Ciekawi świata: FILM – Droga wolna!

Lubicie nasz podróżniczy cykl CIEKAWI ŚWIATA? CIEKAWI ŚWIATA: FILM to jego rozwinięcie!

Nasze pokazy będą odbywać się raz w miesiącu, a prezentacjom najciekawszych podróżniczych relacji filmowych towarzyszyć będą spotkania z globtroterami.
Zapraszamy!

Droga wolna!
23 września kino Forum, godz. 18:00
bilet: 5 zł

Dokumentalne kino drogi, opowiadające o podróży życia trzech polskich motocyklistów i stawiające uniwersalne pytania o wolność w systemie powinności i ograniczonego czasu. Film zabiera widza w liczącą 10.000 km wyprawę do Azji przez Ukrainę, Rumunię, Turcję i Gruzję. Bliskie spotkania z ludźmi, zarówno z podróżującymi od 30 lat globtroterami jaki mieszkańcami niedostępnych kaukaskich osad, nieoczekiwane ślady polskości, przeprawy przez góry i walka z osobistymi słabościami, składają się na obraz wielkiego, małego świata. Świata zapomnianych tradycji, gościnności i perypetii przemierzających go wzdłuż i wszerz tułaczy na motocyklach.

Podróż życia trójki polskich motocyklistów obejmująca Ukrainę, Rumunię, Gruzję i Turcję. 10 000 kilometrów w odpowiedzi na pytanie o wolność w systemie powinności i ograniczonego czasu. Nieoczekiwane ślady polskości na wschód od Rzeczpospolitej i wszechobecne wrażenie bycia w ciągłej podróży. Mecz piłkarski z drużyną mikulińskich nastolatków, pozowanie do obrazu odeskiej malarki o polskich korzeniach, procesja ze świętym obrazem w gruzińskiej wiosce u podnóża masywu Małego Kaukazu składają się na obraz wielkiego, małego świata. Świata tradycyjnej gościnności, wspomnień, uśmiechu i przemierzających go wzdłuż i wszerz tułaczy na motocyklach.

Film zrealizowany całkowicie ze środków własnych.

Po filmie zapraszamy na spotkanie z bohaterami i twórcami filmu!

O wyprawie
Podczas podróży udokumentowane zostały wydarzenia, miejsca i historie ludzi napotkanych po drodze. Jednym z najważniejszych aspektów był temat wolności, zarówno w obszarze indywidualnym jak i społecznym. Miejsca do których zaglądamy okiem kamery i ludzie, których poznajemy mają w tym kontekście burzliwą historię, którą twórcy chcą opowiedzieć. Stawiają pytania o to czym jest wolność? Jak ją realizujemy na co dzień? Czy z niej korzystamy? Czy daje ją podróż, motocykl? Jaką mamy perspektywę przybywając z Polski, kraju wolnego od ponad 20 lat, do miejsc, w których wciąż nie opadł wojenny kurz? Jak wolność pojmują ludzie w różnym wieku, z różnych kultur, miast i wsi? Jak oni ją realizują?

Film dedykowany jest nie tylko motocyklistom i podróżnikom, ale także tym, którzy szukają inspiracji do poszukiwania swojej wolności i podróżowania, wszystkim tym, którzy na razie marzą o przygodzie i poznawaniu świata.

DROGA WOLNA!
REŻYSERIA I SCENARIUSZ: TOMASZ MIELCARZ, GRZEGORZ RUZIK, JAROSŁAW SZABLEWSKI
ZDJĘCIA: GRZEGORZ RUZIK, TOMASZ MIELCARZ
MUZYKA: BLACK RIVER, DAKHABRAKHA, GWERKOVA, STROON, MUHU ISLAND, JAROSŁAW SZABLEWSKI
MONTAŻ: GRZEGORZ RUZIK
POSTPRODUKCJA DŹWIĘKU: BARTEK ALBER
LEKTOR: PATRYK ZWOLIŃSKI

Galeria

DROGA_WOLNA

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury