Białystok Pamięta: Yiddish Tango

Zapraszamy na koncert z okazji 76. rocznica powstania w getcie białostockim:

Olga Avigail i Tango Attack: Yiddish Tango

16 sierpnia, godz. 18:00
klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Polskie tango przedwojenne było owocem splotu pierwiastków słowiańskich i żydowskich, z nieustanną inspiracją tangiem argentyńskim w tle. Stolicą tanga była Warszawa z jej kawiarniami, kabaretami, rewiami. Autorami zaś byli w znakomitej większości twórcy żydowskiego pochodzenia. Teksty pisali J.Tuwim, A.Włast, W.Szlengel,muzykę zaś H.Wars, bracia Gold, J.Petersburski. To oni w dużej mierze ukształtowali oblicze nowoczesnej polskiej kultury rozrywkowej. Dzięki nim również, istniała ciągła kulturowa wymiana między obiegiem polskim i jidiszowym.

Po wybuchu wojny wielu z nich znalazło się po drugiej stronie muru – w zamkniętej dzielnicy żydowskiej. To polsko-żydowskie tango siłą “rozdzielono” jak kochanków, niegdyś nierozłącznych. Tango pełniło podwójną rolę podczas Holocaustu. Z jednej strony było narzuconym przez Nazistów elementem repertuaru obozowych kapel, często grywanym w czasie egzekucji., Z drugiej strony w gettach i obozach pisano nowe tanga, które wyrażały bolesne doświadczenia ich autorów. W obu przypadkach tango stało się świadkiem wszechobecnej śmierci i niosło o niej opowieść.

Na koncercie pojawią się tanga w jidisz, po polsku i hebrajsku. Nie zabraknie słynnej “Rebeki” urodzonego w Białymstoku kompozytora Z. Białostockiego, który zginął w warszawskim getcie, tang przedwojennych, tang getta, a także klasycznych tang argentyńskich.

Skład zespołu:
Olga Avigail – wokal
Hadrian Tabęcki – pianino
Piotr Malicki – gitara
Grzegorz Bożewicz – bandoneon

Program Lata w Mieście 2019 (sierpień)

Galeria

Olga Avigail i Tango Attack (1) Olga Avigail i Tango Attack (2) Olga Avigail i Tango Attack (3) Olga Avigail i Tango Attack (4) Olga Avigail i Tango Attack (5) Olga Avigail i Tango Attack (6) Olga Avigail i Tango Attack (7) Olga Avigail i Tango Attack (8) Olga Avigail i Tango Attack (9) Olga Avigail i Tango Attack (10) Olga Avigail i Tango Attack (11) Olga Avigail i Tango Attack (12) Olga Avigail i Tango Attack (13) Olga Avigail i Tango Attack (15) Olga Avigail i Tango Attack (16) Olga Avigail i Tango Attack (17)

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  6 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  6 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  6 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  6 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  6 lat temu