Anna Proletariuszka / Nie płacz kiedy odjadę + spotkanie ze Sławomirem Grünbergiem

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na filmy

ANNA PROLETARIUSZKA
NIE PŁACZ KIEDY ODJADĘ
oraz spotkanie z reżyserem Sławomirem Grünbergiem

21 października 2018, godz. 16.00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 8 zł – do kupienia w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl


Anna Proletariuszka

Polska 1981, 31′
reż. Marek Ciecierski, Sławomir Grünberg
prod. Szkoła Filmowa w Łodzi i MKZ NSZZ “S”

Pierwszy film dokumentalny o Annie Walentynowicz, działaczce Wolnych Związków Zawodowych i współzałożycielce NSZZ “Solidarność”. Jedyna tego rodzaju dokumentalna uwertura, glosa do dopiero co zrealizowanego filmu Volkera Schlöndorfa, “wyszperana” w archiwach Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Nie płacz kiedy odjadę
Polska / USA 2016, 56′
reż. Sławomir Grünberg

Przeboje z tekstami jej autorstwa śpiewali Jerzy Połomski, Sława Przybylska i Czerwone Gitary, jednak hit, z którym kojarzymy ją najmocniej, to słynne “Nie płacz, kiedy odjadę” w lirycznym wykonaniu Marino Mariniego.
Film Sławomira Grünberga przedstawia Wandę Sieradzką jako ocalałą z getta miłośniczkę życia, duszę towarzystwa, żądną męskiej atencji piękność i przede wszystkim – artystkę. Praca w telewizji, dwa małżeństwa, podróże, dziesiątki niezapomnianych utworów, scenariuszy, wierszy… Wanda nie znosiła nudy, co potwierdzają w swoich opowieściach jej syn oraz przyjaciele.

Sławomir Grünberg, zdobywca prestiżowej nagrody Emmy, producent, reżyser i operator filmów dokumentalnych. Absolwent wydziału reżyserii łódzkiej PWSFTViT, z Polski wyemigrował w 1981 roku do Stanów Zjednoczonych i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 45 dokumentów telewizyjnych. Jego “School Prayer: A Community at War” (1999) został nagrodzony statuetką Emmy i wygrał wiele festiwali filmowych na całym świecie, otrzymał także nagrodę im. Jana Karskiego. Inny film Grünberga, “Fenceline: A Company Town Divided” otrzymał m.in. nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu w San Francisco i na Międzynarodowym Festiwalu w Vermont, został też nagrodzony nagrodą EMA (Enviromental Media Award) w 2003. Jako operator pracował przy wielu filmach dokumentalnych, w tym dwóch, które były nominowane do Oscara: “Legacy” oraz “Sister Rose’s Passion”. Jako główny operator pracował przy ponad 70 filmach z czego pięć nominowanych było do nagrody Emmy.
Sławomir Grünberg jest twórcą niezależnym, zainteresowanym tematami sprawiedliwości społecznej, ekologii, LGBT&Q, problemami ludzi niepełnosprawnych oraz relacjami polsko-żydowskimi. Wśród jego najnowszych dzieł znajdują się: “Karski i władcy ludzkości” (2015) i “Nie płacz kiedy odjadę” (2016).

Galeria

Nie płacz kiedy odjadę

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  4 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  4 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  4 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  4 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  4 lata temu