Jak podróżowano w XIX wieku

Zapraszamy na ostatnie przedwakacyjne spotkanie z cyklu Ciekawi Świata.

Celem tego przedsięwzięcia było dotarcie do miejsc, w których w stanie czynnym zachowały się najnowocześniejsze środki lokomocji XIX wieku: żaglowce, kolej żelazna, parostatki, aerostaty.

Zdjęcia zostały wykonane stuletnim drewnianym aparatem w procesie mokrego kolodionu, który wymagał, by tuż przed każdym zdjęciem płyta szklana została pokryta nitrocelulozową emulsją, uczulona na światło, a tuż po zdjęciu wywołana. Tak jak w przypadku XIX wiecznych fotografów wymagało to podróżowania z ciemnią. Raz, z zapasem szkła ważyła 100 kg i miała sprostać morskiej podróży żaglowcem czy rzecznym spływem tratwą, raz ważyć jak najmniej, by mógł ją unieść balon, czy też dała się ciągnąć przez zamarznięte jezioro.

Projekt, będący swoistym powrotem do czasu minionego, odwołuje się do momentu przełomowego, w którym takie wynalazki jak fotografia i maszyna parowa umożliwiły szybszy transfer obrazów, ludzi i towarów. Projekt, zogniskowany wokół lat dojrzałości twórczej Juliusza Verne’a, chwyta w zalążku problem, w którym tkwimy obecnie: sama podróż – wobec jej krótkotrwałości – została ogołocona z doświadczeń. Jest propozycją powrotu do takiego rozumienia hasła “podróże kształcą”, w którym przemieszczanie odbywa się poprzez zbieranie doświadczeń, a podróż dookoła świata może znów zabrać 80 dni.

Andrzej Górski – członek ZPAF, rekonstruktor fotografii XIX wiecznej, od pięciu lat zajmuje się historycznymi technikami fotograficznymi. W 2012 roku, dzięki stypendium MKiDzN, zrealizował projekt o Powstaniu Styczniowym, zdjęcia z projektu były publikowane w magazynie „National Geographic Polska”.
www.wetcollodion.wordpress.com

Projekt pod patronatem Polskiego Towarzystwa Miłośników Juliusza Verne’a.

Galeria

Jak podróżowano w XIX wieku flis Jak podróżowano w XIX wieku 2 Jak podróżowano w XIX wieku 3 Jak podróżowano w XIX wieku 5 Jak podróżowano w XIX wieku 6 Jak podróżowano w XIX wieku 7 Jak podróżowano w XIX wieku 9 Jak podróżowano w XIX wieku 10 Jak podróżowano w XIX wieku 4 Jak podróżowano w XIX wieku 8 Jak podróżowano w XIX wieku 12 Jak podróżowano w XIX wieku 11 Jak podróżowano w XIX wieku 1

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  5 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  5 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  5 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  5 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  5 lat temu