Art Weekend: How are you

W ramach festiwalu Art Weekend zapraszamy na spektakl i spotkanie z twórcami:

How are you (60’)

Team Theatre (Białoruś)

8 października 2022, godz. 20:00
schron w budynku przychodni przy ul. Białówny 11 (wejście do Urzędu Miejskiego w Białymstoku – Departament Urbanistyki i Architektury)
bilety: 30 zł (przedsprzedaż) / 35 zł (w dniu wydarzenia) – w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa, na stronie bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed jego rozpoczęciem
Do wzięcia udziału w spektaklu będą uprawniały opaski, które otrzymają Państwo w kasach przy zakupie biletów. W przypadku kupienia biletów online, opaski otrzymają Państwo po okazaniu biletu elektronicznego na miejscu wydarzenia przed jego rozpoczęciem – prosimy wtedy o przyjście na co najmniej 20 minut przed rozpoczęciem spektaklu.

prowadzenie spotkania: Roman Pawłowski, Alina Wawrzeniuk
wiek: 18+

Sztuka „How are you” opowiada historie ludzi, którzy znaleźli się w wojennej rzeczywistości. Bez względu na wszystko, ci ludzie walczą, pomagają sobie nawzajem. Najważniejsze to ŻYĆ! Żyć, a nie istnieć w realiach propagandy.

Akcja rozpoczyna się 24 lutego 2022 r. i mówi o tym, jak w warunkach wojny zmienia się postrzeganie rzeczywistości, kiedy człowiek staje wobec wyboru: milczeć albo mówić, uciekać albo zostać, myśleć samodzielnie albo wierzyć telewizji.

„How are you” to dokument teatralny o wojnie w Ukrainie widzianej oczami cywilów zrealizowany przez Team Theatre, zespół artystów – uchodźców z Białorusi, działający od roku w TR Warszawa w ramach rezydencji artystycznej Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego. Tekst oparty jest na osobistych relacjach i świadectwach ludzi walczących o życie w warunkach wojny. Są tu historie uciekinierów z Kijowa i Winnicy, są doświadczenia emigracji w Rumunii i Niemczech, są przywoływane tragedie Buczy i Mariupola. Głosy ukraińskich i białoruskich bohaterów zderzono z komentarzami Rosjanina, który gdzieś w Rosji ogląda w telewizji wojenną propagandę, nie wiedząc, że jego syn ginie na krążowniku Moskwa.
Twórcy nazwali swój pokaz „czytaklem”, czyli połączeniem spektaklu i czytania scenicznego – ale w rzeczywistości jest to pełne przedstawienie, z minimalistyczną scenografią zbudowaną z walizek, pudeł kartonowych i skrzynek, wykonywanymi na żywo pieśniami ukraińskimi.
W tekście przeplatają się trzy języki: ukraiński , białoruski i rosyjski, różnice między słowami zacierają się, tak jakby była to jedna mowa. Słuchając tego słowiańskiego splotu, uświadamiasz sobie, jak wiele łączy narody, które dzisiaj tak wiele dzieli.
Roman Pawłowski

 

autor sztuki, dramaturg: Vital Karaban
reżyseria: Andrei Novik
autorka muzyki: Darya Novik
obsada: Andrei Bardukhaeu-Arol, Maksym Shyshko, Alesia Bardukhaeva-Arol, Andrei Novik, Darya Novik, Maryia Piatrovich
spektakl grany w 3 językach: białoruskim, ukraińskim, rosyjskim, napisy w języku polskim
premiera: maj 2022

 

 


BOK Białostocki Ośrodek Kultury