Jak dobrze żyć nago

W ramach Festiwalu ?UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na film

JAK DOBRZE ŻYĆ NAGO + skype z reżyserem Janem Dalchowem

25 listopada 2021, godz. 21:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 13 zł – w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

prowadzenie spotkania: Piotr Doliński

Wydarzeniu towarzyszy inauguracja istnienia Różowej Skrzyneczki w kinie Forum

Jak dobrze żyć nago
Norwegia 2020, 56′
reż. Jan Dalchow

Pewnego dnia reżyser filmu, Jan Dalchow, postanawia stawić czoła lękowi związanemu z własnym ciałem. Wyrusza w osobistą i odważną podróż do świata… nagości. Za trzydzieści lat nikogo nie będzie dziwił widok kogoś nagiego na ulicy – mówi mu pochodząca z San Francisco aktywistka-nudystka, która walczy przeciwko wprowadzeniu oficjalnego zakazu poruszania się nago po miejscach publicznych. Oprócz odwiedzin w Stanach, Dalchow bierze udział w spektaklu, w którym występuje jako nagi statysta i rozmawia z ludźmi, którzy zdecydowali się zrobić sobie zdjęcie nago w ramach międzynarodowego projektu fotograficznego. Poznaje także reżyserkę gejowskich filmów pornograficznych, żeby lepiej zrozumieć pożądanie, które rodzi się w większości z nas na widok nagiego ciała drugiego człowieka.

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak zaakceptować własną cielesność i upływ lat, reżyser odkrywa, jak bardzo ogranicza nas system oczekiwań społecznych oraz sprzedawany nam przez reklamy obraz idealnej sylwetki. Nagie ciała, które pojawiają się nieustannie w filmie, pozwalają docenić naszą różnorodność – to mała próbka tego, co by się stało, gdybyśmy rzeczywiście poruszali się po ulicach bez ubrań. Czy rozwiązałoby to problemy z samooceną, które dręczą coraz większą liczbę osób? I czy dzięki temu ograniczyłaby się liczba przypadków przemocy seksualnej?

 

Piotr Doliński – na co dzień nauczyciel i wykładowca, raz w tygodniu dziennikarz, a okazjonalnie prowadzący festiwale i imprezy kulturalne. Uwielbia ludzi, pracuje z nimi od 17 lat i nadal czuje głód ich poznawania. Uważa, że w oczach drugiego człowieka można dostrzec cały wszechświat, wystarczy tylko trochę cierpliwości, życzliwości i zrozumienia.

Różowa skrzyneczka to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Chodzi o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Fundacja głośno mówi o potrzebie ekologicznych i zdrowych rozwiązań na czas miesiączki.
Od grudnia 2019 roku, kiedy w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu zawisła pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami, fundacji udało się umieścić ich w przestrzeni publicznej około 3000! Różowe skrzyneczki znajdują się dziś w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. W akcję włączają się też kolejne samorządy. Fundację wspierają konkretne osoby, społeczności lokalne i organizacje pozarządowe, a w Polsce jest coraz więcej miejsc, gdzie podpaski są dostępne na równi z papierem toaletowym.

W damskiej toalecie w kinie Forum zawiśnie Różowa skrzyneczka, z której można będzie w razie potrzeby skorzystać, można ją też – z myślą o innych potrzebujących dziewczynkach i kobietach – zasilić, do czego zachęcamy!

Galeria

Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (1) Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (2) Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (3) Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (4) Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (5) Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (6) Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (7) Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (8) Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (9) Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (10) Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (11) Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (12) Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (13) Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (14) Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (15) Jak dobrze zyc nago_fot R_Kamiński (16)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury