Dziecinne pytania

Na film oraz spotkanie z reżyserem Januszem Zaorskim, w ramach Podlaskiej Akademii Kultury, zapraszają Towarzystwo AMICUS  i  Białostocki Ośrodek Kultury

“Dziecinne pytania”

Film powstał w gorącym czasie 1981 roku, gdy można było mówić otwarcie o zatruwających polskie życie dwuznacznych układach i śliskich kompromisach. Janusz Zaorski, reżyser wielokrotnie podnoszący w swych filmach problem “czystego sumienia”, mógł w “Dziecinnych pytaniach” poruszyć go bez aluzji i niedopowiedzeń. Akcja utworu toczy się w roku 1980. Główny bohater, Miś, to młody architekt, który za wszelką cenę próbuje pozostać uczciwy wobec siebie. Gdy pewnego dnia wychodzi na ulicę z transparentem “Absolwent uczelni technicznej szuka pracy nie wymagającej kompromisów”, zostaje aresztowany. Za kratkami wspomina kilka ostatnich lat swego życia. Nie były one łatwe. Wspólnie z grupą kolegów zaprojektował osiedle mieszkaniowe. Projekt dostał nagrodę, ale później, wskutek nacisków “góry”, młodzi zapaleńcy musieli kolejno rezygnować z kina, żłobka, przychodni, basenu, przedszkola… Wreszcie zostały tylko bloki. Postawieni wobec krytyki decydentów, członkowie nagrodzonego zespołu ujawniają różne postawy – od “pragmatyzmu” i oportunizmu do otwartego buntu. Więzi między nimi zaczynają się rozluźniać, szybko zaczynają się “dezercje”. Wojtek projektuje wille dla notabli, Kazik zrobi wszystko dla kariery, Sylwia zamienia się w biernego obserwatora. Tylko Miś chce pozostać bezkompromisowy i wierny swym młodzieńczym ideałom. Okaże się też, że Bogdan załamał się w śledztwie i złożył obciążające kolegów zeznania… Miś rezygnuje ze swojego stanowiska i pracuje jako robotnik, a w sierpniu 1980 roku bierze udział w strajku budowlanych.
Krytyka chwaliła film Zaorskiego za przenikliwe ukazanie klimatu moralnego końca lat 70-tych. Podkreślano interesujące przedstawienie konfliktu postaw i racji, wewnętrzne zmagania bohaterów postawionych przed alternatywą: czyste sumienie i złamana kariera lub prestiż i finansowe powodzenie za cenę moralnego upadku.

 

Galeria

Dziecinne pytania

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury