AFRYKAMERA 2018

Kolejny raz, za sprawą festiwalu filmowego AfryKamera, do Białegostoku zawita kultura afrykańska!

XIII edycji wydarzenia patronuje hasło #BlackFilmsMatter, nawiązujące do zapoczątkowanego przez Afroamerykanów międzynarodowego ruchu społecznego zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo. Wybór sloganu nie jest przypadkowy. Misją festiwalu jest bowiem nie tylko popularyzacja afrykańskiej kinematografii w Polsce, ale również poruszanie aktualnych kwestii społeczno-politycznych ważnych zarówno dla Afryki, jak i dla całego świata.

Podczas czterech pokazów filmowych odkryjemy różne oblicza Afryki — jej absolutne piękno, nowoczesność, komizm, ale także te budzące fascynację, oburzenie, podziw czy zazdrość. Sztuka filmowa jest uniwersalnym medium, dzięki któremu zdarzenia i idee dotyczące jednych ludzi, stają się częścią życia innych. Warto więc oglądać filmy z całego świata, my polecamy szczególnie filmy z Afryki!

AFRYKAMERA 2018
6-10 czerwca, kino Forum
bilet: 12 zł, karnet: 32 zł

ŚRODA, 6 czerwca
18:15 Nie jestem czarownicą reż. Rungano Nyoni (93’)

PIĄTEK, 8 czerwca
18:15 Félicité reż. Alain Gomis (129’)

SOBOTA, 9 czerwca
18:15 Wallay reż. Berni Goldblat (84’)

NIEDZIELA, 10 czerwca
18:15 Kosmiczna surykatka reż. Hanneke Schutte (96′)

Opisy filmów

Nie jestem czarownicą
Scenariusz i reżyseria: Rungano Nyoni
Produkcja: Francja, Wielka Brytania, Zambia / 2017
Czas trwania: 93’
Zdjęcia: David Gallego
Muzyka: Matthew James Kelly
Występują: Maggie Mulubwa, Henry B.J. Phiri, Nancy Murilo, Margaret Sipaneia, Ritah Mubanga, Dyna Mufuni
Tytuł angielski: I Am Not a Witch

To znakomity debiut reżyserski Zambijki, który otrzymał nagrodę BAFTA 2018 w kategorii Najlepszy debiutujący brytyjski reżyser, scenarzysta lub producent. Pokazywany mi.n. na MFF Cannes 2017, MFF Sundance 2018 i MFF Londyn.
Kilkuletnia dziewczynka zostaje uznana przez mieszkańców wioski za wiedźmę. Zostaje wysłana do osady czarownic, gdzie poznaje starsze od siebie kobiety w podobnej sytuacji. Od nich dostaje swoje imię – Shula. To tutaj pierwszy raz poczuje się częścią społeczności. Ale to społeczność wykluczonych i zniewolonych przez tych, którzy się jej boją i tych, którzy chcą na niej zarobić. Mała Shula będzie musiała podporządkować się zasadom panującym w wiosce. Wierzenia te i zwyczaje mogą jawić się jako absurdalne i czasem zabawne – jednak ich odbicie w rzeczywistości nosi ze sobą poważne konsekwencje.

RUNGANO NYONI: urodzona w Zambii, wychowana w Walii reżyserka. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Birmingham zaczęła studiować aktorstwo na University of Arts w Londynie. Ale bardziej interesowała ją reżyseria i scenopisarstwo. Zajmuje się nimi od 2009 roku. Jej filmy krótkometrażowe były prezentowane na festiwalach na całym świecie i zdobyły wiele nagród. “Nie jestem czarownicą” to jej pełnometrażowy debiut, którego pokazy odbyły się między innymi na festiwalach w Cannes i Toronto.

Debiut fabularny Rungano Nyoni to opowieść o dziewczynce w Zambii oskarżonej o korzystanie z czarów. Film komiczny, tragiczny, ale także przejmująco piękny.
Mark Kermode, The Guardian

Felicite
Reżyseria: Alain Gomis
Produkcja: Francja, Belgia, Senegal, Niemcy, Liban, Demokratyczna Republika Konga / 2017
Czas trwania: 129’
Scenariusz: Alain Gomis, Olivier Loustau, Delphine Zingg
Zdjęcia: Céline Bozon
Muzyka: Arvo Pärt, Kasai Allstars
Występują: Célestin Mokono, Diplome Amekindra, Elbas Manuana, Ferdinand Minga, François Kasonga, Gaetan Claudia, Nadine Ndebo, Papi Mpaka, Prince Mbasi, Véro Tshanda Beya Mputu
Tytuł oryginalny: Félicité
Tytuł angielski: Félicité

Film otrzymał Nagrodę Grand Prix Jury, Srebrny Niedźwiedź podczas MFF Berlinale 2017. Pokazywany na MFF Nowe Horyzonty 2017, MFF Toronto 2017, MFF Londyn 2017
Félicité to samotna matka i dumna kobieta. Pracuje jako śpiewaczka w barze w Kinszasie. Gdy jej nastoletni syn łamie nogę w wypadku, musi zebrać pieniądze potrzebne na operację. W poszukiwaniu pomocy wędruje po mieście. Ale zamiast współczucia znajduje korupcję, mizoginię, nierówność i jeszcze bardziej zdesperowanych ludzi od siebie. Odkrywa też, że jej niezależność wzbudza pogardę i wrogość – nawet ze strony rodziny.

ALAIN GOMIS: urodził się w 1972 roku we Francji. Jest synem Senegalczyka i Francuzki. Studiował historię sztuki i sztukę filmową. Pierwszy pełnometrażowy film fabularny, “L’Afrance”, nakręcił w 2001 roku. Poprzedni jego film „Tey”/ „Dzisiaj” miał polską premierę na AfryKamerze. “Félicité”, jego czwarty film, był senegalskim kandydatem do Oscara.

Alain Gomis rysuje portret samotnej matki w Kinszasie, który przeistacza się w coś wiele bardziej sensualnie kompleksowego niż to się początkowo wydaje.
Guy Lodge, Variety

Wallay
Reżyseria: Berni Goldblat
Produkcja: Francja, Burkina Faso / 2017
Czas trwania: 84’
Scenariusz: David Bouchet
Zdjęcia: Martin Rit
Muzyka: Vincent Segal
Występują: Makan Nathan Diarra, Ibrahim Koma, Hamadoun Kassogué, Maounira Kankolé, Joséphine Kaboré
Tytuł oryginalny: Wallay
Tytuł angielski: Wallay

Film pokazywany podczas MFF Berlinale i MFF Londyn, uznany najlepszym filmem w konkursie międzynarodowym na MFF Zanzibar.
Trzynastoletni Ady mieszka wraz ze swoim ojcem we Francji. Sprawia wiele kłopotów. Dlatego ojciec postanawia wysłać go do rodziny mieszkającej w Burkinie Faso. Na miejscu chłopak zderzy się z zupełnie nieznaną sobie rzeczywistością. To, co wydawało się wakacyjnym wyjazdem, przerodzi się w pasmo nieszczęść, gdy wuj będzie próbował twardą ręką wychować upartego Ady’ego. Ale to nie ciężka praca czy surowe zwyczaje nauczą chłopaka pokory. Prawdziwą lekcję życia da mu miłość najbliższych i odkrywanie miejsca, które nazwać można domem.

BERNI GOLDBLAT: urodzony w Sztokholmie twórca i krytyk filmowy. Filmem zajmuje się od 1999 roku. W 2006 roku w Burkinie Faso otworzył własną firmę produkującą filmy, gdzie mieszka i wspiera lokalny przemysł kinematograficzny.

Rodzaj filmu, którego siła polega nie tyle na historii, co na atmosferze. Jednocześnie debiutant Matkan Nathan Diarra doskonale spisuje się w roli głównej i oferuje wzruszający portret nadętego młodzieńca z Zachodu, który musi zmierzyć się ze swoim skromnym afrykańskim pochodzeniem.
Jordan Mintzer, The Hollywood Reporter

Kosmiczna surykatka
Reżyseria: Hanneke Schutte
Produkcja: RPA / 2017
Czas trwania: 96′
Scenariusz: Hanneke Schutte
Zdjęcia: Willie Nel
Muzyka: Clare Vandeleur
Tytuł oryginalny: Meerkat Maantuig
Tytuł angielski: Meerkat Moonship

Film pokazywany na MFF Austin 2017.
Gideonette, obdarzona bujną wyobraźnią dziewczynka, jest przekonana, że nosi przeklęte imię. Wierzy, że w każdej chwili może jej się stać coś złego, a stan ten pogarsza się, gdy umiera jej ojciec. Aby uspokoić dziewczynkę, matka postanawia wysłać ją na farmę dziadków. Na miejscu Gideonette poznaje Babeshiego – głuchoniemego chłopca, który marzy o tym, by zostać astronautą. Jego dobry humor i odwaga działają na nią jak lekarstwo – spędza z nim każdą wolną chwilę, zapominając o swoich lękach i klątwie. Ale dziewczynka nie wie, że dni tej przyjaźni są policzone, a jej odwaga wkrótce zostanie wystawiona na próbę.

HANNEKE SCHUTTE: urodzona w RPA. W 2012 roku wyreżyserowała swój pierwszy film pełnometrażowy „Jimmy in Pienk”. W 2013 roku wygrała konkurs Jameson First Shot, dzięki czemu miała okazję zrealizować krótkometrażowy film Saving Norman z Willemem Dafoe w roli głównej.

NAGRODY I FESTIWALE:
MFF Austin 2017

Galeria

Felicite_poster Kosmiczna surykatka_poster nie jestem czarownicą_poster walley_poster

BOK Białostocki Ośrodek Kultury