17 dni, które zadecydowały o Polsce / Bitwa niemeńska 1920

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na pokaz filmów

17 DNI, KTÓRE ZDECYDOWAŁY O POLSCE (reż. Leszek Staroń)
BITWA NIEMEŃSKA 1920 (reż. Stefan Skrzypczak)

11 listopada 2021, godz. 15.00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 8 zł – w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

17 dni, które zadecydowały o Polsce
Polska 2017, 30′
reż. Leszek Staroń

Wojna polsko sowiecka 1920 roku. Okres, kiedy Kwatera Główna Naczelnego Wodza, wydzielona ze Sztabu Wojska Polskiego, została przeniesiona do Białegostoku. W ten sposób Naczelny Wódz, marszałek Józef Piłsudski mógł bezpośrednio, będąc jak najbliżej frontu, dowodzić 2. i 4. Armią w czasie Bitwy Niemeńskiej. Taka koncepcja dowodzenia przyniosła rezultaty. Armia Czerwona została rozbita i zmuszona do całkowitego wycofania się z zajmowanych terenów. Konsekwencją zwycięstwa były wymuszone na Rosji Sowieckiej wschodnie granice Polski, zaakceptowane na prowadzonych w Rydze rokowaniach i podpisanie pokoju, kończącego wojnę.

Dramatyczne wydarzenia wojenne tamtych 17 jesiennych dni roku 1920, spędzonych w Kwaterze Głównej Naczelnego Wodza, wspomina Józef Piłsudski, jadąc do Białegostoku w 1921 roku, by przyjąć honorowe obywatelstwo tego miasta. Opis przyjazdu Piłsudskiego i czasu, spędzonego w Białymstoku przytacza dziennikarz, odbywając współcześnie spacer po mieście śladami Marszałka.

Opowieść oparta na trzech wątkach pozwala nie tylko prześledzić najbardziej istotny epizod wojny polsko-sowieckiej, jakim była Bitwa Niemeńska, ale pozwala na lepsze poznanie samego marszałka Józefa Piłsudskiego. Stwarza też możliwość spojrzenia na miasto i zmiany, jakie dokonały się w Białymstoku od lat 20. XX wieku po dzień dzisiejszy.

Bitwa niemeńska 1920
Polska 2020, 62′
reż. Stefan Skrzypczak

Film opowiada o bitwie nad Niemnem, decydującej bitwie wojny polsko-bolszewickiej, stoczonej w dniach 20-26 września 1920 roku. Był to drugi zasadniczy sukces militarny wojska polskiego w kontrofensywie przeciw Armii Czerwonej, po Bitwie Warszawskiej.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury