pod kierunkiem ks. Zbigniewa Rogali, jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach w klasie fortepianu. Kształcił się w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku w klasie Michała Olszewskiego. W 2007 roku uzyskał tytuł magistra sztuki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował w klasie profesora Juliana Gembalskiego i Zygmunta Antonika.

Od 2006 roku związany jest z Dolnym Śląskiem jako kantor Kościołów Pokoju w Świdnicy i w Jaworze oraz organista zboru ewangelicko-reformowanego we Wrocławiu. Prowadzi działalność pedagogiczną. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów organowych i kompozytorskich. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla radia i telewizji (w tym dla telewizji amerykańskiej i japońskiej). W 2011 roku zagrał specjalny koncert podczas wizyty szwedzkiej pary królewskiej w Świdnicy. Jest organizatorem życia muzycznego na Dolnym Śląsku, od wielu lat prowadzi festiwale organowe, m.in. w Jeleniej Górze, Bolkowie, Karpaczu, Kaczorowie, Świdnicy. W 2016 roku zainicjował projekt edukacyjny „Ogólnopolskie Warsztaty dla Organistów i Muzyków Kościelnych”, który funkcjonuje pod patronatem Synodalnej Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Zajmuje się organmistrzostwem – rekonstrukcjami historycznych instrumentów klawiszowych.

Program:
J. S. Bach (1685–1750)

Sinfonia z kantaty 129 „Wir danken dir, wir danken”
Jesus bleibet meine Freude z kantaty 147
Toccata i Fuga d-moll BWV 578
F. Mendelssohn (1809–1847)
Allegro d-moll
Pieśń bez słów As–dur (duetto)
Preludium i fuga e-moll WoO 13
Wariacje D-dur
M. Surzyński (1866–1924)
Improwizacje nt. Święty Boże


BOK Białostocki Ośrodek Kultury