Jarosław Zdanowicz: Gasherbrum II

WYDARZENIE ODWOŁANE z przyczyn niezależnych od Białostockiego Ośrodka Kultury

W ramach cyklu Ciekawi Świata zapraszamy na spotkanie

Jarosław Zdanowicz: Gasherbrum II

17 marca 2020, godz. 18:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilet: 12 zł

Jarosław Zdanowicz – białostoczanin, od 35 lat czynnie uprawia wspinaczkę wysokogórską. Pierwsze umiejętności zdobywał podczas krótkich wyjazdów na skałki Jury, kolejnym etapem było zaliczenie kursu skałkowego i taterniczego. Karta Taternika otworzyła mu drogę do wspinania się na ścianach polskich gór, które nie należą do łatwych. Wspinał się głównie zimą, pokonywał drogi na Kazalnicy, Mięguszu, Mnichu i Kotle Kazalnicy, uczył się poruszania w trudnych i ekstremalnych warunkach.
Następnym krokiem były Alpy i szczyt Matterhorn (4478 m n.p.m.). Ten wyjazd zainspirował go do szukania jeszcze wyższych celów. Jednym z nich był szczyt w Kirgistanie – Khan Tengri (7010 m n.p.m.) i choć pogoda pokrzyżowała mu plany, wyjazd był dobrą lekcją poruszania się na dużych wysokościach. Kolejną górę, Ama Dablam (6812 m n.p.m.) w Himalajach, zdobył z kolegą Łukaszem.
Wreszcie nadszedł moment na spełnienie marzeń – wejście w wieku 52 lat na ośmiotysięcznik, Gasherbrum II (Pakistan, Karakorum). Sama wyprawa trwała dwa miesiące, a zdobycie szczytu – 27 dni. Szczyt zdobył w towarzystwie Janusza Adamskiego. Sukcesem Jarosława Zdanowicza było wejście bez tlenu i pomocy szerpów i właśnie o tej wyprawie nam opowie. Jak sam mówi: “Zdobycie ośmiotysięcznika jest trudnym zadaniem, ale takiej radości i satysfakcji nie da się z niczym porównać”.

patronat medialny: Polskie Radio Białystok, BiałystokOnline.pl
partnerzy: Gawra, Saporum

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  5 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  6 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  6 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  6 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  6 lat temu