BIAŁYSTOK – BIAŁYSTOK

KRZYSZTOF SUCHOWIERSKI

Białostoczanin. Po ukończeniu studiów na kierunku Ratownictwo Medyczne, pojechał na Europejski Wolontariat do Rwandy, gdzie przez pięć miesięcy uczył pierwszej pomocy w szkolach UNICEF i ADRA. Wcześniej również pracował jako wolontariusz w ukraińskim sierocińcu. Po dwuletniej przerwie pojechał już za własne pieniądze do Armenii i Gruzji, gdzie uczył także pierwszej pomocy, a przy okazji zdobywał miejscowe szczyty w Gruzji. Wyruszyl samotnie na Kazbeg, który zdobył. Odbył także samotną podróż rowerową dookoła Polski. Ulubionym miejscem na odpoczynek jest według niego Ukraina, gdzie planuje wybudować domek w najdzikszych górach europy – Gorganach.

Pomysł wyprawy pojawił się podczas oglądania programu emitowanego w TVP “Polacy na Syberii”, gdzie Suchowierski natknął się na informację, że 5 tys. km na wschód, w samym środku syberyjskiej tajgi leży drugi Białystok – nieco mniejszy niż nasz, ale też polski. Syberyjski Białystok został założony w 1898 roku przez polskich katolików z Białostoczyzny i Wileńszczyzny. Ich potomkowie żyją tam do dzisiaj, miasteczko kultywuje tradycję katolicką i jest tam nadal polska szkoła, w której dzieci mogą uczyć się języka polskiego i polskiej historii. Do akcji włączyła się białostocka Szkoła Podstawowa nr 5, która koresponduje z Polakami w Białymstoku na Syberii, a moim celem w te wakacje było odebranie listów i osobiste dostarczenie ich Polakom mieszkających w Białymstoku.

Wyprawa uzyskała Honorowy Patronat Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, który również przekazał list specjalny dla Polonii mieszkającej na Syberii.

Galeria

suchowierski

Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  4 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  4 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  4 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  4 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  4 lata temu