Jury 12. MFFK ŻUBROFFKA

Poznajcie Jurorów MFFK ŻUBROFFKA 2017!

Jury oceni filmy w konkursach: Cały ten Świat, Okno na Wschód (konkursy międzynarodowe), Studenci, Niezależni i Amatorzy (konkursy polskie). Oprócz Grand Prix Festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyzna również nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.

Zapraszamy na pokaz filmów Jury

JURY GŁÓWNE

QIU YANG (Chiny)
Urodził się i wychował w Changzhou w Chinach. Studiował reżyserię w Victorian College of the Arts w Australii. Jego ostatni krótkometrażowy film, A Gentle Night, zdobył Złotą Palmę na 70. Festiwalu Filmowym w Cannes. W 2015 roku, jego film Under the Sun znalazł się w konkursie 68. Festival de Cannes Cinéfondation i był pokazywany na ponad 80 międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym AFI Fest, New Directors/New Films, Clermont-Ferrand, Palm Springs i nominowany do 52. Taipei Golden Horse Award.
Qiu Yang został zaproszony do udziału w Akademii Filmowej w Tajpej, prowadzonej przez legendę kina – Hou Hsiao Hsiena oraz do rezydencji Swatch Art Peace Hotel w Szanghaju. Obecnie pracuje nad swoją pierwszą fabułą Under the Sun (pod tym samym tytułem, co krótka wersja), który został wybrany do CineMart 2016 i Cinéfondation Residence 2017.

MARIAN CRISAN (Rumunia)
Reżyser, scenarzysta, producent filmowy. Autor filmów krótkometrażowych Family Portrait (2006), Amateur (2007) i Megatron (2008). Ten ostatni zdobył Złotą Palmę za najlepszy film krótkometrażowy na 61. Festiwalu Filmowym w Cannes. W 2010 roku jego pierwsza fabuła Morgen zdobyła Nagrodę Specjalną Jury na 63. Festiwalu Filmowym w Locarno, nagrodę dla najlepszego reżysera i nagrodę FIPRESCI na 51. Festiwalu Filmowym w Salonikach i była rumuńskim kandydatem do Oscara. W 2012 roku, jego film Rocker miał premierę na 60. MFF w San Sebastian. W 2015 roku jego Orizont został pokazany w konkursie na MFF Tallin Black Nights. Rok później Marian Crisan wyreżyserował miniserial telewizyjny Valea Muta / The Valley of Silence dla HBO Europe.

GUNHILD ENGER (Norwegia)
Pracuje i mieszka w Oslo. Ukończyła Edinburg College of Art w Wielkiej Brytanii i Szkołę Reżyserii Filmowej w Göteborgu. Jej film dyplomowy Bargain był nominowany do nagrody BAFTA. Od tego czasu filmy Gunhild pojawiają się na światowych festiwalach. Była dwukrotnie nominowana do nagrody Amanda (norweskie Oscary) za najlepszy film krótkometrażowy; jej film Premature zdobył nagrodę dla najlepszego filmu na kilku festiwalach. W 2017 roku miała retrospekcję na Glasgow Short Film Festival, pokazując 11 swoich krótkometrażówek. Jej najnowszy film, The Committee, miał premierę na Festiwalu Filmowym w Locarno w 2016 roku. Obecnie pracuje nad swoim pierwszym filmem fabularnym.

IZABELA PLUCIŃSKA (Polska, Niemcy)
Studiowała animację w PWSFiT w Łodzi oraz na tamtejszej ASP, a także w poczdamskiej Wyższej Szkole Filmowo-Telewizyjnej im. Konrada Wolfa w Niemczech. Otrzymała stypendia od DAAD, Nipkow Programm i DEFA SWXung w Berlinie. Spośród licznych plastelinowych animacji największe sukcesy przyniósł jej film Jam Session, uhonorowany licznymi nagrodami, w tym Srebrnym Niedźwiedziem dla krótkiego metrażu na festiwalu w Berlinie. Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie prowadzi własną firmę produkcyjną Clay Traces.

GRZEGORZ BRZOZOWSKI (Polska)
Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, film dokumentalny poznawał pod opieką Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta i Vity Żelakeviciute. Studiował również socjologię, psychologię i reportaż na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie w Utrechcie oraz Yale University. Obecnie pracuje nad doktoratem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, badając polskie wspólnoty festiwalowe. Redaktor i szef działu recenzji „Patrząc” w portalu Kultura Liberalna. Jego film A Stranger on my Couch zdobył Srebrnego Lajkonika jako Najlepszy Polski Film Dokumentalny na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2017 roku.

 

Jury konkursu NA SKRAJU – eksperyment i wideoart

DAN KARO
Od ponad 10 lat programuje filmy dla Festiwalu du nouveau cinéma w Montrealu. Jest także reżyserem, a jego krótkie filmy to: DIN (2012), dokument The Bear (2013) o produkcji filmu Vic + Flo Saw a Bear Denisa Côté, a ostatnio Chérie (quand je pense a toi) (2016). Autor montażu krótkiego filmu Côté May We Soundly Sleep.

MARIJA RAZGUTE
Litewska producentka filmowa. Zrealizowała filmy krótko- i pełnometrażowe. Obecnie pracuje nad drugim i trzecim długim metrażem. The Saint A. Blaževičiusa miał premierę na MFF w Warszawie i MFF w Busan 2016, zakwalifikował się na ponad 20 festiwali, został nagrodzony przez Litewską Akademię Filmową w 6 kategoriach. Jest współzałożycielką Lithuanian Short Film Agency Lithuanian Shorts, organizujący Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Wilnie, Baltic Pitching Forum.

PETER BUDINSKY
Ukończył animację na Akademii Sztuk Scenicznych w Bratysławie. Był studentem program Erazmus na wydziale animacji RITS w Brukseli. Po ukończeniu studiów pracował jako freelancer przy różnych animowanych projektach, a w 2013 r. założył firmę producencką i studio animacji PLUTOON w Bratysławie. Obecnie pracuje nad filmem animowanym Heart of a Tower.

 

Jury Konkursu AMATORZY

Przewodnicząca jury
KAJA KLIMEK – publicystka popkulturowa, absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa UJ oraz doktorantka UJ, gdzie przygotowuje pracę na temat remiksu w kulturze popularnej. Kocha filmy, czasem o nich pisze (kiedyś dla Filmu, Dwutygodnika, Filmwebu, HIRO i innych) i nieustannie o nich dyskutuje – również z dzieciakami w ramach programów edukacji filmowej NHEF, PISF i Filmoteki Szkolnej. Współprowadzi Weekendowy Magazyn Filmowy w TVP (nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najlepszy program telewizyjny o tematyce filmowej). Tłumaczka filmów i książek. Niedawno uruchomiła na YouTube Hashtag Warsztat – vloga poświęconego popkulturze i filmom. Lubi komiksy, plastikową biżuterię i… Nicolasa Cage’a.

Członkowie Młodego Jury:
Gabriela Sienkiewicz (I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku)
Monika Piskurewicz (Uniwersytet w Białymstoku)
Filip Sokołowski (II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)
Urszula Domysławska (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku)
Jakub Chomko (SLO w Białymstoku)

Jurorami w konkursach KIDS i KIDS MŁODZIEŻ są młodzi widzowie

Jurorami w konkursie MUSIC VIDEO są widzowie

 

pełny program festiwalu

Ostatnie komentarze

BOK Białostocki Ośrodek Kultury