10. Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar

Zapraszamy na tegoroczny festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar!

Festiwal odbędzie się w Białymstoku od 25 do 28 sierpnia i będzie to już jego 10. edycja.
Inny Wymiar istnieje od 2007 roku, sześć lat później pojawił się w nowej odsłonie, w ramach projektu łączącego we współpracy kulturalnej trzy miasta wschodniej Polski (Białystok, Lublin i Rzeszów) z krajami Partnerstwa Wschodniego. Od początku prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków współegzystowali ze sobą Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnym działaniem artystycznym.
Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.

W tym roku w ramach 4 wymiarów planowane są 22 wydarzenia.

W ramach Innego Wymiaru Muzyki szykujemy aż 10 koncertów:
Zagrają MILO Ensemble (Musical Instruments Logical Organisation Ensemble) – najświeższy projekt muzyczny Dimitriosa „Milo” Kurtisa wykonujący muzykę world. Masala Soundsystem i ShazaLaKazoo przygotują wspólny album, którego premierowe wykonanie usłyszymy właśnie podczas tegorocznego festiwalu. W Białymstoku zagra też eksperymentalny zespół Rebel Babel łączący muzykę współczesną z lokalną muzyką tradycyjną oraz muzyków, wokalistów i kompozytorów z różnych regionów. Dla fanów polskiej muzyki elektronicznej mamy koncert jej czołowych przedstawicieli: Jacka Sienkiewcza, Jerzego Przeździeckiego i Dtekka. Usłyszymy także koncert zespołu wokalnego Z Lasu śpiewającego dawne wielogłosowe pieśni z Polesia – z terenu Ukrainy i Białorusi. Koncert z pogranicza jazzu, muzyki ludowej i improwizacji zagrają Przemysław Strączek Cultural Concept feat. Buba Badjie Kuyateh. Kobiety Wschodu III to interdyscyplinarny projekt prezentujący twórczość artystek z Podlasia – w tegorocznym koncercie udział wezmą Miss God oraz wokalistki z zespołu Południce, z towarzyszeniem harfy laserowej. W programie znalazły się także koncerty familijne Mikro Teatru – APSIK! z tekstami Jana Brzechwy oraz Grupy Studnia O. oparte na tekstach Mickiewicza i Leśmiana. Wielbicieli muzyki poważnej zapraszamy na koncert organowy Józefa Kotowicza z udziałem sopranistki Urszuli Bardłowskiej, artyści wykonają arcydzieła muzyki sakralnej.

Inny Wymiar Sztuki to dwie wystawy: „Tam była granica” – fotograficzna podróż Anny Kłosek wzdłuż byłej polsko-radzieckiej granicy – zawiodła autorkę do małych wiosek i miasteczek dzisiejszej Ukrainy. Z kolei „Wyśniona historia kina na Podlasiu – wystawa fotografii w technice mokrego kolodionu” cz. II kolektywu Górski oraz Kaufman Bros & Sistas to kontynuacja wystawy inscenizowanych zdjęć przedstawiających początki podlaskiej kinematografii. Jej pierwsza część miała premierę podczas ubiegłorocznego Wschodu Kultury/Innego Wymiaru i została entuzjastycznie przyjęta przez białostockich widzów i gości festiwalu. Wystawa przybliży kolejne postaci związane z Białymstokiem i Podlasiem, które wpłynęły na rozwój X muzy w Polsce i na świecie.

W ramach Innego Wymiaru Filmu widzowie obejrzą dwa filmy:
„Not Far Away From Heaven”, polsko-bułgarski dokument o pewnej zakonnicy, żyjącej samotnie w ruinach spalonego klasztoru i próbującej go odbudować, mimo że mieszkający w sąsiedniej wsi chrześcijanie stanowią tylko niewielki procent mieszkańców.
„SHE” to film z 1936 roku, nominowany do Oscara za „najlepszą reżyserię tańca”, której twórcą był pochodzący z Białegostoku wybitny pionier choreografii Benjamin Zemach. Bohater filmu podróżuje do zapomnianej krainy w poszukiwaniu tajemnicy nieśmiertelności jej mieszkańców.

Inny Wymiar Społeczności to osiem wydarzeń: Podczas spacerów edukacyjnych Andrzeja Kłopotowskiego “Weekend na Piaskach” uczestnicy poznają lepiej jedno z białostockich osiedli – będą wędrować po Piaskach historycznych i tych współczesnych. Po drodze zobaczą historyczne miejsca, powojenne bloki, pawilony handlowe i usługowe, tereny rekreacyjne i przykłady streetartu.
Dzięki Grupie Studnia O. uczestnicy wezmą udział w różnych działaniach w plenerze: w Warsztatach opowiadania historii wspólnie będą rozwijać baśniowe fabuły, odgadywać zagadki i wymyślać zakończenia, a podczas warsztatów Zagadkowa księżniczka i Żywa woda poznają baśnie słowiańskie. Bajkowy las na chwilę zagości w parku Lubomirskich – projekt połączy grę, performans i rodzinny piknik, splatając ze sobą taniec, muzykę, historię i zabawę. Z kolei spotkanie z Katarzyną Łozą, autorką książki „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy” będzie okazją do rozmowy o współczesnej Ukrainie.

Organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
Kultura Dostępna
Miasto Białystok
Białostocki Ośrodek Kultury


BOK Białostocki Ośrodek Kultury