Cinema Paradiso

W ramach naszego cyklu Klasyka Kina zapraszamy na pokaz filmu “Cinema Paradiso”!
Trzy dekady po swojej premierze, wybitny film Giuseppe Tornatorego z muzyką Ennio Morricone zabiera nas w nostalgiczną podróż do złotych lat kina.

Klasyka kina: Cinema Paradiso

17 grudnia 2018, godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy: seniorzy, studenci) – do kupienia w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcja przed filmem: Diana Dąbrowska

Cinema Paradiso / Nuovo Cinema Paradiso
Włochy / Francja 1988, 123′
reż. Giuseppe Tornatore
obsada: Jacques Perrin, Salvatore Cascio, Philippe Noiret, Marco Leonardi, Agnese Nano

Cały świat zaaferowany jest wydarzeniami politycznymi po II wojnie światowej, jednak tutaj, w prowincjonalnym miasteczku, ludzie żyją swoimi sprawami, a ich jedyną rozrywką są filmy wyświetlane w kinie parafialnym “Paradiso”. Toto, jak nazywają w mieście małego Salvatore, przyjaźni się z miejscowym kinowym operatorem Alfredo, który wprowadza chłopca w magiczny świat ruchomych obrazków. Toto dzień po dniu spędza w ciemnej kinowej sali, chłonąc pojawiające się na ekranie obrazy i marząc o samodzielnym robieniu filmów. Kino staje się także dla niego źródłem pierwszych miłosnych doświadczeń. Oto pojawia się Elena, najpiękniejsza dziewczyna w miasteczku, w której – zapatrzony w filmowe romanse – Toto szaleńczo się zakochuje.

Film podbił serca publiczności na całym świecie i okazał się jednym z największych sukcesów kasowych wśród filmów nieanglojęzycznych w całej historii kina.

Nagrody:
MFF w Cannes 1989: Nagroda Specjalna Jury
Oscary 1990: Najlepszy Film Obcojęzyczny
Złote Globy 1990: Najlepszy Film Zagraniczny
Nagrody BAFTA 1991: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Philippe Noiret), najlepszy aktor drugoplanowy (Salvatore Cascio), najlepszy scenariusz oryginalny (Giuseppe Tornatore)
Nagroda im. Anthony’ego Asquitha za najlepszą muzykę filmową (Andrea Morricone, Ennio Morricone)

Diana Dąbrowska – filmoznawczymi, doktorantka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi zajęcia na kierunku Filmoznawstwo oraz Italianistyka. Specjalizuje się w kulturze filmowej i muzycznej Italii lat 60. XX wieku i we włoskim kinie współczesnym.
Jej teksty ukazały się m.in. w tomach zbiorowych („Od Manzoniego do Maraini”, red. Anna Miller-Klejsa, Artur Gałkowski; „Europejskie kino gatunków”, red. Piotr Kletowski), „Studiach filmoznawczych” czy „Ekranach”. Stała współpracowniczka miesięcznika „KINO”. Współorganizatorka festiwali filmowych, m.in. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu oraz Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi.

 

Galeria

Cinema paradiso

BOK Białostocki Ośrodek Kultury