Dzień jest za krótki – wystawa

Dzień jest za krótki (Kilka opowieści autobiograficznych) – edycja specjalna DSW

Termin: 30.05 – 12.06.2014

Wystawa jest poświęcona autobiograficznym relacjom w najnowszej sztuce polskiej. Zaproszeni artyści opowiadają historie z życia wzięte, w których narracja prowadzona jest w pierwszej osobie. Przedstawiają samych siebie i wydarzenia, jakie miały im się przydarzyć.

Tematem wystawy jest napięcie pomiędzy figurą autora a obrazem autora w dziele, pomiędzy fikcją a prawdą przedstawienia. Pojawiają się na niej dylematy towarzyszące prowadzeniu dziennika. Jak zanotować wszystko? Co wybrać z wypadków życiowych? Jak jednocześnie żyć i komentować swoje życie? Drugi temat to historia, która odbija się w osobistych zapiskach i w bardziej kronikarskim notowaniu codzienności. Rozczarowanie krytyków, którzy po odzyskaniu wolności w 1989 oczekiwali, że w Polsce powstaną wielkie epickie dzieła opisujące czasy wielkiej przemiany, okazuje się bezpodstawne, bo owe czasy znalazły odbicie w relacjach osobistych, nie zawsze skupiających się na historii, lecz pośrednio ją relacjonujących.

Artyści:
Supergrupa Azorro, Basia Bańda, Wojciech Bąkowski, Agata Bogacka, Pola Dwurnik, Aneta Grzeszykowska, Łukasz Jastrubczak i Małgorzata Mazur, Katarzyna Kozyra, Cecylia Malik, Malwina Niespodziewana, Joanna Rajkowska, Maciej Sieńczyk, Mariusz Tarkawian, Zorka Wollny, Ewa Zarzycka, Wilhelm Sasnal, Artur Żmijewski.

Wystawie towarzyszy katalog z tekstami Ingi Iwasiów, Agnieszki Karpowicz, Ewy Tatar i Magdaleny Ujmy.

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Dyrektor: Piotr Borkowski
Współorganizator: Białostocki Ośrodek Kultury
Wystawa została zorganizowana w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego OKiS
Kurator: Magdalena Ujma
Koordynator: Wojciech Wojtczak

Wystawa i katalog dofinansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów prywatnych artystów oraz z kolekcji Galerii Raster, Galerii Stereo, Fundacji Galerii Foksal, Fundacji Katarzyny Kozyry, Galerii Żak Branicka.

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  5 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  5 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  5 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  5 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  5 lat temu