18. Tydzień Kina Hiszpańskiego

Już po raz 18. zapraszamy w filmową podróż przez Półwysep Iberyjski, od centrum stołecznego Madrytu, przez Kraj Basków, po Katalonię i Andaluzję!

Tydzień Kina Hiszpańskiego to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii słonecznej Hiszpanii, święto kina dla widzów zakochanych w słońcu, podróżach i południowym stylu życia. Przegląd skierowany jest zarówno do miłośników języka i kultury hiszpańskiej, jak i do osób lubiących dobre kino.

W programie prezentowany jest szeroki przekrój hiszpańskiej kinematografii, od hitów kasowych po kameralne filmy artystyczne, a różnorodność gatunkowa i tematyczna sprawia, że każdy widz znajdzie coś dla siebie.

Białostocka edycja przeglądu odbędzie się od 16 do 22 kwietnia 2018 w kinie Forum.

Więcej informacji: tydzienkinahiszpanskiego.wordpress.com

Harmonogram projekcji:

16.04, poniedziałek
18:15 Olbrzym, 114′, bilet 14 zł, karnet 96 zł

17.04, wtorek
18:15 Powołanie, 108′, bilet 14 zł, karnet 96 zł

18.04, środa
18:15 Bar, 102′, bilet 14 zł, karnet 96 zł

19.04, czwartek
18:15 Abrakadabra, 96′, bilet 14 zł, karnet 96 zł

21.04, sobota
18:15 To dla twojego dobra, 93′, bilet 14 zł, karnet 96 zł
20:00 Fiesta, 78′, bilet 14 zł, karnet 96 zł

22.04, niedziela
18:15 Pierwsza miłość, 105′, bilet 14 zł, karnet 96 zł
20:15 Autor, 112′, bilet 14 zł, karnet 96 zł

Opis filmów:

OLBRZYM / Handia
polska premiera
2017 | 114′ | reż. Jon Garaño, Aitor Arregi | MFF San Sebastián 2017: Nagroda Specjalna Jury, Najlepszy Film Baskijski | 10 Nagród Goya 2018

Hiszpania, połowa XIX wieku. Po zakończeniu wojny domowej, Martín (Joseba Usabiaga) wraca do rodzinnego Kraju Basków, gdzie odkrywa, że jego młodszy brat, Joaquín (Eneko Sagardoy), wyrósł na olbrzyma. Martín jest przekonany, że wielu chętnie zapłaci, by zobaczyć największego człowieka na ziemi. Bracia wyruszają w podróż po Europie, jednak poróżnią ich ambicje, pieniądze i sława…
Oparty na faktach obraz współtwórców filmu “Kwiaty”.

AUTOR / El autor
polska premiera
2017 | 112′ | reż. Manuel Martín Cuenca | 2 Nagrody Goya 2018

Álvaro (Javier Gutiérrez) po rozwodzie z Amandą (María León), wziętą autorką bestsellerów, postanawia spełnić marzenie życia – stworzyć wielką powieść. Pod skrzydłami nauczyciela, Juana (Antonio de la Torre), nie zważając na brak talentu i wyobraźni, zaczyna pisać. Pewnego dnia zauważa, że fikcja przeradza się w rzeczywistość…
Znakomita rola główna i świetne role drugoplanowe w filmie opartym na motywach powieści Javiera Cercasa “El móvil”.

ABRAKADABRA / Abracadabra
polska premiera
2017 | 96′ | reż. Pablo Berger

Carmen (Maribel Verdú), pani domu w madryckiej dzielnicy Carabanchel, pewnego dnia zauważa, że jej męża, Carlosa (Antonio de la Torre), nawiedziły złe duchy, przez co ucierpiało łączące ich uczucie. Carmen rozpoczyna rozpaczliwą walkę o odczarowanie męża.
Hipnotyczna czarna komedia Pabla Bergera (“Śnieżka”) przeniesie nas w czasem śmieszny, czasem straszny świat magii, gdzie wszystko może się zdarzyć.

BAR / El bar
2017 | 102′ | reż. Álex de la Iglesia

Czarna komedia Alexa de la Iglesii. Poranek w centrum Madrytu. Bywalców niepozornego baru dzieli niemal wszystko – praca, poglądy, status społeczny. Wszyscy są jednak równie nieświadomi tego, że wkrótce ich życiu zagrozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Bar staje się pułapką, w której zdani wyłącznie na siebie bohaterowie będą zmuszeni wspólnie walczyć o przetrwanie, uciekając się do kłamstw i intryg wymierzonych nawet w towarzyszy niedoli.

FIESTA / El pregón
polska premiera
2016 | 78′ | reż. Dani de la Orden

Supergalactic, czyli bracia Osorio, Juan (Andreu Buenafuente) i Richi (Berto Romero), to zapomniane gwiazdy muzyki elektronicznej lat 90. Poróżnieni wiele lat temu przyrzekli, że nigdy więcej nie spojrzą sobie w oczy. Jednak gdy dostają propozycję wygłoszenia przemówienia okolicznościowego podczas fiesty w rodzinnej wiosce i na horyzoncie pojawia się dobry zarobek, postanawiają zrobić wyjątek. Nie wiedzą jednak, co ich czeka…

PIERWSZA MIŁOŚĆ / Amar
polska premiera
2017 | 105′ | reż. Esteban Crespo | Malaga 2017: Konkurs główny

Pierwsza miłość – spontaniczna, namiętna, szalona, dzika. Siedemnastolatkowie Laura (María Pedraza) i Carlos (Pol Monen) nie widzą świata poza sobą. Liczy się tylko ich uczucie – strzeliste, gorące i żarliwe. Kochają się z całych sił, jakby każdy dzień był ostatnim. Łączy ich niemal obsesyjna namiętność. Kiedy w związku pojawi się niepewność i zazdrość, kochankowie zaczną się krzywdzić.

POWOŁANIE / La llamada
polska premiera
2017 | 108′ | reż. Javier Ambrossi, Javier Calvo | Nagrody Goya 2018: Najlepsza piosenka

Siedemnastolatki, María (Macarena García) i Susana (Ana Castillo) spędzają wakacje na łonie natury na katolickim obozie Kompas. Nocami wymykają się na lokalną dyskotekę, gdzie bawią się w rytmach reggaetonu i electro latino, które uwielbiają. Pewnej nocy María doznaje objawienia…
Filmowa adaptacja musicalu pod tym samym tytułem, który okazał się wielkim sukcesem w Hiszpanii, nie schodząc z afisza przez trzy sezony.

TO DLA TWOJEGO DOBRA / Es por tu bien
polska premiera
2017 | 93′ | reż. Carlos Therón

Wielki sukces kasowy hiszpańskiego kina!
Najgorszy dzień w życiu ojca to ten, w którym ukochana córka przedstawia mu narzeczonego. Arturo (José Coronado), Poli (Roberto Álamo) i Chus (Javier Cámara) właśnie to przeżywają – zgodnie uznają, że ich cudowne córeczki postanowiły zmarnować sobie życie, zadając się z beznadziejnymi mężczyznami. Szwagrowie jednoczą siły, żeby raz na zawsze pozbyć się okropnych narzeczonych: anarchisty Alexa, nicponia Daniego i playboya Ernesta.

Organizatorem Tygodnia Kina Hiszpańskiego jest Agencja Promocji Mañana we współpracy z Ambasadą Królestwa Hiszpanii, Biurem Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce i Instytutem Cervantesa w Krakowie
Białostockim organizatorem jest DKF GAG – Białostocki Ośrodek Kultury
Patroni medialni: Kino, Co Jest Grane24, Aktivist, K MAG, Miesięcznik FILM, novela.pl
Partner: Mówimy Po Hiszpańsku

Polecamy także Dni Hiszpańskie w Białymstoku: granvia.pl/dni-hiszpanskie

 

Galeria

18TKH_plakat

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury