6. MFF Kino Dzieci

Szczęśliwa dziewiątka Konkursu Głównego 6. MFF Kino Dzieci!

Dziewięć filmów pełnometrażowych, w tym sześć premier prosto z festiwali w Cannes, Annecy czy Berlinie, pokazywanych w 22 miastach – tak przedstawia się tegoroczny Konkurs Główny 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. W programie festiwalu znalazło się ponad 150 filmów z całego świata, prezentowanych w ramach ośmiu sekcji.
O statuetkę Kwiatu Paproci, którą przyznają widzowie w ogólnopolskim głosowaniu oraz powołane składy jurorskie, powalczą najlepsze światowe produkcje z ostatnich miesięcy, docenione przez krytykę i widzów najważniejszych festiwali dla dzieci na świecie.

Harmonogram pokazów

21.09 sobota
10:30 Festiwal KINO DZIECI: Klara Muu!
(Norwegia, 66′, animacja, wiek 5+, bilet 12 zł, specjalny bilet “Rodzinny”: min. 3 os. – 10 zł od os.)
13:00 Festiwal KINO DZIECI: Operacja Człowiek w Czerni
(Norwegia, 78′, aktorski, wiek 6+, bilet 12 zł, specjalny bilet “Rodzinny”: min. 3 os. – 10 zł od os.)
22.09 niedziela
10:00 Festiwal KINO DZIECI: Jakub, Mimmi i gadające psy
(Łotwa, Polska, 70′, animacja, wiek 6+, bilet 12 zł, specjalny bilet “Rodzinny”: min. 3 os. – 10 zł od os.)
12:00 Festiwal KINO DZIECI: Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię
(Francja, Włochy, 90′, animacja, wiek 7+, 12 zł, specjalny bilet “Rodzinny”: min. 3 os. – 10 zł od os.)
14:00 Festiwal KINO DZIECI: Cały świat Romy
(Holandia, Niemcy, 91′, aktorski, wiek 9+, 12 zł, specjalny bilet “Rodzinny”: min. 3 os. – 10 zł od os.)
28.09 sobota
12:00 Festiwal KINO DZIECI: Solan i Ludwik: Misja Księżyc
(Norwegia, 80′, animacja wiek 6+, bilet 12 zł, specjalny bilet “Rodzinny”: min. 3 os. – 10 zł od os.)
14:00 Festiwal KINO DZIECI: Niezwykłe lato z Tess
(Holandia, Niemcy, 82′, aktorski, wiek 9+, bilet 12 zł, specjalny bilet “Rodzinny”: min. 3 os. – 10 zł od os.)
29.09 niedziela
10:30 Festiwal KINO DZIECI: Pettson i Findus – Wielka wyprowadzka
(Niemcy, 81′, aktorski/animacja, wiek 4+, 12 zł, specjalny bilet “Rodzinny”: min. 3 os. – 10 zł od os.)
13:00 Festiwal KINO DZIECI: Szybcy i śnieżni
(Kanada, 89′, animacja, wiek 6+, 12 zł, specjalny bilet “Rodzinny”: min. 3 os. – 10 zł od os.)

 

Opisy filmów:

Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię (La fameuse invasion des ours en Sicile) w reżyserii Lorenzo Mattottiego to przepiękna animacja, która miała swoją premierę podczas tegorocznego festiwalu w Cannes w sekcji Un certain regard i pokazywana była w Annecy, czyli na najważniejszym festiwalu animacji na świecie.
Grupa niedźwiedzi pod przywództwem króla Leoncja, wyrusza na poszukiwanie zaginionego królewskiego syna Tonia. Życie zwierząt bardzo się zmienia, gdy trafią do rządzonej przez ludzi i ich zasady krainy.
Czy te dwa światy uda się ze sobą pogodzić? Nie lada gratką animacji jest polska wersja dubbingu, w którym usłyszymy głosy m.in. Andrzeja Chyry i samego Romana Gutka! Powstanie animacji wsparło polskie Studio Letko.

Jakub, Mimmi i gadające psy (Jekabs, Mimmi un runajošie suni) – animacja zrealizowana w technice cut-out, będąca koprodukcją polskiego Studia Letko i łotewskiego Atom Art, w reżyserii Edmundsa Jansonsa, ze wspaniałą muzyka autorstwa Krzysztofa A. Janczaka.
Animacja jest adaptacją powieści łotewskiej pisarki Luize Pastore. Tytułowi bohaterowie – Jakub i Mimmi, to para kuzynów, którzy niezbyt się lubią. Życiowe wyzwania i wspólny cel sprawiają, że dzieci łączą siły w walce o lepszy świat, doświadczając po drodze wielu ciekawych przygód.

Solan i Ludwik – Misja Księżyc (Manelyst i Flaklypa) – trzecia z tej serii animacja Rasmusa A. Sivertsena, jednego z najbardziej uznanych twórców gatunku z Norwegii.
Tym razem Solan i Ludwik biorą udział w wyścigu o wpływy w kosmosie, uczą się nie tylko współpracy, ale także tego, czym jest stratosfera, światło gwiazd i kosmiczne śmieci. A to wszystko w dopracowanej w każdym szczególe animacji. Za produkcję odpowiada polskie studio WJTeam/Likaon. Autorką postaci i kostiumów jest Liliana Świrska, pracująca w Norwegii artystka polskiego pochodzenia.

Cały świat Romy (Kapsalon Romy) – film oparty na powieści Tamary Bos, w reżyserii Mischy Kamp.
Tytułowa Romy po szkole spędza czas u babci, która prowadzi salon fryzjerski. Relacja dziewczynki z surową i wymagającą babcią bardzo się zmieni, gdy Romy pozna prawdziwe oblicze seniorki i odkryje, jak bardzo są do siebie podobne.
Poruszająca opowieść o współczesnych relacjach międzypokoleniowych i przemijaniu. Obraz nagrodzony podczas Frankfurter Buchmesse za najlepszą ekranizację literacką dla dzieci i młodzieży oraz zdobywca Nagrody Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na festiwalu Kino w Trampkach.

Niezwykłe lato z Tess (Mijn bijzonder rare week met Tess) – niemiecko-holenderski pełnometrażowy debiut Stevena Wouterlooda. Wyróżniony na Berlinale 2019 oraz świetnie przyjęty na wielu innych festiwalach dla dzieci i młodzieży na całym świecie.
Film w subtelny sposób dotykający tematów samotności, bliskości i przyjaźni to historia 10-letniego Sama i jego przyjaciółki Tess, którzy odkrywają, co jest w życiu najważniejsze.

Operacja Człowiek w Czerni” (tyt. oryg. „Operasjon Morkemann”) – klasyka kryminału dla dzieci w reżyserii Grethe Boe, która z pewnością zachwyci fanów serii „Biuro detektywistyczne nr 2”. Ciekawe czy duet detektywów Tiril i Olivier oraz psa Ocho, powtórzy ubiegłoroczny sukces Lassego i Mai, którzy z „Pierwszą tajemnicą”, wygrali plebiscyt publiczności na najlepszy film festiwalu.

Szybcy i śnieżni (Racetime) – kanadyjska animacja na podstawie filmu „The dog who stopped the war” w reżyserii Benoîta Godbouta.
Historia pewnego konkursu saneczkowego, który udowadnia, że wśród przyjaciół wszystko zawsze jest możliwe.
Obraz zdobył już w tym roku nominację do Canadian Screen Award za najlepszy scenariusz adaptowany i najlepsze osiągnięcie w montażu dźwięku.

Klara Muu! (KuToppen) – norweska animacja dla najmłodszych widzów w reżyserii Lise I. Osvoll.
Historia ambitnej krowy, która, trafiając z miasta na farmę swojego ojca, odkryje w sobie nowe zaskakujące talenty. Pogodna opowieść o marzeniach, sławie i zdobywaniu popularności szlachetnymi uczynkami.

Pettson i Findus – Wielka wyprowadzka (Pettersson und Findus – Findus zieht um!) – niemiecka produkcja w reżyserii Ali Samadi Ahadiego to kolejna seria przygód ulubieńców dzieci – sędziwego Pettsona i jego kota Findusa. Animacja skierowana do najmłodszych widzów naszego festiwalu.
Mały kot Findus zaczyna dorastać i wszystko wokół się zmienia. Początkowo chce tylko większego łóżka, ale wkrótce potem wpada na pomysł wyprowadzki od swojego opiekuna Pettsona.

Prezentujemy propozycje warsztatowe:

21.09 sobota

10:30 Festiwal KINO DZIECI: Klara Muu!
13:00 Festiwal KINO DZIECI: Operacja Człowiek w Czerni

Czy wytłaczanka przeznaczona do przechowywania jajek może być wykorzystana w inny sposób? Eksperymentując z kształtem i fakturą papierowych pojemników postaramy się wykreować z nich oryginalne maski. Uczestnicy sami zdecydują o charakterze maski. Czy będzie to zwierzę z farmy, na którą wybrała się krowa Klara, czy też tajemniczy zamaskowany bohater?

22.09 niedziela

10:00 Festiwal KINO DZIECI: Jakub, Mimmi i gadające psy

Warsztaty tworzenia zabawek dla psów. Wykorzystując proste materiały uczestnicy nauczą się tworzyć zabawki, które będą stanowiły atrakcyjną propozycję dla naszych czworonożnych przyjaciół. Wykonane prace będzie można zabrać do domu, ku uciesze własnych pupili, lub… przekazać psom przebywającym w białostockim schronisku dla zwierząt. Pracownicy Kina Forum zorganizują transport paczki z prezentami 

12:00 Festiwal KINO DZIECI: Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię

Wykonamy portret niedźwiedzia używając zwiniętych wycinków z kolorowych czasopism. Warsztaty będą okazją do treningu zdolności manualnych oraz do rozwoju twórczej wyobraźni i własnego, niepowtarzalnego zmysłu estetycznego. Wykonane prace będą doskonałą pamiątką przeżytej filmowej przygody.

14:00 Festiwal KINO DZIECI: Cały świat Romy

Film o niezwykłej więzi między 10- letnią Romy a jej babcią to świetny pretekst, by spędzić czas z własnymi babciami i dziadkami. Przygotujemy więc dla nich drobne upominki. Uczestnicy warsztatów zaprojektują i wykonają proste breloczki, które będą mogli podarować swojej babci, dziadkowi lub innej ważnej i bliskiej sercu osobie.

28.09 sobota

12:00 Festiwal KINO DZIECI: Solan i Ludwik: Misja Księżyc

Selfie z kosmosu – Kosmos wydrapany – na przygotowanych wcześniej planszach, dzieci wykreują swoją własną, baśniową wizję przestrzeni kosmicznej. Może się tam znaleźć wszystko. Poprzez wydrapywanie wzorów i kształtów na pokrytych farbą kartkach widzowie wykreują niepowtarzalne „zdjęcia z kosmosu”, które będą doskonałą pamiątką obejrzanego filmu o pozaziemskich przygodach Solana i Ludwika.

14:00 Festiwal KINO DZIECI: Niezwykłe lato z Tess

Uczestnicy warsztatów wykonają bransoletki przyjaźni, którymi będą mogli obdarować osoby szczególnie dla nich ważne. Bransoletki powstaną przy wykorzystaniu prostych, ogólnie dostępnych materiałów. Każdy z uczestników sam zdecyduje, jak powinna wyglądać jego idealna bransoletka. Czy znajdą się na niej jakieś ważne słowa? Może imię najlepszego przyjaciela? Lub tytuł Waszego ulubionego filmu?

29.09 niedziela

10:30 Festiwal KINO DZIECI: Pettson i Findus – Wielka wyprowadzka

Papierowe koty – figurki kotów wykonane przy użyciu rolek po papierze toaletowym i kolorowych, samoprzylepnych papierów. Warsztaty utrzymane w duchu upcyklingu i troski o środowisko. Propozycja pracy plastycznej z wykorzystaniem przedmiotów uznawanych za bezużyteczne. Każdy z młodych widzów będzie miał możliwość stworzenia własnej, unikatowej wersji spotkanego na dużym ekranie kota Findusa.

13:00 Festiwal KINO DZIECI: Szybcy i śnieżni

Lato jeszcze nie dobiegło końca, ale my dzięki magii kina możemy dziś poczuć mróz na policzkach. Po seansie pełnym zimowych emocji proponujemy widzom warsztaty, podczas których wykonają własny, nietopniejący medal stylizowany na płatek śniegu. Możliwość eksperymentowania z jego wielkością, kształtem, a nawet kolorem będzie nieograniczona. Być może taki wieczny płatek śniegu umili oczekiwanie na zimę miłośnikom śnieżnego szaleństwa.

 

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Organizatorem białostockiej odsłony imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF “GAG”.

Galeria

MFF Kino Dzieci (1) MFF Kino Dzieci (2) MFF Kino Dzieci (3) MFF Kino Dzieci (4) MFF Kino Dzieci (5) MFF Kino Dzieci (6) MFF Kino Dzieci (7) MFF Kino Dzieci (8) MFF Kino Dzieci (9) MFF Kino Dzieci (10) MFF Kino Dzieci (11)

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  6 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  6 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  6 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  6 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  6 lat temu