Grażyna Auguścik i Jarosław Bester

W ramach naszego muzycznego cyklu Jazz na BOK-u zapraszamy na recital wyjątkowego duetu

Grażyna Auguścik i Jarosław Bester

12 grudnia, godz. 19.00, kawiarnia Fama
bilety: 20 zł (przedsprzedaż), 25 zł (w dniu koncertu)

Wydarzenie na FB

Duet Grażyna Auguścik i Jarosław Bester to fuzja dwóch niezwykłych muzycznych osobowości. Czerpiąc inspirację z tradycji muzyki jazzowej, awangardowej, folkowej, ale także z dokonań muzyki klasycznej, tworzą subtelną, a zarazem bardzo precyzyjną i wirtuozowską opowieść muzyczną. Kompozycje, które wykonują, często zbudowane są klasycznie, ale okraszone improwizacjami tworzącymi wewnętrzną i niezależną formę, co powoduje, że każde wykonanie tego samego utworu charakteryzuje się świeżością i inwencją twórczą artystów. Ten duet to spotkanie dwóch bliskich sobie światów muzycznych, mimo iż każdy z artystów na co dzień wykonuje odmienną stylistycznie muzykę.

Grażyna Auguścik
Wokalistka, aranżerka, kompozytorka, producentka i liderka własnych zespołów. Przez wielu krytyków uważana za jedną z najciekawszych postaci światowej sceny jazzowej. Stworzyła własny styl interpretacji wokalnej. Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu płyty ”Sunrise Sunset” (1988) trafiła do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Szkołę ukończyła z wyróżnieniem, dyplom otrzymała z rąk Philla Collinsa i Alla Jarreau! Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa płyty i bierze udział w wielu projektach muzycznych. Do tej pory nagrała, wyprodukowała i wydała 15 płyt solowych i co najmniej drugie tyle gościnnie. Gra tylko z muzykami, których dobrze zna i ceni, wśród nich są m.in.: Michael and Randy Brecker, Jim Hall, Patricia Barber, John Medeski, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, John McLean, Terry Callier, Kurt Rosenwinkel, Paul Wertico, Andrzej Jagodziński, Paulinho Garcia. Każda jej płyta to artystyczne wydarzenie. Jej koncert z muzyką Chopina, który w 2010 roku w Chicago zgromadził dziesięciotysięczną widownię, przez “Chicago Tribune” został uznany za jeden z najlepszych koncertów ostatnich 30 lat. W 2011 roku otrzymała tytuł Wybitnej Polki w USA oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jarosław Bester
Akordeonista i kompozytor, laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Twórca Bester Quartet, jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna. Uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia w Europie i w świecie, w swoim dorobku – poza płytami wydanymi w wydawnictwie Tzadik oraz udziałem w wielu innych produkcjach fonograficznych – ma nagrania dla radia i telewizji w USA, Niemczech, Szwecji, Francji, Finlandii, a także w Polsce. Koncertował na całym świecie. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, spośród których można wymienić takie artystyczne osobistości jak: John Zorn, Tomasz Stańko, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Kurt Rosenwinkel, Frank London, Ernie Adams, Jerzy Maksymiuk, Waldemar Malicki, Vadim Brodsky, Vitold Rek.

Galeria

_MG_0109.jpg

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury