Before Żubroffka: Sundance Shorts

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się w Białymstoku i na Podlasiu w terminie 5 – 9 grudnia 2018. Dlatego, na kilka tygodni przed Festiwalem zapraszamy na wyjątkową krótkometrażową ucztę! Będzie to pokaz najlepszych krótkich metraży z kultowego festiwalu SUNDANCE!

Before Festiwalu ŻUBROFFKA

SUNDANCE SHORTS 2018
15 listopada, godz. 18:30
kino Forum, ul. Legionowa 5

wstęp wolny

SUNDANCE SHORTS 2018
Najlepsze krótkie metraże z kultowego festiwalu po raz pierwszy w Polsce! Festiwal Sundance od ponad 30 lat jest powszechnie uznawany za doskonały punkt wyjścia dla niezależnych twórców. Pokaz Sundance Shorts Film Tour 2018 trwa 91 minut i tworzy go siedem tytułów wyselekcjonowanych z tegorocznej edycji festiwalu. Pojawią się w nim filmy dokumentalne i fabularne oraz animacje z całego świata, pokazujące wszystko najlepsze, co oferuje Festiwal: od komedii, na których nie da się nie zaśmiać do pogłębionej refleksji nad światem, w którym żyjemy. Filmy krótkometrażowe — ograniczone jedynie przez ich czas trwania — są przepełnione artystyczną ekspresją sprawiającą, że krótka forma wykracza poza ramy tradycyjnej narracji. Od dokumentu, animacji, przez fabułę do eksperymentu — te filmy są stworzone do podejmowania ryzyka. Festiwal zawsze traktował filmy krótkometrażowe z należytą uwagą i prezentuje zarówno uznane nazwiska, jak i obiecujących debiutantów. Dzięki kopalni talentów Sundance świat po raz pierwszy dostrzegł postaci takie jak: Damien Chazelle, Wes Anderson, Jill Soloway, Spike Jonze, Paul Thomas Anderson, Dee Rees, Taika Waititi, Jay i Mark Duplass, Todd Haynes, Lynne Ramsay, Andrea Arnold i wielu innych.

opis filmów:

Maude
Stany Zjednoczone, 10′
Scenariusz i reżyseria: Anna Margaret Hollyman
Teeny myślała, że to tylko kolejna rutynowa praca jako niania — do czasu, kiedy spotkała swoją klientkę. W ciągu dnia Teeny postanawia stać się kobietą, którą zawsze chciała być, choć sama o tym nie wiedziała… dopóki nie zostaje złapana.

Baby Brother
Stany Zjednoczone, 14′
Scenariusz i reżyseria: Kamau Bilal
Młodszy brat reżysera wraca do mieszkania rodziców.

The Burden
Szwecja, 14′
Scenariusz i reżyseria: Niki Lindroth von Bahr
Mroczny musical rozgrywający się w przestrzeni handlowo-usługowej, usytuowanej obok autostrady. Zwierzęcy pracownicy komercyjnych obiektów radzą sobie z nudą i egzystencjalnym niepokojem za pomocą radosnych, tanecznych numerów.

Hair Wolf
Stany Zjednoczone, 12′
Scenariusz i reżyseria: Mariama Diallo
Nagroda Jury: Najlepszy Amerykański film fabularny
W salonie fryzjerskim na gentryfikującym się Brooklynie pojawia się dziwny stwór: biała kobieta, której zamiarem jest wyssanie życia z kultury lokalnej czarnoskórej społeczności. Okoliczni mieszkańcy starają się jej pozbyć.

JEOM
Stany Zjednoczone, Korea Południowa, 4′

Scenariusz i reżyseria: Kangmin Kim.

Ojciec i syn mają takie same znamiona na swoich tyłkach. Wierząc, że są one powiązane, syn próbuje zdrapać znamię ojca — za nic nie może się go pozbyć.

Fauve
Kanada, 16′
Scenariusz i reżyseria: Jérémy Comte
Nagroda Jury dla Filmu Krótkometrażowego
W kopalni odkrywkowej dwóch chłopców oddaje się pozornie niewinnej grze o władzę, której jedynym obserwatorem jest matka natura.

Matria
Hiszpania, 21′
Scenariusz i reżyseria Álvaro Gago.
Główna Nagroda Jury dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego
W obliczu trudnej codziennej rutyny, Ramona próbuje znaleźć schronienie w relacjach z córką i wnuczką.

Łączny czas: 91 minut

Organizator:
Białostocki Ośrodek Kultury – DKF “GAG”
Fundacja Ad Arte / adarte.pl

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury