Uciec na Pitcairn

Tytułowy Pitcairn to mała wysepka, położona na Pacyfiku, znana jako najmniejsza demokracja na świecie. Można rzec, że zamieszkują ją ludzie szczególnie ceniący wolność, ponieważ są potomkami marynarzy – buntowników ze statku Bounty i porwanych przez nich Tahitańczyków. Na dzień dzisiejszy wyspę zamieszkuje 50 osób. Miejsce to pomimo przynależności do Wielkiej Brytanii (teren zamorski), rządzi się swoimi prawami. Wyspą zarządza 8-osobowy, demokratycznie obierany rząd. Żeby móc przebywać na terenie wyspy, trzeba posiadać specjalne pozwolenie miejscowego rządu i wizę. Dostać się tam można jedynie statkiem, tylko cztery razy w roku.

Studenci szkoły filmowej, Mateusz i Marek, przeszli długą i momentami ciężką drogę do nakręcenia dokumentu. Na opłacenie kosztów podróży i pobytu na wyspie potrzebowali ponad 70 tys. złotych. Fundusze udało im się zdobyć dzięki internetowej akcji crowdfundingowej. Twórcom pomogły zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Mieli też dużo szczęścia jeśli chodzi o materiały archiwalne, które za darmo udostępnił im koncern BP, tym bardziej, że zwykle kosztuje to kilkanaście tysięcy dolarów. Rząd wyspy odbył w sprawie filmowania wyspy 4 posiedzenia rządu i ostatecznie dał studentom pozwolenie na przybycie na wyspę. Na koniec filmowcy musieli pokonać ponad 20 000 km drogą powietrzną i morską. Realizacja dokumentu trwała ponad 2 lata, choć sam okres zdjęciowy zaledwie miesiąc. Przy okazji obaj filmowcy zrealizowali swoje marzenie jak mocno podkreślają w filmiku promocyjnym projektu.

Świat filmowy dotąd interesowała sama historia buntu na Bounty, które widzowie mogą znać z filmów z Gibsonem, Hopkinsem i Brando. Mateusz Konopacki i Marek Ułan – Szymański pokazali jak dziś wygląda życie na Pitcairn. Bohaterami są przede wszystkim mieszkańcy i miejscowa przyroda. Miejscowi do dziś żyją w izolacji i nie śpieszą się do pełnej integracji ze światem zewnętrznym. Dokument z pokazuje, że Pitcairn to nie tylko romantyczna historia zbuntowanych marynarzy… W ostatnich latach miejsce to zasłynęło, także ze skandalu obyczajowego z 2004 roku.

Dokument powstał dzięki pasji, oddaniu, ambicjom twórców, którzy potrafili przekonać do swego pomysłu internetową społeczność i nie tylko. Przyznać też trzeba, że mieli dużo szczęścia, które pozwoliło uporać się z przeszkodami i osiągnąć cel.

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z twórcami filmu: Mateuszem Konopackim i Markiem Ułanem – Szymańskim

Uciec na Pitcairn
Reżyseria, scenariusz – Marek Ułan – Szymański
Producent – Mateusz Konopacki
Montaż – Jakub Brzękowski
Koproducent – Szkoła Filmowa w Łodzi
Dźwięk – Marek Knaga
Muzyka – zespół Wolf In my Heart

Galeria

Pictarim UCIEC_small_01 UCIEC_small_02 UCIEC_small_03 UCIEC_small_04 UCIEC_small_05 UCIEC_small_06 UCIEC_small_07 UCIEC_small_08 UCIEC_small_09 UCIEC_small_10 UCIEC_small_11 UCIEC_small_12

Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury