KKO: David Troiano

Zapraszamy na koncert Davida Troiano w ramach XXVII Katedralnych Koncertów Organowych.

12 sierpnia, godz. 19:15
bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, ul. Kościelna 2
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ, na bilety.bok.bialystok.pl oraz na miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem (w katedrze sprzedaż biletów wyłącznie za gotówkę)

David Troiano – organista, dyrygent i tenor liryczny. Wykształcenie w dziedzinie wokalistyki zdobył na Uniwersytecie Stanowym Wayne, gdzie obecnie pełni funkcję adiunkta. Studiował także w klasie legendarnej organistki Marilyn Mason na Uniwersytecie Michigan i w klasie klawesynu Edwarda Parmentiera.

Krąg jego zainteresowań to hiszpańska muzyka epoki baroku oraz muzyka Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza hiszpańskojęzycznej. Jako specjalista w tej dziedzinie prowadzi wykłady i wykonuje recitale organowe (AGO Regional Meetings, Almeria – Hiszpania, Tucson – USA).

Troiano wciąż poszukuje nowych brzmień organowych, ma na koncie wiele premierowych wykonań kompozytorów z obu Ameryk, m.in. Armando Torresa z Meksyku, Gilberta Martina, Armando Bayoli (Puerto Rico), Miguela Del Aguili (Urugwaj).

Ceniony jest także jako wokalista, szczególnie za wyjątkowe piękno głosu, a także dbałość o detale wykonawcze i wizerunek sceniczny. Na swoim koncie ma role w operach, operetkach i oratoriach. Bierze udział w wielu projektach, promujących muzykę wokalną, działa w stowarzyszeniu promującym operę komiczną, nagrywa płyty, uczestniczy jako solista w festiwalach i konferencjach oraz wykonuje liczne koncerty. Koncertował w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Włoszech, Portugalii, Meksyku, Szwecji i Norwegii, odbył tournée po Finlandii w duecie z barokowym skrzypkiem Tapani Yriola.

Obecnie pełni funkcję dyrektora muzyki w kościele św. Klary z Montefalco w Grosse Pointe w stanie Michigan.

Program:
I. Quinn (ur. 1973)
Toccata na temat VICTIMAE PASCHALI LAUDES
R. Goss-Custard (1877–1956)
Serenade Revised by James Alyward
G. Young (1919–1998)
Promenade
N. Goemanne (1926–2010)
En La Silencio de la Noche
R. L. Becker (1882–1956)
Toccata D–dur
J. Utterback (ur. 1944)
Reverie for Organ
D. Gawthrop (ur. 1949)
Toccata Brevis
F. Borowski (1872–1956)
Adoration Transkrypcja G. Whiting
D. Ficari (ur. 1996)
Finale (Suite No. 1)


BOK Białostocki Ośrodek Kultury