Jutro albo pojutrze / Minding the Gap

W ramach festiwalu ?Underground/Independent? 2019 zapraszamy na pokaz nominowanego do Oscara filmu

JUTRO ALBO POJUTRZE / MINDING THE GAP

9 marca 2019, godz. 17.00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 10 zł – w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcja przed filmem: Tomasz Kolankiewicz


Jutro albo pojutrze / Minding the Gap

USA 2018, 100’
reż. Bing Liu

Nominacja do OSCARA 2019 – Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny!

W Rickford, w stanie Illinois, w samym sercu amerykańskiego Pasa rdzy, trzej przyjaciele: Zack, Keire i reżyser filmu Bing spędzają wolny czas na jeżdżeniu na deskorolce po mieście i imprezowaniu. Silne i głębokie relacje tych trzech młodych mężczyzn i ich dorastanie są rdzeniem filmu stworzonego przez jednego z nich z młodzieńczą energią, choć jednocześnie imponującym poziomem dojrzałości. I choć film kręcony był początkowo w sposób spontaniczny, jako czysta rejestracja codzienności trzech młodych zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy, to w efekcie stał się poruszającym zapisem procesu ich dorastania i konieczności podejmowania trudnych życiowych decyzji. Wolność otwiera drogę do odpowiedzialności i dojrzałości.

Obserwujemy wnikliwy portret nieokrzesanych młodych skejtów, którzy wkraczają w dorosłość i zostają postawieni w sytuacjach, gdzie każdy wybór, zarówno dobry, jak i zły, zamyka jedne drzwi i otwiera nowe. Każdy z nich ma własne demony, z którymi musi zmierzyć się na prywatnym froncie. 23-letni Zack zostaje nieoczekiwanie ojcem, a 17-letni Keire dostaje pierwszą pracę. Bing zostaje wtłoczony w burzliwy związek Zacka z dziewczyną, a Keire zmaga się wewnętrznie z problemem rasowej tożsamości i śmiercią ojca. Film pokazuje zmiany, jakie z upływem lat zachodzą w życiu i osobowości trzech młodych deskorolkarzy, którzy ostatecznie pokonują niepewną przepaść między dzieciństwem a dorosłością. Jest wyjątkowym, bo bardzo szczerym, spojrzeniem młodego mężczyzny na proces dorastania i radzenia sobie z nieokiełznaną młodością.

Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca, historyk filmu i programista filmowy współpracujący z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Teatrem Nowym w Warszawie, Gildią Reżyserów Polskich i licznymi festiwalami filmowymi. Do 2016 roku wieloletni pracownik redakcji filmowej TVP Kultura. Na Festiwalu Filmowym w Gdyni przez cztery lata prowadził autorską sekcję poświęconą polskim, zapomnianym filmom gatunkowym. Jest autorem kilkuset telewizyjnych i kilkudziesięciu kinowych przeglądów filmowych, wśród nich wielu przeglądów kina niemego, filmów wielkich mistrzów oraz retrospektyw mało znanych prądów filmowych, jak filmy Blaxploitation, brytyjskie horrory z Hammer Productions czy przekrojowe przeglądy niemieckiego kina z czasów Republiki Weimarskiej i filmów cenzurowanych. Pracuje nad książką w całościowy sposób opisującą fenomen polskiego powojennego kina gatunkowego.

pełny program festiwalu ¿Underground/Independent? 2019

Galeria

MINDING THE GAP_ MINDING THE GAP_plakat Pokaz_jutro albo pojutrze (1) Pokaz_jutro albo pojutrze (2) Pokaz_jutro albo pojutrze (3) Pokaz_jutro albo pojutrze (4) Pokaz_jutro albo pojutrze (5) Pokaz_jutro albo pojutrze (6) Pokaz_jutro albo pojutrze (7) Pokaz_jutro albo pojutrze (8) Pokaz_jutro albo pojutrze (9) Pokaz_jutro albo pojutrze (10)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury