Hannah. Nieznana historia buddyzmu – pokaz specjalny

“Hannah. Nieznana historia buddyzmu” – film dokumentalny Marty György Kessler i Adama Penny’ego (współreżyserzy i producenci), jest zapisem relacji Hannah Nydahl, opisującej historię sprowadzenia buddyzmu tybetańskiego na Zachód. Film zdobył wiele nagród, został zmontowany przez Simona Barkera, laureata Emmy oraz Sundance Grand Jury Prize.

Hannah. Nieznana historia buddyzmu
3 listopada 2016, godz. 18.00
kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 14 zł

Film był dotychczas pokazywany na The Film Maker’s Festival, London 2016 (nagroda za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny), Vancouver International Film Festival 2015, DocsDF Mexico 2015, Indian Cine Film Festival (nagroda za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny), Mumbai 2015 oraz w trakcie ARPA w Los Angeles, w 2014 r., gdzie wyświetlono go w słynnym Teatrze Egipskim, i gdzie otrzymał NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM.

Kręcony w Indiach, Nepalu, na Dalekim Wschodzie oraz w Europie, film „Hannah. Nieznana historia buddyzmu” stanowi nieopowiedzianą do tej pory, opartą na faktach historię życia młodej Dunki, poszukującej w latach 60. nowych poziomów percepcji, która wraz ze swoim mężem, Ole Nydahlem, stała się ostoją autentycznego buddyzmu. W 1968 r. Ole i Hannah zostali pierwszymi zachodnimi uczniami Jego Świątobliwości XVI Karmapy w Nepalu. Po okresie pobierania nauk, oboje zostali wysłani do Europy w celu przekazania nauk buddyzmu tybetańskiego ludziom Zachodu. Przez ponad trzy dekady podróżowali po całym świecie przekazując nauki ludziom z rozmaitych środowisk. „Hannah. Nieznana historia buddyzmu’ to nie tylko historia o wyjątkowej i odważnej kobiecie”, mówi reżyser i producent filmu, Marta György Kessler, która przez piętnaście lat podróżowała zarówno z Hannah, jak i z innymi wybitnymi buddyjskimi Lamami. „Jest to narracja o tak historycznym, głębokim znaczeniu, iż nie mogliśmy uczynić z niej zwykłej opowieści. Chcieliśmy również sprawić, żeby naprawdę poruszała ludzi”. W 2006 r. u Hannah zdiagnozowano ostatnie stadium raka płuc. Wraz z Ole wróciła do Kopenhagi, aby spędzić ostatnie dni w buddyjskim ośrodku, który wspólnie założyli w 1974 r. Niemal dokładnie w trzy miesiące po postawieniu diagnozy, Hannah odeszła w trakcie medytacji, w asyście męża i grupy przyjaciół. W czerwcu 2013 r. Hannah i Lama Ole Nydahl otrzymali nagrodę za działania na rzecz dialogu, koegzystencji i pokoju od Stowarzyszenia Międzykulturowego i Międzyreligijnego Dialogu UNESCO w Maladze. Inną z uhonorowanych osób w trakcie ceremonii był Papież Franciszek I.

Więcej szczegółów na stronie: http://www.lama-ole-nydahl.pl/2015/06/19/lama-olenydahl-otrzymal-nagrode-unesco/

Galeria

Hannah. Nieznana historia buddyzmu1

BOK Białostocki Ośrodek Kultury