Jazzpospolita

W ciągu siedmiu lat swojego istnienia Jazzpospolita nie tylko wspięła się na szczyt jazzowej popularności w Polsce ale również stała się jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich zespołów.
Ubiegły rok był niezwykle pracowity dla Jazzpopolitej. Jesienią ukazał się pierwszy w historii zespołu album koncertowy Jazzpo! Live Made in China, zapis trasy po Chinach. Do tej pory zespół wydał pięć albumów i zagrał około 300 koncertów w Polsce, Europie i Azji.

Jazzpospolita powraca z nowym albumem.

W dotychczasowej dyskografii Jazzpospolitej nie ma dwóch podobnych do siebie płyt. Wiele miłych zaskoczeń przynosi również „Humanizm”, szósta płyta w dorobku grupy. Jej premiera  zaplanowana jest na 17 marca 2017. Przez osiem lat działalności Jazzpospolita przyzwyczaiła swoich słuchaczy do stylistycznych wolt. Tym razem, aby poszerzyć dotychczasową formułę, muzycy zdecydowali się na zaproszenie gości, i to w dodatku pochodzących z odległych muzycznych światów. W dwóch utworach wystąpiły niezwykłe wokalistki i artystki – Paulina Przybysz i Novika. Tym samym charakterystyczna melodyka i płynność muzyki Jazzpo została wzbogacona o dwa oryginalne głosy, a kompozycje grupy określane kiedyś jako ‘instrumentalne piosenki’ stały się piosenkami z krwi i kości.   Nie mniejsze zaskoczenie przynosi pozostała część albumu, nagranego z resztą w niecodziennych okolicznościach. Na czas nagrania zespół zamieszkał w dworku z XIX wieku i przekształcił go w studio. Materiał nagrany w naturalnym, bliskim przyrody otoczeniu, bez miejskiego hałasu i kontaktu ze światem zewnętrznym przyniósł najbardziej zrównoważoną i spójną płytę w swojej karierze Jazzpospolitej.Tym, co łączy „Humanizm” z poprzednimi dokonaniami zespołu, jest dbałość o brzmienie. Dzięki znikomej ingerencji studyjnej i użyciu magnetofonu taśmowego album cechuje ciepła, analogowa barwa, tak charakterystyczna dla nagrań spod znaku ‘vintage’. Doskonałe brzmienie album zawdzięcza również wybitnemu realizatorowi dźwięku – Jackowi Trzeszczyńskiemu, który odpowiadał za przekształcenie dworu w studio nagrań oraz realizację i produkcję albumu.

 

Trasa koncertowa „Humanizm”, cz. I:

18.03 Lublin, Centrum Kultury

19.03 Kielce, Bohomass Lab

24.03 Wrocław, Stara Piwnica (support Water Boogie System)

25.03 Poznań, CK Zamek (support Water Boogie System)

26.03 Warszawa, Stodoła (support Water Boogie System)

30.03 Zielona Góra, Jazzkino

31.03 Opole, NCCP

1.04  Białystok, Fama

5.04  Kraków, Alchemia

6.04  Toruń, Lizard King

7.04  Elbląg, Mjazzga

8.04  Gdynia Ucho

jazzpospolita.com

Galeria

jazzospolita_3000X3000PX-01_OKLADKA jazzpospolita_plakat_A2

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury