Karolina Cicha i Spółka “Jidyszland”

Zapraszamy na koncert upamiętniający spalenie Wielkiej Synagogi w Białymstoku

Wielka Synagoga w Białymstoku – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Białymstoku przy ulicy Suraskiej została zbudowana w latach 1909-1913 według projektu Samuela J. Rabinowicza. Stanęła na miejscu starej synagogi. Środki na budowę zebrano ze sprzedaży mięsa koszernego oraz z prywatnych darowizn. Podczas II wojny światowej, 27 czerwca 1941 hitlerowskie bataliony policyjne 309 i 316  spaliły synagogę wraz z około 2 000 uwięzionych w niej osób.

Pomnik Wielkiej Synagogi – obecnie na miejscu spalonej synagogi znajduje się pomnik – zniszczona kopuła synagogi i tablica pamiątkowa o treści: “Święty nasz wspaniały przybytek stał się pastwą ognia, 27 czerwca 1941 r. 2 000 Żydów niemieccy mordercy spalili w nim żywcem” ufundowany w 1995 roku przez Żydów białostockich z całego świata oraz miasto Białystok. Pomnik Wielkiej Synagogi jest jednym z punktów otwartego w czerwcu 2008 r. Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku opracowanego przez grupę doktorantów i studentów UwB – wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Koncert „JIDYSZLAND” oparty jest na tekstach żydowskich poetów z Podlasia. Karolina Cicha rozwija tu wątek kultury żydowskiej rozpoczęty na płycie „Wieloma językami” poświęconej językom mniejszości narodowych województwa podlaskiego. Poetyckie bogactwo języka jidysz oraz etnojazzowe kompozycje, współtworzone z Piotrem Domagalskim,złożyły się na osobną, spójną muzycznie całość, w postaci płyty „Jidyszland”. Podstawowy skład zespołu brzmieniowo
przypomina skład okołojazzowego czy rockowego power trio wzbogaconego o instrumenty etniczne, takie jak gimbri, baglamas czy akordeon. Na koncert składają się utwory do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlaskiego: Chaima Siemiatyckiego, Rabina Elizera Szulmana, Liby Bursztejn z Tykocina, czy Morrisa Rosenfelda z okolic Sejn. Słyszymy też tekst Rivki Tiktiner – XVI wiecznej uczonej mającej korzenie w tych stronach, zapisaną w archaicznym jidysz. Jest też miejsce na pieśni będące świadectwami miejsc – jak “Bialystok main heim”.

Karolina Cicha, fot. Tomasz Kaczor

Karolina Cicha, fot. Tomasz Kaczor

Skład zespołu:
Karolina Cicha – wokal, sampler, klawisze, akordeon
Piotr Domagalski – bas, kontrabas, gimbri
Witek Wilk – perkusja

Pozostałe wydarzenia:

godz. 18:30, Mała Galeria BOK – foyer Forum

Max Meir Mroz / Klimaty Jerozolimy

Wernisaż wystawy fotografii / Gościnnie wystąpi FREY LECH TRIO

godz. 19:00, Klub Fama

Promocja książki „Święto trąbek” Marty Masady – spotkanie z autorką poprowadzi Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

godz. 20:00, Klub Fama

„Kiriat Białystok. Szkice do sagi białostoczan” – pokaz filmu Dariusza Szady-Borzyszkowskiego

Organizatorzy: Miasto Białystok, Białostocki Ośrodek Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej

Partnerzy: Wydawnictwo W.A.B., Frey Lech Trio

Galeria

fot. Czarli Bajka t (2) fot. Tomasz Kaczor (2)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury