Finisaż wystawy, spotkanie z rodziną Seweryna Nowakowskiego i oprowadzanie kuratorskie

Zapraszamy na finisaż wystawy „Seweryn Nowakowski – zaginiony prezydent Białegostoku”: spotkanie z rodziną Seweryna Nowakowskiego i oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

16 lutego 2020, godz. 15:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
prowadzenie: Elżbieta Iwaszko, Agnieszka Kajdanowska

wstęp wolny

Mamy nadzieję, że wystawa, którą od listopada ubiegłego roku prezentujemy w Centrum im. Ludwika Zamenhofa, umożliwiła wszystkim zainteresowanym bliższe poznanie Seweryna Nowakowskiego, jednego z najwybitniejszych samorządowców Białegostoku w latach II Rzeczpospolitej. Liczymy też na to, że organizowany przez nas finisaż wystawy wiedzę o ostatnim przedwojennym prezydencie wzbogaci o nowe, często mniej oficjalne informacje.

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji oraz spotkanie z Krystyną Nowakowską, synową Seweryna Nowakowskiego, oraz jej rodziną. Podczas spotkania poznamy m.in. losy rodziny Nowakowskich po opuszczeniu Białegostoku w 1939 roku, dowiemy się, jak udało się ocalić rodzinne pamiątki z willi prezydenta, a przede wszystkim, jak po wojnie przebiegały poszukiwania Seweryna Nowakowskiego. Usłyszymy też, jak w rodzinie Nowakowskich kultywowana jest pamięć o wybitnym teściu, dziadku i pradziadku.

Seweryn Nowakowski (1894-1939) to ostatni prezydent przedwojennego Białegostoku. Mieszkańcom dał się poznać jako świetny organizator i gospodarz. W pamięci współczesnych i potomnych zapisał się jako człowiek energiczny, mający wizję rozwoju Białegostoku. Aktywnie pracował na rzecz miasta. Rozpoczął zakrojony na wielką skalę program jego porządkowania m.in. budowę kanalizacji, elektryfikację i oświetlenie, brukowanie ulic, regulację rzeki Białej. Uzdrowił finanse miejskie, przywracając równowagę budżetową. Zrealizował projekt utworzenia Plant, wielkiego i pięknego parku w sercu miasta. Rozpoczął przebudowę wiaduktu kolejowego łączącego centrum z dzielnicą Antoniuk.

To za jego kadencji powstały hale targowe na Bojarach i na tzw. Rybnym Rynku, dwie szkoły powszechne, kąpielisko miejskie na Dojlidach, mieszkania dla robotników na Wygodzie, łaźnia miejska na Bojarach. Dzięki jego energii zakończono ciągnącą się latami budowę Domu Ludowego im. Marszałka Piłsudskiego (późniejszy Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki).

Seweryn Nowakowski pozostał ze swoimi mieszkańcami do samego końca, płacąc za to cenę życia po aresztowaniu przez NKWD w październiku 1939 roku.

Podczas finisażu będzie można otrzymać bezpłatny katalog do wystawy.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Białystok. Wystawa jest objęta honorowym patronatem prezydenta miasta Białegostoku.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury