Bajkał Ice Trip

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Ciekawi Świata!

“Bajkał Ice Trip” w skrócie to dwa rowery, cztery pedały, 5 kół, jedno jezioro, 900 kilometrów i dużo lodu. Jakub Rybicki i Paweł Wicher musieli mierzyć się z temperaturami sięgającymi -35 stopni, huraganowymi wiatrami, trzęsieniami ziemi, pękającymi kierownicami i… złośliwymi duchami, które trzeba przekupywać wódką.

W marcu 2013 roku dwójka śmiałków pokonała ponad 900 km rowerami po zamarzniętym najgłębszym jeziorze świata. Walczyli z zabójczymi mrozami, powalającymi wiatrami, głębokim śniegiem i własnymi słabościami.

Jakub Rybicki i Paweł Wicher wyruszyli 2 marca z Niżnieangarska – najbardziej na północ wysuniętego punktu jeziora – by po 3 tygodniach stanąć na jego południowym krańcu – w Kułtuku. W sumie przejechali ok. 950 km, z czego kilkadziesiąt kilometrów po prostu przepchali. Temperatury, z jakimi przyszło się im zmierzyć wahały się od – 35 stopni w nocy do ok. – 15 w dzień. “Bajkału nie da się przejechać w lecie, z tego prostego względu, że nie ma tam dróg” – opowiadają podróżnicy. – “Zdecydowaliśmy się na marzec, bo mrozy są wtedy już lżejsze, a lód wciąż ma grubość ok. 1 metra –  mogą po nim bez obaw jeździć ciężarówki. Wybór środku transportu też był prosty – od kilku lat podróżujemy rowerami, a Rosję upodobaliśmy sobie szczególnie. Parę lat temu powołaliśmy do życia projekt „Rowerowa Rosja”, a podróż po Bajkale jest jego logiczną kontynuacją.
Zima na Syberii ma sporo zalet – śpią niedźwiedzie i kleszcze – największe zagrożenia dla człowieka. Jest mniej turystów, a powietrze bardziej przejrzyste. Na Bajkale jest więcej słonecznych dni niż na Krymie, a widoki są przecudne. Jezioro jest otoczone ze wszystkich stron górami, z najwyższą, górą Czerskiego o wysokości 2588 m. n.p.m. Lód jest gruby i krystalicznie czysty – warunki wręcz idealne do jazdy. Niestety, według miejscowych, zima 2013 była najbardziej śnieżna od niepamiętnych czasów.” Podróżnikom dokuczały również huragany, okazjonalne trzęsienia ziemi i usterki techniczne, takie jak łamiące się kierownice czy koła. Mimo tych przeciwności po trzech tygodniach wyprawa zakończyła się sukcesem, bez konieczności amputacji odmrożonych kończyn.
Więcej informacji na temat wyprawy i Rowerowej Rosji na stronie www.rowerowarosja.pl

Jakub Rybicki – urodzony na Warmii, wychowany na Mazurach, dorastający na Podlasiu, a najczęściej osiadły w Wielkopolsce. Z wykształcenia wschodoznawca i socjolog – co stale każe mu pchać się na Wschód, który kocha szczerze, ale nie wie, czy z wzajemnością. Z pasji i zawodu fotograf, laureat nagród fotograficznych, m.in. Travel Photographer of The Year. Autor książki „Po Bajkale”, współpracownik magazynów i portali podróżniczych. Kolekcjoner dziwnych czapek, okazjonalny alpinista. Rowerem, autostopem, konno i samochodem przejechał około 50 krajów. W podróżach szuka prawdy, dobra i piękna.
www.jakubrybicki.pl

Ważniejsze wyprawy:
2013- Chiny, Kuksay Peak 7184m – pierwsze polskie wejście
2013- Bajkał Ice Trip – wyprawa rowerowa po zamarzniętym Bajkale
2012- Tour de Azja – autostopem przez Azję Centralną, Iran i Irak
2011 – Rowerowa podróż do Murmańska za krąg polarny
2010 – Afganistan, pierwsza polska wyprawa na Noszak 7492m od czasów radzieckiej inwazji
na Afganistan, następnie półtoramiesięczna podróż po najdalszych zakątkach tego kraju.
2008 – samotnie rowerem znad Bajkału do Mongolii
2007 – samochodem do Kazachstanu

Paweł Wicher – szybki jak błyskawica, nieuchwytny niczym Struś Pędziwiatr (cecha przydatna w konfrontacji z rosyjską policją). Urodzony w Czeboksarach, za siedmioma rzekami, górami, a nawet za Uralem. Miłośnik militariów. Kolekcjoner kobiecych westchnień. Pewnego dnia wsiadł na swoje dwa koła i pojechał do Aten – był to jego pierwszy w życiu wyjazd rowerem za miasto. Potem włóczył się samotnie po Ukrainie, by w końcu rozsmakować się w zimnie – wycieczki rowerowe za koło polarne i po zamarzniętym Bajkale. Radykalny przeciwnik kruchych krówek!

Ważniejsze wyprawy:
2013 – Bajkał Ice Trip – wyprawa rowerowa po zamarzniętym Bajkale
2012 – Samotnie rowerem przez Karpaty Ukraińskie
2011 – Rowerowa podróż do Murmańska za krąg polarny
2009 – Rowerowa podróż przez Bałkany – 3000km do Aten

Po prezentacji będzie można kupić książkę o wyprawie
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/253709/po-bajkale

Galeria

road-ice-trip_8686 road-ice-trip_8952 road-ice-trip_3 road-ice-trip_4 road-ice-trip_5 road-ice-trip_132 road-ice-trip_1906 road-ice-trip_3314 road-ice-trip_3345 road-ice-trip_3370 road-ice-trip_5698 road-ice-trip_7333 road-ice-trip_7493 road-ice-trip_7679 road-ice-trip_7680 road-ice-trip_7763 road-ice-trip_7851 road-ice-trip_7916 road-ice-trip_7920 road-ice-trip_7931 road-ice-trip_7939 road-ice-trip_8042 road-ice-trip_9307-2 road-ice-trip_9516 road-ice-trip_9561 road-ice-trip_6596

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  5 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  5 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  5 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  5 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  5 lat temu