Film “Łap pajaca” i koncert Gangu Śródmieście

Zapraszamy na pierwszy pokaz filmu „Łap pajaca” i koncert zespołu Gang Śródmieście.

termin: 10 grudnia 2018: 19:00 (film), 20:00 (koncert)
miejsce: Kino FORUM (film), kawiarnia Fama (koncert), ul. Legionowa 5
bilety: film – wstęp wolny, koncert: 20 zł – przedsprzedaż / 25 zł – w dniu imprezy, dostępne w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ i na bilety.bok.bialystok.pl
czas trwania filmu: 40 minut

„Łap pajaca” to historia trójki uziemionych bohaterów. W codziennej rzeczywistości przygniata ich brak odwagi wyrażenia swoich najskrytszych pragnień. Przecież grozi im wyśmianie, wykluczenie, ale najgorszy jest wstyd. Wstyd za to, kim się jest naprawdę. Odnajdują azyl na dachu wieżowca, gdzie wspólnie próbują poderwać się do lotu w głąb siebie.

Paula Czarnecka i Łukasz Krysiewicz, zainspirowani twórczością Maliny Prześlugi, stworzyli w swoim filmie ludzkie alter ego bohaterów dramatu „Grande Papa”: reklamówki z Żabki, anteny dachowej i gołębiej kupy. „Łap pajaca” to opowieść o samoakceptacji i odwadze bycia sobą opowiedziana w 40 minutach filmu kręconego w Białymstoku i okolicach.

Film powstał w ramach stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2018 oraz dzięki dofinansowaniu Miasta Białegostoku i współpracy Białostockiego Ośrodka Kultury.
lappajaca.pl

Paula Czarnecka
Ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, gdzie do tej pory pracuje jako wykładowca. Do 2015 roku aktorka w Teatrze Wierszalin w Supraślu, gdzie grała m.in. w „Bogu Niżyńskim” czy spektaklu „Wierszalin. Reportaż o końcu świata”. Aktorka wielu spektakli niezależnych realizowanych przez ekipy teatralne z Białegostoku, Torunia czy Rzeszowa, m.in. „Merylin Mongoł” (Teatr Latarnia w Białymstoku), „Saluton al la kosmo” (UCK w Białymstoku) czy „Kukrzysko” (Białostocki Teatr Lalek). Reżyserka „Innym razem” (Teatr Baj Pomorski w Toruniu), pantomimicznej bajki „Pan Stary i Czary” (Teatr Szkolny im. J. Wilkowskiego) i spektaklu muzycznego „Jak to niegrzecznym bywa źle” (Stowarzyszenie Twórcze  w Rzeszowie).

Łukasz Krysiewicz
Operator na planach teledysków muzycznych i filmów fabularnych. Twórca licznych wideoreportaży z wydarzeń kulturalnych i występów artystycznych, jak również zapowiedzi i trailerów je poprzedzających. Operator w zadaniach typowo komercyjnych, jak reklamy przy współpracy z markami, takimi jak Subaru czy festiwal muzyczny Halfway Festival używanymi zarówno promocji internetowej jak i wyświetlanymi w mediach tradycyjnych. Twórca kampanii medialnych dla instytucji samorządowych (“Kim jest streetworker”). Twórca projektu teatralno-filmowego tylkoteatr.com, gdzie zajmował się rejestracją, montażem i adaptacją sztuk teatralnych na potrzeby nowych mediów.

Twórcy:
Scenariusz i reżyseria: Paula Czarnecka
Kamera i montaż: Łukasz Krysiewicz
Obsada: Katarzyna Kołodziejczak, Rafał Pietrzak, Urszula Chrzanowska, Jakub Klimaszewski, Błażej Piotrowski, Hanna Kość, Paula Czarnecka
Produkcja: Paula Czarnecka, Łukasz Krysiewicz
Asysta na planie: Ula Domysławska, Jakub Zimnoch, Aleksandra Fiłonowicz
Konsultacje kostiumowe: Katarzyna Kapuścińska

Zespół Gang Śródmieście powstał 8 marca 2017 r. w Dzień Kobiet. Tworzą go: muzyczka i aktorka Karolina Czarnecka, basistka i wokalistka Magda Dubrowska oraz multiinstrumentalistka Nela Gzowska. Dziewczyny kontynuują tradycję kobiecego gangu, który grasował po Warszawie na początku XX w. W jego kodeksie zapisane było: bronić przed przemocą, wymierzać sprawiedliwość, walczyć o swoje prawa. Członkinie gangu spotykały się na tajnych zebraniach, podczas których pisały hymny i zaangażowane pieśni. Gang Śródmieście tworzy współczesne protestsongi na podstawie historii, które wysyłają mu w mailach kobiety, dzieląc się swoimi przeżyciami. Są to osobiste wyznania, m.in. dziewczyny, która decyduje się zmniejszyć piersi; basistki konfrontującej się na co dzień z muzycznym światem zdominowanym przez mężczyzn czy kobiety, która lubi oglądać pornografię.

Gang Śródmieście działa w myśl idei DIY. Dziewczyny same komponują muzykę i piszą teksty, tworzą bity i teledyski. Powstał z potrzeby siostrzeństwa. To próba odczytania na nowo definicji kobiecości i rytuałów związanych z płcią.

Galeria

Gang Śródmieście Łap pajaca plakat

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  4 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  4 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  4 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  4 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  4 lata temu