Do utraty tchu

Białostocki Ośrodek Kultury – Dyskusyjny Klub Filmowy “GAG” zaprasza na kolejny pokaz w ramach Klasyki Kina. Tym razem zaprezentujemy Laureata Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię na Berlinale, jeden z największych światowych klasyków z Jeanem-Paulem Belmondo i Jean Seberg

Prelekcja przed filmem: publicystka popkulturowa Kaja Klimek.

Do utraty tchu / À bout de souffle
reżyseria: Jean-Luc Godard
Francja 1960, 87′
obsada: Jean-Paul Belmondo, Jean Seberg

Michel Poiccard (Jean-Paul Belmondo) to przystojny i zbuntowany młody mężczyzna. W Marsylii kradnie samochód, w schowku którego znajduje broń. To przy jej pomocy zabija policjanta. Udaje się do Paryża. Chłopak zdaje sobie sprawę, że zostało mu mało czasu. Za kilka godzin będzie najbardziej poszukiwanym człowiekiem w kraju. Nie przejmuje się tym jednak. Wciąż najbardziej skupia się na miłości do amerykańskich filmów i na romansie z Amerykanką Patricią, studentką Sorbony (Jean Seberg). Razem planują uciec do Włoch. Wcześniej Michel chce odebrać pieniądze od swojego dłużnika. Sytuacja komplikuje się, kiedy okazuje się, że dłużnik zniknął, a dziewczyna zachodzi w ciążę. Pozbawiony możliwości ucieczki Michel, czuje się coraz bardziej osaczony.

„Do utraty tchu” to jeden z najważniejszych filmów francuskiej nowej fali. Reżyser zastosował w nim innowacyjne środki – naturalne plenery, improwizację aktorów, kamerę „z ręki”, dzięki czemu osiągnął wrażenie podglądania rzeczywistości. Jego dzieło zainspirowało dziesiątki filmowców i kompletnie zmieniło sposób myślenia o filmie. Prosta historia wzorowana na amerykańskim kinie noir została opowiedziana w zupełnie nowatorski sposób. Nawet po pięćdziesięciu latach wciąż zachwyca świeżością i oryginalnością. Ten klasyk się nie starzeje.

Kaja Klimek – absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa UJ oraz doktorantka, wyróżniona w konkursie dla młodych krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka. Pisze i współpracuje m.in.: magazyn Dwutygodnik.com, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty oraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, jest również tłumaczem filmów i książek. Współprowadzącą programu “Weekendowy Magazyn Filmowy”.

Galeria

Do utraty tchu DO_UTRATY_TCHU_19_01_2016_1_s_02 DO_UTRATY_TCHU_19_01_2016_2_s_03 DO_UTRATY_TCHU_19_01_2016_3_s_04 DO_UTRATY_TCHU_19_01_2016_4_s_05 DO_UTRATY_TCHU_19_01_2016_5_s_01

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury