Filmy członków Jury – cz. I i cz. II

W ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA zapraszamy na pokazy filmów członków Jury!

Filmy jury cz. I (95’)

Lekcja miłości, reż. Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja, Polska 2019, 65’
Konstruktor, reż. Piotr Dylewski, Polska 2016, 20’
Do serca twego, reż. Ewa Borysewicz, Polska 2013, 10’

13, czerwca, godz. 14:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Filmy jury cz. II (90’)

Nasza mała Polska, reż. Matej Bobrik, Polska 2019, 70’
Russian Blend/Machorka, reż. Ville Jankeri, Finland 2000, 19′

13 czerwca 2021, godz. 17:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Przypominamy, że obowiązuje zakrywanie ust i nosa przy użyciu maseczki.
Wytyczne dla KINA FORUM
Oświadczenie uczestnika pokazu w kinie Forum

Więcej o filmach:

Lekcja miłości
reż. Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja, Polska 2019, 65’

Przez całe życie Jola robiła tylko to, czego oczekiwali od niej inni. Jako matka sześciorga dzieci i żona porywczego męża codziennie robiła makijaż, wkładała kolorowe ubrania i udawała, że wszystko jest w porządku. Jednak pewnego dnia coś w niej pęka – Jola odnajduje w sobie siłę, aby odejść od męża i zacząć żyć pełnią życia. Spotyka się z przyjaciółkami, tańczy w Kawiarni Uśmiech, pisze wiersze i piosenki. Śpiewa o miłości – uczuciu, o którym zawsze marzyła, ale nigdy go nie zaznała. Niespodziewanie spotyka Wojtka, który traktuje ją jak królową. Czy będzie umiała otworzyć się na miłość, po raz pierwszy w swoim życiu?

Konstruktor
reż. Piotr Dylewski, Polska 2016, 20’

Wiktor i Ewa wiodą wspólne życie nie zawsze usłane różami. Wiktor wymaga od Ewy nie tylko posłuszeństwa, ale i większej empatii, zrozumienia emocji. Jego manipulacje i próby wpływu na osobowość Ewy nie przynoszą pożądanych efektów, więc stara się radykalnie zmienić swoją partnerkę. To historia zgubnego wpływu na charakter drugiej jednostki, ukazana w klimacie vintage fiction, czyli sci-fi z muzyką lat 80.

Do serca twego
reż. Ewa Borysewicz, Polska 2013, 10’

Był on przystojny, kruczoczarne miał włosy, przy huśtawce stał. Uśmiechał się, aż oczy stawały dęba. Kolorowo było – taką schizę potrafił urządzić, że co powiedział, to zrobiła. Słuchać chciała bajek jego, by gadał aż do nocy. On udka jej zajadał ze smakiem. Aż całe jej nadzieje stracił. Niewybaczalnej zdrady już mu nie odpuściła. Animacja Ewy Borysewicz to świecka litania i niesiona echem po blokowisku historia uczucia, które spotkało gorzkie rozczarowanie.

Nasza mała Polska
reż. Matej Bobrik, Polska 2019, 70’

Co roku kilkanaścioro młodych Japończyków rozpoczyna studia na Wydziale Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. Jednym z obowiązkowych zadań studentów drugiego roku jest wystawienie sztuki teatralnej w języku polskim. „Nasza mała Polska” mówi nie tylko o procesie uczenia się języka polskiego, lecz także o tym, jak wyobrażenia o dorosłości zderzają się z rzeczywistością. Film Mateja Bobrika ma słodko-gorzki smak dorastania.

Russian Blend/Machorka
reż. Ville Jankeri, Finlandia 2000, 19′

Pierwsze doświadczenia wojenne i pierwsze papierosy dwójki rosyjskich żołnierzy na froncie fińskim w 1943 roku.

 


BOK Białostocki Ośrodek Kultury