Aktywny Senior / Janusz Kalinowski: Od Tatr po Everest – ODWOŁANE

Wydarzenie odwołane!
WIĘCEJ INFORMACJI

W ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży “Ciekawi Świata” zapraszamy na spotkanie i projekcję filmu:

Aktywny Senior / Janusz Kalinowski: Od Tatr po Everest

23 października 2020, godz. 11:00
Sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 10 zł (posiadacze karty klubu DKF), 12 zł (posiadacze karty aktywnego seniora), 14 zł (normalny) w kasach kina Forum i Centrum im. L. Zamenhofa oraz na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Od Tatr po Everest
Reżyseria: Jerzy Kotuła.
Współpraca: Janusz Kalinowski, Artur Spodobalski
Zdjęcia: Jerzy Kotuła, Artur Spodobalski
Montaż: Artur Spodobalski
Produkcja: Polska 2019, czas projekcji: 23 minuty

Film jest zachętą, by nie przysiadać na kanapie jedynie z powodu PESEL-u. Adresowany jest też do tych osób, które zamierzają wybrać się w Himalaje na różne trasy trekkingów. Odpowiada na wiele pytań: czy w ogóle warto tam jechać, jakie są warunki mycia się, jedzenia, spania, jak wpływa na organizm wysokość, jak się ubierać, co trzeba mieć koniecznie ze sobą itd., itd.

Historia zatoczyła koło – w Kościelisku w maju 2018 roku odbyło się zgrupowanie osób udających się na Wyprawę Stulecia w Himalaje. W październiku z Zakopanego wyruszył jedyny mieszkaniec stolicy Tatr – Jerzy Kotuła, który powrócił spod Everestu z filmem zrealizowanym przez… przypadek. A przypadek sprawił, że z Warszawy przywiózł Grand Prix Konkursu Małych Form im. Wandy Rutkiewicz.

“Ten film nie był planowany, powstał przypadkowo, gdy rodzina i znajomi obejrzeli prawie sto filmików nagranych amatorską kamerką. Zachęcili mnie, abym wybrał najlepsze ujęcia i pokazał drogę od Tatr po Everest” – przyznał Jerzy Kotuła, który górskie doświadczenie zdobywał przez lata. Teraz miał okazję sprawdzić je w zupełnie odmiennych warunkach, z jakimi stykał się dotychczas.

Zakopiańczyk zgłosił film na konkurs małych form w ramach XXVI Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz w maju 2019 roku w Warszawie. Werdykt 8-osobowego jury był niemalże jednogłośny – główna nagroda dla obrazu „Od Tatr po Everest”.

Janusz Kalinowski
Legendarna postać w historii polskich biegów. Współtwórca pierwszego w kraju maratonu – Maratonu Pokoju (wspólnie z Tomaszem Hopferem, Józefem Węgrzynem i Zbigniewem Zarembą), wieloletni jego dyrektor, organizator wielu imprez biegowych i triathlonowych. Z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, dziennikarz sportowy Polskiej Agencji Prasowej i podróżnik. W sumie odwiedził 81 krajów na wszystkich kontynentach.
Jednym z największych jego przedsięwzięć była, zorganizowana w 2018 roku, wyprawa do Indii i Nepalu – dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 80 lat, zamieszkałych w 100 miejscowościach. Z tego wydarzenia powstał pełnometrażowy film “Everest dla każdego”, którego jest współtwórcą.

Ważne:
https://bok.bialystok.pl/pliki/Wytyczne_dla_KINA-FORUM-.pdf
https://bok.bialystok.pl/pliki/covid-o%C5%9Bwiadczenie-do-kina.pdf

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  5 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  6 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  6 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  6 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  6 lat temu