Cezary Borowy: Przemytniczki złota w Indiach

W ramach cyklu Ciekawi Świata zapraszamy na spotkanie z autorem książki „Przemytniczki złotych kości”!

Cezary Borowy: Przemytniczki złota w Indiach

17 maja 2022, godz. 18:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilet: 15 zł – w kasach Forum i CLZ oraz na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Cezary Borowy, autor nagradzanej książki “Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach”, powraca z kolejną barwną, soczystą i szczerą relacją ze świata polskich „przewalaczy”. Tym razem oddaje głos kobietom, a gra toczy się o większą stawkę.
“Przemytniczki złotych kości” to opowieść o kulisach przemytu złota w Azji i dziewczynach z PRL-u, które miały w sobie dość odwagi (czy też szaleństwa), by w sandałach przewozić przez „zieloną” po cztery kilogramy kruszcu.

Przemyt elektroniki na trasie Singapur-Indie w latach 80. można uznać za wstęp do działalności przemytniczej na większą skalę. Pod koniec lat 80. polskich przewalaczy interesowało już tylko złoto, a to groziło o wiele poważniejszymi konsekwencjami.

“Przemytniczki złotych kości” to opowieść o wyrafinowanych patentach, bezczelnych ściemach, siostrzeństwie i życiu z oddechem służb na plecach.
Borowy oddaje głos uczestniczkom wydarzeń. Poznajcie Matę Hari, Krisznę, Ankę Lotówkę, Basię Obserwatorkę, Szachistkę, Francuzkę, Ewę Okulistkę i inne dziewczyny, które nie chciały wyklejać gazetek okolicznościowych na korytarzach biur PRL-u ani parzyć kawy dyrektorowi. Na innym kontynencie, z paszportem na inne nazwisko, podjęły niebezpieczną grę o inne życie.

Relacje bohaterek przeplatane są licznymi marginaliami – prawdziwą ucztą dla miłośników Wschodu. Od szczególnych powodów miłości Indusów do złota, przez miasto szlifierzy diamentów, historię handlu opium, po najdroższe olejki eteryczne na świecie i rzemieślników, którzy potrafią zakląć w butelce nawet petrichor – zapach ziemi po pierwszym monsunie.

“Te moje zwięzłe notatki, opisy bogów, kultury, zwyczajów, drzew, kosmetyków, wydarzeń historycznych, to takie zapiski na marginesie głównej historii. Dlatego nazwałem je marginaliami – wyjaśnia Cezary Borowy i dodaje – Przychodzi moment, gdy tych kropek mam na tyle dużo, że zaczynam je łączyć kreską, tworzę w miarę spójny obraz tego, czego doświadczam. Mogę wtedy powiedzieć, że zbliżyłem się do poznania i zrozumienia Innego. A czy nie o to chodzi w prawdziwej podróży?”

Cezary Borowy
Rocznik 1960. Absolwent Wydziału Ogrodnictwa SGGW, miłośnik dendrologii. W latach 80. przez trzy lata mieszkał w południowej Azji, w Indiach i Singapurze.
Brązowy medalista Mistrzostw Świata Nordic Walking w Austrii w 2009 roku na dystansie 20 km. Mistrz Polski w Nordic Walking w 2009 roku. Zapalony biegacz, w ostatnich latach ukończył dwa maratony i przygotowuje się do kolejnego.
Obecnie często odwiedza Indie zarówno jako organizator wyjazdów i przewodnik grup, jak również samotnie na kilkutygodniowe wyjazdy. W ostatnich pięciu latach odbył dwie piesze wędrówki przez interior subkontynentu. Prowadzi bloga podróżniczego „Azjatycki Obserwator”.

Galeria

Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (1) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (2) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (3) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (4) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (5) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (6) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (7) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (8) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (9) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (10) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (11) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (12) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (13) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (14) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (15) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (16) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (17) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (18) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (19) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (20) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (21) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (22) Ciekawi Świata_Cezary Borowy_fot M_Pawlukiewicz (23)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury