Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar

Zapraszamy na 9. Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar!

19-22 sierpnia 2021
Białystok

Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar odbędzie się w Białymstoku już po raz dziewiąty. Zadebiutował w 2007 r., a sześć lat później pojawił się w nowej odsłonie, w ramach partnerskiej współpracy kulturalnej trzech miast wschodniej Polski. Od początku prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi. Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.

– Jak co roku, w sierpniu zapraszamy na finał Wschodu Kultury do wielokulturowego Białegostoku. Tym razem chcemy przypomnieć żydowskie dziedzictwo miasta. Przyczynkiem do tego jest także rocznica powstania w białostockim getcie, która praktycznie pokrywa się z początkiem tegorocznej edycji Wschodu Kultury w stolicy Podlasia – wyjaśnia zastępca prezydenta miasta Białegostoku Rafał Rudnicki.

– O fascynującej żydowskiej przeszłości miasta, ale też i o żydowskiej kulturze nadal wie zbyt mało osób. Będziemy chcieli o tej historii, nieraz bolesnej, przypomnieć. Dlatego zapraszamy na szereg wydarzeń, wśród których warto wspomnieć wystawę “Kaduk” w dawnej synagodze Cytronów, gdzie będzie można zobaczyć portrety z lat 30. Zdjęcia zostały wybrane z pięciuset negatywów ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego. “Ostatnia stacja” to zaś spektakl, który odbędzie się na terenie przyległym do dworca kolejowego Białystok Fabryczny, skąd w sierpniu 1943 r. hitlerowcy wywieźli około 40 tys. Żydów z białostockiego getta. “Przy chasydzkim stole” przybliży natomiast świat tradycji chasydów z Rzeczpospolitej. Szabatowy wieczór połączony będzie z muzyką i degustacją dań tradycyjnej kuchni żydowskiej. Ciekawym wydarzeniem muzycznym będzie na pewno koncert 11-osobowej orkiestry z Izraela “Hoodna Orchestra”, która łączy wiele gatunków muzycznych. Oprócz tego w ramach festiwalu zaprosimy na wydarzenia z udziałem gości z Ukrainy i Białorusi, łącząc – jak to w Białymstoku – wschód z zachodem.

W tym roku w programie pięciu wymiarów (muzyki, sztuki, teatru, filmu, społeczności) znalazło się 19 wydarzeń. W ramach Innego Wymiaru Muzyki w Białymstoku wystąpią Mazolewski Quintet i Laboratorium Pieśni, Hoodna Orchestra (Izrael), Pink Freud oraz Karaś/Rogucki. W programie także remiks opery Giacomo Meyerbeer’a „Robert Diabeł”, interdyscyplinarny projekt Kobiety Wschodu oraz wspólny koncert Kapeli Batareja i Kapeli Zhydovachka (Białoruś). Inny Wymiar Sztuki to cztery wystawy: „Ukraina” Stepana Rudyka, „Oni tu byli. Są i będą – historia kina na Podlasiu”, „Kaduk” oraz „Szlakiem przydrożnych kapliczek” w plenerze. W ramach Innego Wymiaru Teatru zaprezentowana zostanie „Ostatnia stacja”, spektakl nawiązujący do likwidacji przez hitlerowców białostockiego getta w 1943 roku, a także monodram Natalii Sakowicz “Romans”. Inny Wymiar Filmu to: „Lang ist der Weg”, pierwszy film przedstawiający Holocaust z żydowskiej perspektywy i „Wieloryb z Lorino” o mieszkańcach Półwyspu Czukockiego.

W programie Innego Wymiaru Społeczności znalazły się: spacer edukacyjny „Wspomnienia o Białostoczku”, spotkanie z Rusłanem Kulewiczem: „Grodno – wspólna przeszłość w opowieściach i wspomnieniach”, plenerowy projekt taneczny PLANTacja Sztuki oraz Wieczór szabatowy z pieśnią i opowieścią żydowską „Przy chasydzkim stole”.
(informacja prasowa Narodowego Centrum Kultury)

Wschód Kultury organizuje Narodowe Centrum Kultury wspólnie z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku w ramach współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, twórczy dialog, wymiana doświadczeń i artystycznych doznań. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które łączy działania trzech miast w jeden spójny projekt. Program festiwali opiera się przede wszystkim na inicjatywach lokalnych instytucji kultury i artystów, wymianie projektów między miastami, a także współpracy z artystami z krajów ościennych.

Więcej o tegorocznym projekcie

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  6 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  6 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  6 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  6 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  6 lat temu