Kino plenerowe: Jacaszek na żywo do filmu Nanuk z Północy

Kino plenerowe to już nasza tradycja!
Jak co roku zapraszamy wszystkich fanów dobrego kina na letnie pokazy pod gwiazdami.

Podczas wakacyjnych wieczorów zaprezentujemy filmy poszerzające Waszą percepcję sztuki filmowej, świata, człowieka i muzyki (tylko u nas filmy z muzyką na żywo – pod chmurką)!

17 sierpnia – godz. 21:00 – Nanuk z Północy
reż. Robert Flaherty, pokaz z muzyką na żywo: Jacaszek, 79′
Robert J. Flaherty uważany jest nie tylko za jednego z ojców filmu dokumentalnego, ale i za prekursora filmu etnograficznego. „Nanuk z północy” to jego pierwsza produkcja, która od razu przyniosła mu jednoczesny sukces artystyczny i frekwencyjny. Bohaterem filmu jest Nanuk, głowa inuickiej rodziny z wybrzeża Zatoki Hudsona. Kamera towarzyszy jemu i jego krewnym podczas codziennych czynności, w powszednich zmaganiach z nieprzyjazną naturą. W pamięci widzów pozostają sceny budowy igloo czy polowania na foki oraz pogodny humor, od którego Flaherty nie stronił. Choć niektóre wydarzenia były inscenizowane, film pozostaje bezcennym dokumentem etnograficznym.

Jacaszek – polski artysta dźwiękowy, kompozytor i jeden z najoryginalniejszych producentów muzyki elektro-akustycznej, łączącej dźwięki elektroniczne z żywym instrumentarium. Autor muzyki teatralnej i filmowej (np. „Sala samobójców”) oraz ilustracji muzycznych do poezji i prozy, w tym słuchowiska muzycznego „Lem Konzept” do „Bajek Robotów” Stanisława Lema. W ramach projektu Rimbaud, wspólnie z Mikołajem Trzaską i Tomaszem Budzyńskim stworzyli muzykę do do tekstów Arthura Rimbauda. Ma na swoim koncie osiem autorskich albumów. W 2004 roku, nakładem Gusstaff Records wydał płytę „Lo-Fi Stories”, efekt zainteresowania autora estetyką starych bajek, wydawanych na płytach winylowych i magnetofonach szpulowych. Wykształcił niekonwencjonalne metody samplingu, korzystając z archaicznych nagrań i dźwięków wydawanych przez zabawki, instrumenty i szczątki znalezionych mechanizmów, nazywając tę technikę „muzykotroniką”.

Widzów zachęcamy do zabrania ze sobą koców, śpiworów i karimat (noce bywają chłodne). Mamy nadzieję, że jak zwykle spotkamy się w bardzo licznym gronie!

pełna lista filmów wyświetlanych podczas Kina plenerowego 2018
pełny program Lata w Mieście

 


BOK Białostocki Ośrodek Kultury