Ferie z klockami LEGO

Zapraszamy na trzy tygodnie zabawy klockami LEGO

Wielka Synagoga w Białymstoku

22 stycznia – 11 lutego 2018 r.
Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa
codziennie w godz. 10:00-17:00

Białystok od wieków był miastem wielokulturowym, gdzie obok siebie mieszkali wyznawcy judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. W tym roku zobaczycie u nas unikatową – bo zbudowaną z 12 tysięcy systemowych klocków – Wielką Synagogę. Oryginał powstał w latach 1909-1913 według projektu Samuela J. Rabinowicza. Synagoga znajdowała się w centrum Białegostoku, w 1941 roku została spalona przez nazistów, obecnie w tym miejscu stoi pomnik.

Oddajemy do Waszej dyspozycji tysiące klocków i zachęcamy do wspólnej zabawy. Można wybrać się do nas indywidualnie – z rodziną lub opiekunami, albo z grupą zorganizowaną i wziąć udział w zajęciach z instruktorem – tematy warsztatów znajdziecie poniżej.

LEGO dla każdego
wiek: 6+
posiadamy również klocki dla dzieci w wieku 1+
cena: 6 zł od osoby za godzinę zabawy
Uwaga: w trakcie wizyty w CLZ i zajęć wymagana jest obecność rodziców lub opiekunów

Przyjdź i pomóż zagospodarować przestrzeń dookoła Wielkiej Synagogi. Spróbuj stworzyć z klocków LEGO XX-wieczny Białystok.

LEGO na temat
10 zł od osoby
Wiek uczestników: 6-14 lat
Czas trwania: ok. 90 minut
Zajęcia dla grup zorganizowanych (min. 10 osób)
Zapisy i szczegółowe informacje: tel. 85 67 67 367

W pierwszej części warsztatu uczestnicy wraz z instruktorem obejrzą replikę Wielkiej Synagogi, zbudowaną z klocków LEGO. Dowiedzą się, co to jest judaizm, synagoga oraz poznają jej historię. Następnie, w sali warsztatowej – zgodnie z wybraną ścieżką tematyczną – poszerzą zasób informacji, a zdobytą wiedzę wykorzystają twórczo w części praktycznej.

Przygotowaliśmy dwie ścieżki tematyczne do wyboru:
Wnętrze synagogi
Synagoga to żydowski dom modlitwy. Powstając w różnych krajach i epokach, synagogi przejmowały style architektoniczne czasów w jakich były wznoszone. Uczestnicy zajęć poznają reguły budowy synagogi, układ oraz najważniejsze elementy wnętrza, m. in. Aron ha-kodesz, Bimę. Dowiedzą się, jak nazywa się święta księga judaizmu oraz w jaki sposób zdobiono domy modlitwy. W części warsztatowej, wykorzystując swoją kreatywność, samodzielnie stworzą zdobienia z klocków LEGO. Prace wykonają w technice 2D lub 3D.

Witraże w synagogach
Barwne szkło pojawiało się w okiennych ozdobach synagog. Witraże można było również zobaczyć w Wielkiej Synagodze w Białymstoku. „Opowiadały” i upamiętniały one religijne historie sprzed wieków. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, co to jest witraż, jak jest tworzony oraz poznają sposób obrazowania i symboliki witrażu w judaizmie. W części warsztatowej samodzielnie stworzą witraż, wykorzystując klocki LEGO. Prace wykonają w technice 2D.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury