Wschód Kultury/Inny Wymiar wydarzenia

Wschód Kultury/Inny Wymiar wydarzenia

Wschód Kultury/Inny Wymiar – 31 sierpnia – 3 września 2017

WYDARZENIA

INNY WYMIAR MUZYKI

Koncert Oligarkh (Rosja) / Miss God (Polska) – org. Białostocki Ośrodek Kultury
2.09.2017, godz. 20.00, Klub Fama, ul. Legionowa 5

Oligarkh – Prawosławny chorał, rosyjski folk i mroczna elektronika połączone w multimedialne show! Oligarkh tworzy niesamowite kolaże muzyki, obrazów i słów, pochodzących z różnych źródeł muzycznych i wizualnych w celu skonfrontowania współczesnej kultury miejskiej z głęboką pamięcią ludową i przejawami charakteru narodowego w kulturze.
Młody producent hiphopowy z Petersburga zadebiutował w 2013 roku albumem Zemlya i Volya, określanym jako abstrakcyjno-ortodoksyjne połączenie muzyki religijnej i folkowej z szansonem i piosenką autorską, z solidną dawką perkusji, cyfrową bałałajką i połamanymi rytmami. Drugi album, Anatoliy, ukazał się w 2016 roku, a rok później – singiel Lebedi i epka Vstan’ i Idi.
Podczas koncertów Oligarkh wykorzystuje kolaże video, pochodzących z filmów historycznych i dokumentalnych, bajek dla dzieci i starych klipów telewizyjnych. To podróż przez rosyjską świadomość, od imponujących cerkwi do odległych wiosek, od podmiejskich gett do zamkniętych osiedli dla bogaczy. Muzyka Oligarkh zaciera granice pomiędzy kulturą wysoką i popularną, starożytną i nowoczesną. (Colin Bass).
Oligarkh występował m.in. w Słowenii, Finlandii, Hiszpanii, Austrii i Norwegii. W 2016 r. wystąpił w Warszawie przy okazji festiwalu Sputnik nad Polską.
Skład Oligarkh: Victor Volcovich — elektronika, perkusjonalia, Evgenii Bugaev — perkusja, Anton Chizhenok — wizualizacje

Miss God – wokalistka i producentka muzyczna, poruszająca się w takich muzycznych rejonach jak: elektronika, chillout, downtempo, experimental vocal i hip-hop.

Mifi – przedstawiciel młodej sceny dub / chill / goa / etno. Współpracuje z Miss God i Królewski Sound, współtworzy Tribalanga Festiwal. Subtelnie łączy muzykę organiczną z syntetycznym ambientem, dub-techno, manewrując czasem na krawędzi glitchu czy idm. Z brytyjskiego techno końca lat 80., jungle, detroit i współczesnego ambientu, potrafi zbudować przestrzeń, w której sprytnie przekazuje egzotyczny rootsowy klimat.

Koncert plenerowy: A-WA (Izrael/Jemen) / Warsaw Afrobeat Orchestra (Polska) / The Ufoslavians (Słowenia) / Dzikie jabłka (Polska) – org. Białostocki Ośrodek Kultury
1.09.2017, godz. 19.00
Rynek Kościuszki

A-WA (Izrael / Jemen) – Zespół, który tworzą trzy siostry o elektryzujących głosach: Tair, Liron i Tagel Haim, to obecnie jedno z najgorętszych i najoryginalniejszych zjawisk na izraelskiej scenie muzycznej. Siostry łączą tradycyjne jemenickie brzmienie i klimat pustyni z elektroniką i transowymi, współczesnymi dźwiękami. Repertuar A-WA to piosenki w arabsko-jemenickim dialekcie, po raz pierwszy nagrane w latach 60. XX wieku przez Shlomo Moga’a. Producentem debiutanckiego albumu A-WA, który ukazał się w 2015 roku, jest Tomer Yosef, wokalista Balkan Beat Box. W 2014 roku zespół po raz pierwszy wystąpił w Polsce na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Obecnie podbija całą Europę.


The Ufoslavians
(Słowenia) – Po raz pierwszy w Polsce! Ten „pozagalaktyczny” zespół powstał w 2014 roku i swój pierwszy kontakt z Ziemią nawiązał za sprawą singla Cigančica (Cyganka). Piosenka została świetnie przyjęta nie tylko na Bałkanach i od tej chwili zespół odkrywa inne kultury, grając koncerty na całym świecie. Poszukiwania te oraz kolaboracje z różnymi muzykami i wokalistami stały się fundamentem pierwszego albumu grupy, który ukazał się w 2016 roku. The Ufoslavians proponują oryginalny „ufosłowiański” styl, będący wypadkową muzyki bałkańskiej, cygańskiej, reggae, cumbia, ska, hip hopu i elektroniki. Na scenie można ich zobaczyć w efektownych przebraniach przybyszów z innej planety.

Warsaw Afrobeat Orchestra – Trudno znaleźć orkiestrę, która tak oryginalnie łączyłaby afrobeat, reggae, dub, funk, rock, jazz i world music. WAO to jedyny w Polsce i być może jedyny w Europie Wschodniej afrobeatowy kolektyw, który jest nie tylko przekaźnikiem nigeryjskiej tradycji Fela Kutiego, ale proponuje też nowatorską formułę tej muzyki, wprowadzając do niej elementy innych stylów. Jak żaden inny afrobeatowy zespół na świecie wykorzystuje siłę żeńskich wokali – doświadczeni muzycy i trzy wokalistki to wielobarwny taneczny tygiel, który nie pozwoli nikomu ustać w miejscu. Dzięki współpracy z amerykańskim Ubiquity Records, przykuli uwagę świata, a w BBC zachwycał się nimi sam Gilles Peterson. Członkowie grupy występują też z wieloma zespołami sceny folk / world / rock, takimi jak Village Kollektiv, Żywiołak, Elvis Deluxe czy ShataQS.


Dzikie Jabłka
– Jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej, z wdziękiem i niepowtarzalną charyzmą odkrywający nowe oblicze muzyki tradycyjnej. Jego występy dostarczają odbiorcom dużo emocji i potężną dawkę pozytywnej energii. Wywołują entuzjastyczne reakcje publiczności, skutkują znakomitymi recenzjami i licznymi nagrodami. Repertuar zespołu to wspólnie brzmiące dwa żywioły: słowiańska melodyjna nuta i porywający rytm afrykańskich bębnów. To nie inspiracja Afryką czy polskim folklorem, lecz ich żywe zespolenie. Ta muzyka ma smak owoców z drzewa, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki.

Koncert Trio Mandili (Gruzja) – org. Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej
31.08. 2017, godz. 20.30
Opera i Filharmonia Podlaska, sala koncertowa, ul. Podleśna 2

W 2014 roku trzy gruzińskie dziewczyny zawojowały internet i zostały gwiazdami. Bajka zaczęła się, kiedy trzy przyjaciółki, spacerując przez wieś, zaśpiewały piosenkę. Tatuli zrobiła videoselfie i wrzuciła nagranie do internetu. Ten klip odmienił ich życie. W ciągu dwóch tygodni obejrzało je kilka milionów osób, a popularność Trio Mandili rośnie każdego dnia!
Dzisiaj grupa ma około pół miliona polubień na Facebooku. Fani z całego świata z zainteresowaniem oglądają nagrania ich występów. Nazwa grupy nie jest przypadkowa. Mandili to rodzaj chustki noszonej na głowie przez kobiety. Zgodnie z tradycją, kobiety rzucają ją na ziemię, żeby pogodzić kłócących się mężczyzn.
W 2015 roku Trio Mandili wydało swój pierwszy album With Love. Grupa regularnie koncertuje na całym świecie, uczestniczy w festiwalach muzyki folkowej i daje koncerty solowe. Piosenkarki wystąpiły już w Belgii, Polsce, Ukrainie, Bułgarii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Izraelu, Litwie, Łotwie, Estonii, Węgrzech i Rosji. W 2017 roku dziewczyny znowu ucieszą swoich fanów drugim albumem. Nowe liryczne kompozycje, w akompaniamencie ludowych instrumentów, odkrywają wyjątkową duszę malowniczej Gruzji i głębię gruzińskiego ducha.


Koncert T’ien Lai / Adam Frankiewicz
– org. Fundacja Teatr Latarnia
31.08.2017, godz. 20.30
Scena na rzece Białej

T’ien Lai – Organiczno-syntetyczny kwartet taneczny założony w 2012 roku przez Kubę Ziołka i Łukasza Jędrzejczaka, wynik poszukiwań nowych formuł medytacyjnej muzyki elektronicznej i elektro-akustycznej. Debiutancki album zespołu, Da’at (2013) charakteryzował się brzmieniem starych PRL-owskich radioodbiorników Śnieżka przetworzonych przez efekty gitarowe i nałożonych na pętle syntezatorowe. Drugi album, RHTHM (2015), to płyta bardziej energetyczna.

Rok temu skład rozrósł się do kwartetu, który na żywo gra i improwizuje bez komputerów, a koncerty upodobniły się do improwizowanych rytuałów. Zamaskowani muzycy wciągają publiczność w ekstatyczną interakcję. Akcent przesunął się w stronę hipnotycznego rytmu, który muzycy tworzą syntetycznie, a uzupełniają polirytmicznymi partiami akustycznymi.

Adam Frankiewicz – Założyciel niezależnego wydawnictwa Pionierska Records. Twórca / współtwórca projektów Ojun, Grupa Etyka Kurpina, ZXSinclair, Listen to the East. Reżyser teatralny i kompozytor, montażysta. Tematy mu bliskie to: improwizacje na bazie loopów taśmowych, rejestracja lo-fi.
Grupa Etyka Kurpina – projekt eksplorujący technikę kolażu audio z wykorzystaniem próbek wyciętych z taśm magnetofonowych, kaset VHS, starych słuchowisk radiowych i telewizji. Tło zdarzeń dźwiękowych stanowią nagrania terenowe, improwizacje na pętlach taśmowych i sprzężenia zwrotne. Na żywo montowane przy użyciu magnetofonów (Marantz cp230, Marantz pmd222, Philips d6350, Aiwa tp-vs615).

 

Koncert Pieśni Piękne W srebrze cały świat na opak – org. Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia
1.09.2017, godz. 18.00 i 21.00
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, ul. H. Sienkiewicza 14

Pieśni Piękne wykonują ludowe pieśni z pogranicza wiejsko-miejskiego. Często inspirowane muzyką miejską, zarówno w warstwie melodycznej jak i tekstowej. Zabawne, ale także traktujące o sprawach egzystencjalnych. Wzruszające prostotą przekazu rzeczy ważnych. Przedstawione we współczesnej muzycznej interpretacji, a także w odpowiedniej scenografii, która wydobędzie ich niepowtarzalny urok.

Skład zespołu: Julita Charytoniuk, Olga Chojak, Joanna Skowrońska – śpiew, Przekaz-Wczuta – energia, Krzysztof Kurek – gitary, przestery i inne bajery, Mikołaj Nowicki – kontrabas, basy sieradzkie

Koncert Ola Bilińska Šulinys / Studnia / The Well – org. Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku
1.09.2017, godz. 18.00
Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19

Polsko-litewski projekt Oli Bilińskiej to nowatorska, magiczna podróż do świata mistycznego folku. Artystka zgłębia w nim istotę miejsca – Suwalszczyzny, w której coraz bardziej zapuszcza korzenie; niezwykłego, kipiącego od tradycji polsko-litewskiego pogranicza.

Projekt narodził się z inspiracji i fascynacji ludową muzyką litewską, a w szczególności formą sutartines, czyli wielogłosowych pieśni – kanonów. Ten wokalny, tradycyjny element zostanie wpleciony w utwory o nowoczesnych, rozbudowanych formach muzycznych, bogatych rytmicznie.

Użyte w projekcie instrumentarium doskonale łączy akustyczne brzmienia tradycyjnych instrumentów z subtelną elektroniką. Elementem głównym i wiodącym pozostaje jednak ludzki głos / wielogłos.
Do udziału w projekcie Ola Bilińska zaprosiła trzy Litwinki, znakomicie śpiewające tradycyjne pieśni. Siostry Lauksmina, Domakinja i Raminta Krisciunaite tworzą zjawiskowy i barwny litewski (trój)głos, idealnie wpisujący całe wydarzenie w przestrzeń pomiędzy tradycją, a odkrywaniem nowego. Teksty piosenek, które zabrzmią po polsku, litewsku i angielsku, to napisane przez Bilińską wiersze – baśnie, mity i legendy, oddające niezwykłość suwalskiego pogranicza.

Formacja wystąpi w składzie: Ola Bilińska – śpiew, elektronika, Luksmina Krisciunaite – śpiew, Raminta Krisciunaite – śpiew, Domakinja Krisciunaite – śpiew, Hubert Zemler – instrumenty perkusyjne, Igor Nikiforow – instrumenty perkusyjne, Sebastian Witkowski – bas

Koncert Muzyka w Ogrodach Branickiego – org. Fundacja Pro Anima, we współpracy z Domem Kultury „Śródmieście” w Białymstoku
2.09.2017, godz. 20.00
Ogrody przy Pałacu Branickich

Koncert przeniesie słuchaczy do czasów Jana Klemensa Branickiego, które były momentem autentycznego „wschodu kultury” w Białymstoku. Miasto, za sprawą hetmana i jego małżonki Izabeli, stało się jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej. O kapeli grającej u Branickiego jako jedynej z Polski pisano w zagranicznych periodykach muzycznych, zaś do wybudowanego przezeń Opernhausu zjeżdżali światowej sławy śpiewacy i kompozytorzy.

Koncert inspirowany jest barokową tradycją podobnych wydarzeń organizowanych przy rezydencjach królewskich i magnackich w Europie, dlatego w jego programie znajdą się dzieła Georga F. Hӓndla, które zostały specjalnie skomponowane na tego typu prezentacje: Muzyka na wodzie i Muzyka sztucznych ogni. W ich wykonaniu weźmie udział blisko 50 muzyków grających na instrumentach dawnych, wchodzących w skład Zespołu Muzyki Dawnej DILETTO pod dyrekcją Anny Moniuszko.

Podczas koncertu pojawią się też tancerze Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego Capella Antiqua Bialostociensis i ozdobią swym tańcem niektóre muzyczne fragmenty. Temu wszystkiemu towarzyszyć będzie odpowiednia „charakteryzacja” przestrzeni ogrodu, który zostanie oświetlony m.in. przez 100 pochodni ogrodowych. Całość zakończy pokaz fajerwerków.

Koncerty Taste The East 2017 (ambient, experimental, taneczna elektronika) – org. Pogotowie Kulturalno–Społeczne
2.09.2017, godz. 20.00-7.00
Stadion Miejski (wejście od ulicy Ciołkowskiego)

Taste The East to spotkania promotorów i artystów sceny techno z Europy środkowej, wschodniej i krajów Partnerstwa Wschodniego. W 2017 roku w ramach TTE spotykamy się w gronie artystów z Gruzji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Polski kojarzonych z rozwojem elektronicznej sceny muzycznej tej części Europy, której kulturalne bogactwo warte jest wspólnych poszukiwań nowych kierunków działania. Tegoroczna formuła to całonocne (20:00–07:00) spotkanie z muzyką eksperymentalną, ambientalną i techno. Wydarzenie odbędzie się we wcześniej nieodkrytej przez tego typu dźwięki
przestrzeni surowych sal Stadionu Miejskiego, z wejściem od strony ulicy Ciołkowskiego.
W tym roku podczas Taste The East wystąpią: Patricia Kokett live & VJ su-y (LT), Illius (LT), Švenčionis (LT), DOLBY aka Adam Frankiewicz live (PL), Zitto (Bassiani – GEO), Slava Lepsheev (UA), rookas & VJ su-y (LT), Kreep (BY), Dtekk (PL).


Koncert Vocal Varshe i Adeb Chamoun Noc Nigunów
– org. Muzeum Podlaskie w Białymstoku
3.09.2017, godz. 20.00
Wielka Synagoga w Tykocinie

Vocal Varshe to znakomite trio wokalne, którego muzycznym żywiołem są liturgiczne i świeckie pieśni żydowskie.
Adeb Chamoun jest wybitnym syryjskim perkusjonalistą, zauroczonym bliskowschodnimi połamanymi rytmami i chorałem aramejskim kościołów chrześcijańskich z jego rodzinnych stron.

Połączyła ich wspólna fascynacja nieskrępowaną, transową energią i głębokim mistycyzmem zawartym w muzyce chasydów: sylabicznymi pieśniami bez słów – nigunami oraz ich taneczną odmianą, wypełnioną częstymi synkopami – rikudami. To „schody do nieba”, specyficzna modlitwa, dzięki której, w śpiewie i w tańcu, w euforycznym uniesieniu chasydzi docierają do najwyższej komnaty Boga.

Vocal Varshe i Adeb, intuicyjnie łącząc muzyczne światy osadzone w różnych religiach, osiągnęli rzecz niezwykłą. Powstała barwna opowieść, głęboko zakorzeniona w tradycji, a zarazem wyśpiewana i zagrana współcześnie i nowatorsko. Udało im się stworzyć uniwersalną, niemal pierwotną jedność w muzyce opartej na mistycznym religijnym uniesieniu wyznań, które choć różne, rodziły się przecież blisko siebie. Powstał wypełniony gęstymi emocjami, zjawiskowy projekt, w intrygujący sposób tworzący nową muzyczną wartość.

Artyści: Anna Woźnicka – sopran, Olga Wądołowska – mezzosopran, Kuba Sitarski – tenor, Adeb Chamoun – instrumenty perkusyjne i wokal

 

INNY WYMIAR FILMU

Pokaz filmu Zare (Armenia 1926, 69’) z muzyką Bei Ru (USA) na żywo – org. Białostocki Ośrodek Kultury
31.08.2017, godz. 19.30
Kino Forum, ul. Legionowa 5

prelekcja przed filmem: Artur Vardikyan, dyrektor artystyczny Apricot Tree International Documentary Film Festival w Erewaniu

Zare to najsłynniejszy ormiański niemy film fabularny, zrealizowany w 1926 roku. Za scenariusz i reżyserię odpowiadał pionier ormiańskiej kinematografii, Hamo Beknazarian (1891-1965). To thriller i melodramat zarazem. Akcja dzieje się w 1915 roku, na zboczach góry Alagyz. Kurdyjska dziewczyna Zare i jej ukochany, pasterz Saydo, zostają wplątani w intrygę pomiędzy przywódcą plemienia Jazydów – Temur-bekiem, a carskimi władzami. Zare i Saydo bardzo się kochają, ale ich spokój zostaje zakłócony, gdy Temur zechce, by dziewczyna została jego drugą żoną…

Film uważany jest za jeden z pierwszych obrazów przedstawiających życie Kurdów i Jazydów, ugruntował też pozycję Beknazariana wśród czołowych sowieckich reżyserów lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Twórca został okrzyknięty mistrzem i innowatorem. Gdy większość filmów pokazywała Wschód jako egzotyczną krainę pięknych tancerek brzucha i malowniczych karawan, Beknazarian był pierwszym, który pokazał prawdziwe, surowe, często przygnębiające życie tamtejszych ludzi, stając się tym samym pierwszy realistą orientalnego kina. W ocenie współczesnej kurdyjskiej reżyserki Müjde Arslan, Zare był pierwszym filmem Kurdów, po którym kurdyjskie kino trwało w ciszy aż do 1991 roku.

Film został odrestaurowany i zdigitalizowany cyfrowo w 90. rocznicę premiery przez fundację The Golden Apricot, organizatora festiwalu Golden Apricot Yerevan International Film Festival.


Bei Ru (Baruir Panossian)
– ormiańsko-amerykański (urodzony w Los Angeles syn ormiańskich emigrantów z Libanu) producent muzyczny i kompozytor, znany z miksowania rytmów Bliskiego Wschodu z elektroniką i żywymi instrumentami. Współprodukował kilka utworów do stylowego irańskiego westernu wampirzego A Girl Walks Home Alone At Night (O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu). W swoich produkcjach lubi cytować stare, ormiańskie nagrania, które w dzieciństwie słyszał w domu rodzinnym. Jego album Little Armenia L.A (2010), dzięki któremu wypłynął na szersze wody, został niemal całkowicie wyprodukowany przy użyciu sampli z ormiańskiej muzyki. Następny album artysty, Saturday Night at the Magic Lamp (2014), „żegluje” pomiędzy krainami elektroniki, funku, hip hopu, wpływami Bliskiego Wschodu, „doprawiając” całość perkusją graną na żywo. Niedawno ukazał się jego trzeci album L.A. Zooo.

 

INNY WYMIAR SZTUKI

Wystawa Open Group Ze względu na okoliczności – org. Galeria Arsenał w Białymstoku
2.09.2017, godz. 17.00 – wernisaż wystawy
3.09.2017, godz. 11.00 – oprowadzanie autorsko-kuratorskie, tłum. na polski język migowy
Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. Mickiewicza 2

Artyści: Yuriy Biley, Anton Varga, Stanislav Turina i Pavlo Kovach
Kurator wystawy: Waldemar Tatarczuk (Galeria Labirynt)

Open Group to jeden z najciekawszych kolektywów artystycznych działających obecnie na terenie Ukrainy. Istnieje od 2012 roku, tworzą go: Yuriy Biley, Anton Varga, Stanislav Turina i Pavlo Kovach. Już po trzech latach wspólnej działalności artyści zaznaczyli swoją obecność mocnym akcentem jakim było zdobycie w 2015 roku Grand Prix konkursu Pinchuk Art Centre, najważniejszej nagrody przyznawanej młodym artystom z Ukrainy. W tym samym roku Open Group została zaproszona do udziału w Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji.

Na wystawie w Galerii Arsenał zostanie zaprezentowany wybór prac grupy oraz nowa realizacja przygotowana specjalnie na tę okazję. Będzie to pierwsza retrospektywna wystawa grupy, podsumowująca pięć lat działalności i jednocześnie pierwsza jej wystawa w Polsce.

 

Wystawa Sąsiedzi wyjechali do Treblinki – org. Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK, Białostocki Ośrodek Kultury
3.09.2017, godz. 18.30 – premiera katalogu wystawy i panel dyskusyjny
Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wystawa czynna do 6 września 2017

Artyści: Ewa Chacianowska, Aleksandra Czerniawska, Grzegorz Dąbrowski, Małgorzata Dmitruk, Paweł Grześ, Krystyna Piotrowska, Rafał Siderski, Katarzyna Zabłocka z uczniami, Tomasz Waszczeniuk oraz Janusz Badurski
Kuratorka wystawy: Magdalena Godlewska-Siwerska
Uczestnicy panelu dyskusyjnego: Anda Rottenberg, Krystyna Piotrowska, Ewa Rogalewska, Krzysztof Godlewski.
Prowadzenie: Katarzyna Sztop-Rutkowska

W 1942 roku, podczas konferencji w Wannsee, władze III Rzeszy podjęły decyzję o ostatecznym rozstrzygnięciu kwestii żydowskiej. Sporządzono listę z dokładnymi danymi – z ilu Żydów należy „oczyścić” każdy z europejskich krajów. Pośród nazw państw wymieniony jest tylko jeden okręg – Bezirk Białystok, z liczbą Żydów do likwidacji 400.000.

Konsekwencje tej decyzji nawet dziś trudne są do objęcia. Po 75 latach nie dają o tym zapomnieć zrujnowane przedwojenne kamienice w centralnych punktach miast, puste siedliska, zachwaszczone kirkuty. Są jak wyrzut sumienia – ani o nich zapomnieć i zburzyć, ani je zagospodarować. Wrosły w krajobraz, opatrzyły się. Mało kto zapyta o ich dawnych mieszkańców. Zazwyczaj po prostu nie wiemy, że w drodze do szkoły czy pracy mijamy ruiny domów, należących do Żydów, którzy zginęli w Treblince.

Wystawa przygotowana w związku z 75. rocznicą konferencji w Wannsee.  To pierwsza w Białymstoku wystawa, która językiem sztuki współczesnej mówi o relacjach polsko-żydowskich, o pustce jaką odczuwamy po Holokauście.

Wystawa fotografii Davita Hakobyana Historie z podróży – org. Białostocki Ośrodek Kultury
31.08.2017, godz. 21.00
Foyer Forum, ul. Legionowa 5

Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie ormiański poczęstunek i degustacja ormiańskich win, które zapewni białostocka restauracja Smaki Kaukazu.

Podróż przez krainę Ormian, jakiej nie znacie! Davit Hakobyan, fotografując Armenię, odkrywa ją dla reszty świata. Jego zdjęcia to obraz współczesnego, dynamicznie zmieniającego się kraju, jego kolorytu kulturowego oraz piękna krajobrazów.
Wystawa „Historie z podróży” prezentowana jest w roku, gdy w Polsce obchodzone są dwie ważne rocznice związane z Armenią. Pierwsza to 25 lat ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Armenią, druga to mijające 650 lat od chwili wystawienia pierwszego państwowego dokumentu, adresowanego wyłącznie do Ormian jako poddanych króla polskiego.

Davit Hakobyan fotografuje od 15 lat, od siedmiu – towarzyszy głowie państwa Republiki Armenii jako osobisty fotograf. Od 2007 roku jest fotoreporterem agencji Armenpress, należy także do zespołu Agencji PAN Photo. Uczestniczył w wielu wystawach w Armenii i za granicą. W 2016 roku miał indywidualną wystawę w Erywaniu.

Wydarzenie towarzyszące: wystawa Uwaga! Granica – org. Galeria Arsenał w Białymstoku
2.09.2017, godz. 18.30 – wernisaż wystawy – Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)
3.09.2017, godz. 12.00 – dyskusja z udziałem artystów – Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2

Artyści: Janusz Bałdyga, Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Hubert Czerepok, Jadwiga Sawicka, Piotr Wysocki, Elżbieta Jabłońska, Babi Badalov, Anatoly Belov, Yevgenia Belorusets, Pavel Braila, David Chichkan, Yaroslav Futymskyi, Victoria Lomasko, Marina Naprushkina, Petr Pavlenski, Dan Perjovschi, Ghenadie Popescu, grupa R.E.P., Mykola Ridnyj, Igor Savchenko, Sabina Shikhlinskaya, grupa TanzLaboratorium, Lubomyr Tymkiv, Volodymyr Vorotniov, Anna Zvyagintseva
Kuratorzy: Waldemar Tatarczuk (Galeria Labirynt) i Monika Szewczyk (Galeria Arsenał)

Głównym organizatorem wystawy jest Galeria Labirynt z Lublina, w projekcie partneruje jej białostocka Galeria Arsenał. Obie instytucje od lat współpracują ze środowiskami artystycznymi krajów Europy Wschodniej, postanowiły więc zająć się tym, co najbardziej utrudnia kontakty – granicą. Problemy i dyskomfort związane z jej przekraczaniem czy przewożeniem prac nie są znane mieszkańcom Unii Europejskiej poruszającym się wewnątrz Wspólnoty i Strefy Schengen. Do niedawna problem wydawał się artystycznie wyczerpany – powstało wiele wystaw, w których temat ten się pojawił. Granica pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem, Gruzją a Rosją, Naddniestrze, Cypr – to te rejony Eurazji, gdzie owo „graniczne napięcie” ciągle nie jest rozwiązane, a problem w Kraju Basków i Północnej Irlandii wydaje się tylko uśpiony.

Ostatnie lata przyniosły nowe fakty sprawiające, że temat ten staje się jeszcze bardziej aktualny. Trwa wojna na wschodzie Ukrainy, Rosja anektowała Krym. Burzliwe wydarzenia w krajach arabskich, ekspansja ISIS i wojna w Syrii spowodowały wielką falę uchodźców. Ożywiło to aktywność ruchów nacjonalistycznych w państwach europejskich.

 

INNY WYMIAR SPOŁECZNOŚCI

Diana Volokhova: Kuchnia ormiańska – prezentacja – org. Białostocki Ośrodek Kultury
31.08.2017, godz. 16.00-19.00
Klub Fama, ul. Legionowa 5

Tajniki kuchni ormiańskiej zdradzi Diana Volokhova, finalistka drugiej edycji polskiego MasterChef’a. Diana odbyła staż we francuskiej restauracji Michel Moran Bistro de Paris, w polskiej restauracji ZaKładka Food & Wine, a także praktyki cukiernicze m.in. w T.Deker Patissier & Chocolatier i Słodkim… Słonym. Współprowadzi cukiernię–kawiarnię Więcej, gdzie podaje desery z całego świata, a także – wraz z Pavlem Portoyanem – bardzo popularny w Warszawie Grill Kaukaski. Prowadzi stronę internetową Smak Armenii (www.smakarmenii.pl), w której przybliża kaukaską kuchnię, ma również swój kanał na YouTube, na którym przedstawia Armenię od „kuchni”, prezentując charakterystyczne ormiańskie potrawy i sposób ich przygotowania.
To jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób narodowości ormiańskiej w Polsce, rzeczniczka kultury i historii Armenii. Poza promowaniem kuchni Kaukazu, cieszącej się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem, Diana Volokhova interesuje się także polską kuchnią i tworzy własne, autorskie przepisy.

Promocja albumu Białystok w migawce fotograficznej – org. Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku
31.08.2017, godz. 17.00
Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5

Album zawiera wybór zdjęć z lat 1928-1939, wykonanych przez uczniów Sekcji Miłośników Fotografii Spółdzielni Uczniowskiej przy Szkole Handlowej Polskiego Towarzystwa Krzewienia Wiedzy Handlowej i Ekonomicznej w Białymstoku. Fotografie międzywojennego miasta były dotąd znane wąskiemu gronu białostockich historyków i kolekcjonerów. Pomysłodawcą albumu jest białostocki kolekcjoner Dariusz Hajduczenia, ze zbiorów którego pochodzi większość zdjęć. Materiał ikonograficzny pochodzi także ze zbiorów Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku, Muzeum Historycznego Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Fotografie w albumie układają się w rodzaj spaceru po Białymstoku, zaczynającego się na wieży kościoła św. Rocha, prowadzącego przez ulicę Lipową, Rynek Kościuszki, Jana Kilińskiego i Park im. Księcia Józefa Poniatowskiego do ulic Świętojańskiej i Mickiewicza, zakończony widokiem na miasto z jego obrzeży.


Warsztaty rodzinne nad rzeką Białą
– org. Fundacja Teatr Latarnia
2.09.2017, godz. 10.00-15.00
3.09.2017, godz. 10.00-15.00
Bulwar rzeki Białej

W tymczasowej wiosce artystycznej nad rzeką Białą, animatorzy i artyści poprowadzą kreatywne warsztaty z różnych dziedzin. W programie: „Instrumenty dawnego świata” – wspólne granie na instrumentach etnicznych i opowieści sprzed lat (Zbigniew Rusiłowicz / Rękociało); tworzenie mydeł i kosmetyków naturalnych (Paulina Karczewska / Rękociało); warsztaty fotografii analogowej i otworkowej / rodzinne portrety nad Białą (Emil Stankiewicz / Atelier Idlozi); śpiewanie polskich piosenek dla dzieci przy akompaniamencie akordeonu i bębenka (Kapela Baterejka / Mateusz Tymura, Monika Kwiatkowska); tańce i zabawy taneczne na trawie (Magdalena Dąbrowska); warsztaty opowiadania bajek / domowy teatrzyk lalek (Sylwia Maciejewska); warsztaty upcyclingowe (Mateusz Tymura); budowanie papierowych modeli łódek i wyścigi łódek po Białce (Łukasz Krysiewicz); glinolepy – tworzenie rzeźb, ludzików, ozdób i naczyń z gliny (Jurek Fiedoruk); tworzenie wielkiego malowidła, inspirowanego rzeką Białą i Białymstokiem (Magalena Toczydłowska-Talarczyk).

Strefa wydarzeń familijnych Bliscy sąsiedzi – mozaika kultur – org. Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”
2.09.2017, godz. 14.00-19.00
3.09.2017, godz. 14.00-19.00
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Strefa działań artystycznych dla całej rodziny, w kolorowym namiocie i wschodnich jurtach. W programie: Impresje z baniek mydlanych – pokazy z możliwością samodzielnego robienia baniek, spektakl Futerko z obłoków, oparty na motywach znanej rosyjskiej bajki, grany w języku polskim i ukraińskim; Objazdowe Nieme Kino – Bajki – szalona fuzja bajek znanych i nieznanych z muzyką na żywo; spektakl Punch i Judy dla dużych i małych, bawiący humorem, wartką akcją i lekką fabułą z podtekstem; Bajkowe kino, czyli cykl bajek animowanych, bohaterom których głosu użyczą ukraińscy i polscy aktorzy; warsztaty Cyrkowanie, czyli nauka żonglerki, ekwilibrystyka, akrobatyka, ćwiczenia zręcznościowe i koordynacyjne; warsztaty konstrukcji Niedrogich Instrumentów Przydatnych, podczas których można będzie się dowiedzieć, jak konstruować i wykorzystać instrumenty domowej roboty; eko zabawa Ziarno do ziarna, podczas której dzieci poznają różne ziarna i rodzaje kasz, a potem ułożą z nich mandale oraz Design na koszulkach, czyli projektowanie i wykonywanie nadruków na koszulkach.

Szczegółowy program na oba dni:
14.00–14.30 – Impresje z baniek mydlanych Sztuka Tworzenia – pokazy i warsztaty
14.30–15.00 – Futerko z obłoków (30’) A3Teatr – spektakl familijny
15.00–17.00 – Ziarno do ziarna, Design na koszulkach
15.00–16.30 – Bajkowe kino i warsztaty konstrukcji Niedrogich Instrumentów Przydatnych / livelooping – pokazy, warsztaty muzyczno-dźwiękonaśladownicze z podkładaniem dźwięków do bajek
16.30–17.00 – Impresje z baniek mydlanych Sztuka Tworzenia – pokazy i warsztaty
17.00–18.00 – Objazdowe Nieme Kino – Bajki (45’) Muzikanty – spektakl interaktywny
18.00–18.30 – Cyrkowanie Hapijama Fun Art – warsztaty i zabawa
18.30–19.30 – Punch i Judy (60’) A3Teatr – spektakl familijny


Spacer edukacyjny Znikające miejsca i ludzie
– org. Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku / Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku
2.09.2017, godz. 13.00
Przestrzeń miejska, początek spaceru: przy bramie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, ul. Kawaleryjska 70, udział bezpłatny

Kontynuacja realizowanego od siedmiu lat projektu „Znikające miejsca i ludzie”, odkrywającego – za sprawą spacerów edukacyjnych – ślady ulic, budynków oraz historii ludzi ważnych dla tożsamości historycznej i kulturowej Białegostoku. Projekt unaocznia spacerowiczom, jak wiele miejsc w naszym mieście całkowicie zmieniło swój wygląd lub zwyczajnie zniknęło, ustępując miejsca nowym rozwiązaniom urbanistycznym.

Tegoroczny spacer obejmie dawne koszary 10. Pułku Ułanów przy ul. Kawaleryjskiej. To interesujące miejsce, z historią sięgającą końca XIX wieku – był to ostatni z czterech wielkich garnizonów wzniesionych przez Rosjan. W okresie międzywojennym stacjonował w nim 10. Pułk Ulanów zwany „litewskim”, a samym koszarom nadano imię księcia Józefa Poniatowskiego.

 

Potańcówka miejska z zespołem Live Orkiestra – org. Białostocki Ośrodek Kultury
3.09.2017, godz. 17.00-22.00
Park Konstytucji 3 Maja (Park Zwierzyniecki)

Powróćmy jak za dawnych lat… W połowie XX wieku, w letnie weekendy białostocki Park Zwierzyniecki zapełniał się spacerowiczami. To tutaj odbywały się pikniki, koncerty i potańcówki. W tym roku podczas festiwalu powrócimy do tej tradycji i razem z zespołem Live Orkiestra przypomnimy klimat dawnych potańcówek w parku.

Live Orkiestra to sześcioosobowy zespół muzyczny złożony z zawodowych muzyków, czynnych również koncertowo i bardzo dobrze znanych białostockiej publiczności z innych projektów. Repertuar Orkiestry to zestaw największych przebojów, poczynając od dwudziestolecia międzywojennego, a kończąc na czasach współczesnych. Muzycy swobodnie poruszają się także w takich gatunkach muzycznych, jak blues czy jazz. Podczas potańcówki usłyszymy klasyczne swingi, fokstroty, walce i jazz nowoorleański.
Skład zespołu: Tina Kaczyńska-Lech – wokal, Krzysztof Gorczak – wokal, Maciej Samluk – gitara, Jacek Kaczyński – gitara basowa, Marek Kisiel – piano, Maciej Niedzielko – perkusja
INNY WYMIAR TEATRU

Spektakl Gorycz – org. Polski Teatr Tańca
31.08.2017, godz. 18.00
Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

autorka koncepcji, reżyseria i choreografia: Kaya Kołodziejczyk
muzyka: Jacek Sienkiewicz
konsultacje ds. głosu biały śpiew: Julita Charytoniuk
kostiumy: Katarzyna Borkowska
scenografia: Bracia / Maciej Chorąży i Agnieszka Klepacka
charakteryzacja: Magdalena Banachowicz
asystentka produkcji: Sandra Szatan
wykonanie: Urszula Bernat-Jałocha, Fabian Fejdasz, Jerzy Kaźmierczak, Kornelia Lech, Michał Przybyła, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong

Kto nie zaznał goryczy ni razu, ten nigdy nie zazna słodyczy w niebie.
Adam Mickiewicz Dziady

Niech będzie bardziej gorzki od piołunu piołun
Miłość niech będzie bezdomna i niema
Wolność niech będzie nadal niebezpieczna
Prawda daleka i obecna ziemia
Jacek Bierezin ***

Gorycz ma wiele odcieni. Autorka spektaklu przygląda się różnym obszarom jej doświadczenia – zmysłowego, egzystencjalnego, metafizycznego. Gorycz kryje się w smaku rdzy, w upojeniu absyntem, w słodko-gorzkim uczuciu miłości. Jest w oczyszczającym zielu piołunu, które odczynia złe uroki.
Doznanie goryczy odnalezione w tradycji literackiej i folklorystycznej – w poezji Mickiewicza i Berezina, oraz ludowych obrzędach Dziadów i Zielonych Świątek – splata się z ucieleśnionym doświadczeniem białego śpiewu.

Kaya Kołodziejczyk – tancerka, choreografka, pedagog, reżyserka. Absolwentka Hochschule für Music und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, Performing Arts Research and Training Studios w Brukseli i Warszawskiej Szkoły Baletowej. Wykładowczyni Tańca Współczesnego i Kompozycji Ruchu, prowadzi zajęcia w Warszawskiej Szkole Filmowej. W 2009 roku została uznana przez krytyków niemieckiego czasopisma „ballettanz” za najciekawszą tancerkę młodego pokolenia. Tańczyła w Rosas w Belgii. Występowała w spektaklach stworzonych przez najważniejszych choreografów przełomu XX i XXI wieku. Od 2017 roku artysta-rezydent Stiftung Laurenz-Haus w Bazylei.

Spektakl Mohylewskiego Obwodowego Teatru Lalek Niebieska-Niebieska / Siniaja-Siniaja – org. Białostocki Teatr Lalek
1.09.2017, godz. 17.00 – po spektaklu spotkanie z reżyserem
1.09.2017, godz. 20.00

Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1

reżyseria: Ihar Kazakoŭ
obsada: Nikolaj Steszic (laureat Narodowej Nagrody Teatralnej Republiki Białoruś)
spektakl prezentowany w języku białoruskim, z napisami w języku polskim
czas trwania: 50’
grupa wiekowa: 18+

Polska premiera! Spektakl na podstawie opowiadania Uładzimira Karatkiewicza Niebieska-Niebieska. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

25 lipca 1880 roku. Wielka Sahara. Zostało ich już tylko dwoje: mała dziewczynka Dżamila i Piotr Jasiukiewicz – były powstaniec, były Białorusin, były człowiek… człowiek bez żywności, bez wody, bez Ojczyzny.

Piotr, aby odciągnąć dziewczynkę od męczącego pragnienia, zaczyna opowiadać jej historię –bajkę o swojej Ojczyźnie-Raju „Niebieskiej-Niebieskiej”. To historia utraty i odzyskania. Czas i przestrzeń przestają istnieć. Wszystko unosi się i miesza w koktajl składający się z przeszłości i mirażu, tworząc mozaikę scen. Bohater, znajdujący się między halucynacjami a rzeczywistością, próbuje zrekonstruować wydarzenia ze swojego życia. Ale próby te przerywa bezlitosny wróg – piasek, który coraz mocniej zagarnia bohaterów w niewolę.

Ihar Kazakoŭ (Igor Kozakow) – białoruski reżyser młodego pokolenia, absolwent Państwowej Białoruskiej Akademii Sztuki. Już w trakcie studiów reżyserował spektakle na podstawie tekstów Gorkiego, Maeterlincka, Ostrowskiego czy Janka Kupały. Pracował także jako aktor. Po studiach rozpoczął pracę w Mohylewskim Obwodowym Teatrze Lalek jako główny reżyser, od 2009 roku jest jego dyrektorem artystycznym. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. Narodowej Nagrody Republiki Białoruś w kategorii Najlepszy spektakl dla dzieci za Magiczny Pędzel czy Grand Prix na Festiwalu „М@rt.контакт-2013” za Hamleta.

Mohylewski Obwodowy Teatr Lalek – powstał w 1976 r. w Mohylewie. Owocny okres w pracy teatru wiąże się z działalnością trzech reżyserów: Aleksieja Leliakowskiego (lata 80. XX w.), Olega Żiugżdy (lata 90. XX w.) oraz Igora Kozakowa (obecnie). Teatr specjalizuje się w spektaklach dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Na repertuar teatru składają się spektakle wykorzystujące oryginalne środki wyrazu, pracę z różnego rodzaju lalkami, maskami, żywy plan, światło czy nowoczesne technologie. Spektakle realizowane przez teatr są prezentowane na festiwalach w całej Europie, zdobywając liczne nagrody.

Uładzimir Karatkiewicz (1930-1984) – wybitny białoruski poeta, prozaik i dramaturg, entuzjasta europejskiej historii, kultury i literatury. Z dużą otwartością zestawiał m.in. rzeczywistość polską z rzeczywistością białoruską. Nie krył uznania dla takich polskich folklorystów, jak Jan Czeczot, Jan Barszczewski, Oskar Kolberg, Kazimierz Moszyński czy Zygmunt Gloger, którzy wiele lat poświęcili na zbieranie i analizowanie folkloru białoruskiego. Zachwycał się polskimi romantykami: Mickiewiczem, Słowackim, Norwidem. Z uwielbieniem odnosił się do Kraszewskiego, Sienkiewicza, Prusa i Orzeszkowej. Przez jednych nazywany romantykiem, przez drugich postmodernistą, a przez wszystkich – piewcą europejskiej Białorusi. Jak żaden inny pisarz, w swych barwnych tekstach łączył historię swego ojczystego kraju z losami całej Europy.

Spektakl Puszczańskie Opowieści – org. Kooperacja Flug
2.09.2017, godz. 15.00 i 18.00
Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1

opieka artystyczna, teksty piosenek: Michał Jarmoszuk
muzyka: Zespół
konsultacje muzyczne: Patryk Ołdziejewski
scenografia, kostiumy: Martyna Dworakowska
obsada: Urszula Chrzanowska, Daniel Lasecki, Mateusz Smaczny, Michał Jarmoszuk, Cezary Jabłoński, Michał Karwowski

Na końcu świata – bo tak się mówi o tym tajemniczym miejscu, gdzie wiecznie zabiegana ludzka stopa nie zostawiła swego śladu – następuje niezwykłe zjawisko. Raz na tysiąc lat spotykają się tam Dobre Duchy. Gdzieś w sercu pierwotnych lasów, w gęstwinach mroku pokłonią się najpiękniejszej i niczym nieskalanej dzikiej naturze. Czy wyjawi ona przed nimi swoje sekrety i tajemnice?
Wyruszmy razem na wędrówkę w głąb najstarszej z puszcz – Puszczy Białowieskiej. Być może legenda krążąca od uroczyska do uroczyska zaczyna powoli umierać w ludziach. Być może, ale w Puszczy pozostanie ona wiecznie żywa.

Puszczańskie opowieści to projekt muzyczny, który narodził się ze współpracy niezależnej grupy teatralnej Kooperacja Flug i Białostockiego Teatru Lalek. W swojej strukturze łączy formę koncertu z teatralnymi środkami wyrazu. Teksty piosenek zostały oparte o legendy i opowiadania spisane przez Waldemara Sieradzkiego – wieloletniego nadleśniczego Puszczy Białowieskiej i Puszczy Knyszyńskiej. Muzyka zaś, a w zasadzie jej fundamenty, powstawały podczas nocnych jam sessions. Spektakl zrealizowany w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

Spektakl neTTheatre – Teatru w sieci powiązań, Centrum Kultury w Lublinie Pudełko
– org. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
2.09.2017, godz. 17.00 i 20.00
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, ul. Elektryczna 2

Tekst: Jacek Kopciński
Reżyseria i muzyka: Paweł Passini
Poeta: Paweł Janyst
Dusze: Noemi Bernstein, Olga Bury, Wiktoria Czubaszek, Maja Furmaga, Aleksandra Karpiuk, Dominika Kimaty, Paulina Mikuśkiewicz, Anna Opolska, Paulina Połowniak, Anna Puzio, Paulina Wójtowicz

„Białoszewski jako dziecko budował z klocków gramofony i śpiewał przed matką i ciotkami wymyślone arie. Gdy został poetą, założył teatr i zagrał w nim monolog Gustawa z IV części Dziadów tak, jakby puszczał go z kilku płyt jednocześnie… Dziady traktował bardzo osobiście, w komentarzu do spektaklu mówił: Gustaw to ja, ale ja wewnętrzne, ukazywane wstydliwie, najkruchsze i najcenniejsze, bo przenoszące w zupełnie wyjątkowe rejony, przez romantyków nazywane po prostu niebem. Żeby dotrzeć do swojego nieba, Białoszewski wchodził do ciasnego pudełka domowego teatru, zapraszał garstkę osób, a potem „odprawiał” swoje poetyckie gusła. Na przedwojennym Lesznie w Warszawie, na Tarczyńskiej, przy placu Dąbrowskiego, gdzie działał Teatr Osobny, ale też na Hożej, gdzie mieszkała jego niewidoma przyjaciółka Jadwiga Stańczakowa, dla której nagrywał swoje utwory. W czasie tych sesji mówiący i nasłuchująca siadali obok siebie na kanapie, a mikrofon, oprócz głosu poety, rejestrował unikalną więź, która rodziła się między nimi. Kiedy wiele lat później odwiedziłem Stańczakową, czarny Grundig nadal stał na jej stoliku, a pod kanapą schowane były taśmy. W gusłach Mickiewicza „ciemne” i „głuche” okazuje się niezbędne, aby móc zacząć widzieć i słyszeć naprawdę. Otwieramy dziś pudełka z kasetami Mirona Białoszewskiego i wypełniamy sobą ciasną, ciemną i głuchą przestrzeń teatru. Co też uda nam się poczuć, co dostrzec, dokąd wspólnie przedostać?” (Jacek Kopciński)

Spektakl Teatru Aurora Baśń o Čurlonisie – org. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
3.09.2017, godz. 17.00
Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku, ul. Elektryczna 12

scenariusz i reżyseria: Jolanta Malinowska-Wiaktor
muzyka: Mikalojus Konstantinas Čiurlionis w wykonaniu Rokasa Zubovasa
obsada: Teatr AURORA z Puńska w składzie: Arnold Woźnialis, Alicja Kraużlis
czas trwania: 50’

„Opowiemy Państwu baśń, do której scenariusz napisało samo życie. Nie jest ona skierowana do dzieci, nie ma szczęśliwego zakończenia a jej głównym bohaterem nie jest postać fikcyjna. Jest nią genialny litewski malarz i kompozytor Mikalojus Konstantinas Čiurlionis żyjący na przełomie XIX-XX wieku. Wielkie miłości i wielkie rozczarowania, twórcze poszukiwania i ślepe zaułki, geniusz artystyczny i odwieczny pielgrzym błądzący w pułapce własnej duszy i choroby – to właśnie on – Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, genialny twórca obdarzony losem tragicznego człowieka. Nietuzinkowa osobowość na scenie odżywa w ostatnich dniach swej ziemskiej wędrówki, którą spędził w sanatorium psychiatrycznym w Pustelniku k. Warszawy. Choroba, rozdarcie wewnętrzne, ból i tęsknota zabierają nas w podróż po życiu artysty. Historia ta jest opowiadana poprzez pryzmat jego uczuć skierowanych do czterech najukochańszych kobiet – siostry Jadziuni, pierwszej miłości Marii, kochanki Haliny i żony Sofii. Scenariusz napisany na podstawie listów, wspomnień, pamiętników wzbogacony został scenicznymi cytatami jego obrazów oraz muzyką wykonywaną przez jego prawnuka, prof. Rokasa Zubovasa. Wszystkie palety i barwy życia genialnego litewskiego twórcy w wykonaniu Teatru AURORA z Puńska zabiorą widza w świat o tyle realny, o ile oderwany od rzeczywistości. Jak w baśni. Jak w smutnej baśni o Mikalojusie Konstantinasie Čiurlionisie…“

 

INNY WYMIAR MODY

Pokazy mody projektantów z Ukrainy i Polski – org. Stowarzyszenie na Rzecz Muzeum Mody i Tekstyliów ITE w Białymstoku
3.09.2017, godz. 20.00
Hala Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, ul. O. Sosnowskiego 11

Niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć w Białymstoku autorskie projekty młodych artystów z Ukrainy i Polski, a także dowiedzieć się, w jakim kierunku rozwija się design naszych wschodnich sąsiadów. Swoje kolekcje zaprezentują Mykytyyuk & Yatsentyuk (Lwów, Ukraina), Vladislav Osipov (Odessa, Ukraina), Barbara Piekut (Białystok, Polska) i Wojciech Bokłago de Bof (Białystok, Polska).

Wydarzenie przygotowane we współpracy z sekretariatem Lwowskiego Tygodnia Mody i Odesskich Dni Mody.Wschód Kultury/Inny Wymiar – 1-4 września 2016

INNY WYMIAR MUZYKI

Koncert: ASIAN DUB FOUNDATION, Neozbiljni Pesimisti org. Białostocki Ośrodek Kultury – 2 września, godz. 20.00 – Rynek Kościuszki w Białymstoku, wstęp wolny

Asian Dub Foundation
Brytyjska grupa muzyczna, która łączy w swojej twórczości elementy stylów: drum & bass, reggae, jungle i dub z tradycyjnymi hinduskimi brzmieniami. W swoich tekstach podejmuje przede wszystkim tematy społeczno-polityczne, związane z rasizmem, emigracją, kryzysem gospodarczym, uzależnieniem od mediów i internetu, czy konfliktami na tle religijnym.
Zespół powstał w 1993 roku w Londynie, ma na koncie dziewięć płyt: „Facts and Fictions” (1995), „R.A.F.I.” (1997), „Rafi`s Revenge” (1998), „Community Music” (2000), „Enemy Of The Enemy” (2003), „Tank” (2005), „Punkara” (2008), „A History Of Now” (2011), „More Signal More Noise” (2015).

Neozbiljni pesimisti

Niepoważni Pesymiści (czyli de facto Optymiści) powstali w 2001 roku, grają energetyczny anti global etno punk! W 2011 zespół odbył swoją pierwszą trasę koncertową poza krajami byłej Jugosławii, zagrał udaną serię koncertów we Francji i Szwajcarii. Rok później po raz pierwszy wystąpił w Polsce, na Łemkowskiej Watrze na Obczyźnie w Michałowie (k. Lubina). Następnie była świetnie przyjęta trasa koncertowa we Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni, Warszawie i Krakowie. W 2013 r. Neozbiljni Pesimisti ponownie odwiedzili Polskę. Zagrali koncerty klubowe w Krakowie i Warszawie, a we Wrocławiu na Festiwalu Panorama Kultur. Zagrali też swój największy w Polsce koncert – na Przystanku Woodstock w Kostrzynie wystąpili jako jedna z gwiazd.

Koncert: Dagadana i Przyjaciele org. Białostocki Ośrodek Kultury – 4 września, godz. 20.00 – Kino Forum, ul. Legionowa 5 (bezpłatne wejściówki)

Dagadana i zaproszeni muzycy z Chin, Ukrainy i Polski wystąpią we wspólnym projekcie premierowym „Miejsce Spotkania Meridan 68” przygotowanym specjalnie na festiwal. Podczas koncertu muzycy zagrają materiał z najnowszej płyty Dagadany „Meridian 68”.

Dagadana wystąpi w składzie: Daga Gregorowicz – wokal, elektronika (Polska); Dana Vynnytska – wokal, instr. klawiszowe (Ukraina); Mikołaj Pospieszalski – wokal, kontrabas, bas; Péter Somos – perkusja

Goście Specjalni:
Songzhao AIYS – wiolonczela (North Lab, Chiny)
Hasibagen – morin-khur, głos gardłowy (North Lab, Mongolia)
Mateusz Smoczyński – skrzypce (Atom String Quartet, Polska)
Adam Nowak – gitara, wokal (Raz Dwa Trzy, Polska)
Michał Tomaszczyk – puzon (Polska)
Cyprian Baszyński – trąbka, flugelhorn (Polska)
Dawid Główczewski – saksofony (Polska)
Marcin Świderski – saksofony, flet (Polska)
Orest Sharak – cymbały, okaryna (Ukraina)

Zespół Kurbasy (Lwów, Ukraina): Myroslava Rachynska – wokal; Maria Kopytczak – wokal; Natalia Parkhomaenko-Rybka – wokal; Sergij Petlyuk – wizualizacje

Zespół Dagadana to znakomici muzycy z Polski i Ukrainy, biorący udział w wielu ważnych projektach muzycznych w kraju i za granicą. Zespół współpracuje m.in. z Raz Dwa Trzy, Gabą Kulką, rodziną Pospieszalskich i wieloma innymi. Specyfiką zespołu jest, prezentowana już od ośmiu lat, znakomita umiejętność łączenia elementów kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Dagadana od momentu powstania zagrała około 400 koncertów w kraju i za granicą. Debiutancka płyta „Maleńka” zyskała uznanie mediów oraz opiniotwórczych postaci świata kultury. Zespół był nominowany do Fryderyków 2011 w kategoriach: Album Roku Folk / Muzyka Świata oraz Fonograficzny Debiut Roku. W tej pierwszej kategorii zdobył statuetkę. Drugi album „Dlaczego nie” był nominowany do Fryderyków 2012 w kategorii Album Roku Folk / Muzyka Świata. Trzeci album „List do Ciebie” z poezją Janusza Różewicza spotkał się z uznaniem w środowisku muzycznym i literackim.

„Meridian 68”, najbardziej folkowa z dotychczasowych płyt, ukazała się w 2016 roku.

Koncert: Nino Katamadze & Insight org. Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku – 3 września, godz. 21.00 – Amfiteatr Opery i Filharmonii Podlaskiej, ul. Odeska 1, wstęp wolny

Nino Katamadze to gruzińska wokalistka jazzowa, która śpiewa od 4 roku życia! Studiowała wokalistykę na Uniwersytecie w Batumi, od 2000 roku współpracuje z zespołem Insight. Jest prawdziwym zjawiskiem na gruzińskiej scenie muzycznej, została okrzyknięta gruzińską Janis Joplin. „Muzyczna szamanka, prawdziwy wulkan energii oraz katalizator emocji. Artystka totalna. Wokalna czarodziejka z głosem, w którym czuć gruziński klimat, aromaty i smaki. Jej wyjątkowy głos to muzyka duszy. Faktura jej śpiewu jest wyjątkowa – to muzyka korzeni – aby jej słuchać nie trzeba znać języka gruzińskiego – liryka rozlana między słowami oraz jazzowa improwizacja to jak głos niebios swobodny od treści”.
Nino Katamadze & Insight Band to oryginalne kompozycje, emocjonalny wokal, nietypowe rozwiązania harmoniczne. Jazzowa improwizacja spotyka się w twórczości Katamadze z gruzińską tradycją muzyczną, psychodelią i wyrafinowanym rockiem. W roku 2010, na zaproszenie Bobby’ego McFerrina wzięła udział w premierze opery „Bobble”, która miała stać się „nowym otwarciem w gatunku opery”. Jest bohaterką dwóch dokumentów („The Mermaid”, „Insight”), komponuje dla teatru i filmu. Wielokrotnie nagradzana „gruzińskimi Grammy” (wokalistka, osobowość, płyta roku).

Koncert: Białka / Babuka org. Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK – 1 września, godz. 21.00 – Klub Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6, wstęp wolny

Babuka to w języku romskim lalka. Projekt Babuka narodził się w 2015 roku z inicjatywy frontmenki zespołu Białka – Nataszy Topor (wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów), w której żyłach płynie cygańsko-ukraińsko-polska krew i która z wielką determinacją kultywuje tradycje romskie. Nie tylko te oczywiste, bardziej związane z folklorem, ale również w wersji współczesnej, gdyż jest to nadal żywa i rozwijająca się kultura. Babuka łączy w sobie muzyczne tradycje folkloru cygańskiego z elektroniką i alternatywnym spojrzeniem na kulturę romską. Podczas koncertów prezentuje pieśni Cyganów (m.in. z Rosji, Węgier, Serbii) w nowoczesnych, świeżych aranżacjach. Zespół pracuje obecnie nad pełnometrażową płytą, na której znajdą się tradycyjne pieśni romskie w ich aranżacjach.
Babuka jest muzycznym łącznikiem międzypokoleniowym między masowym odbiorcą w każdym wieku a źródłami tej kultury, która z jednej strony jest skryta, z drugiej zaś traktowana stereotypowo.

Zespół Białka: Natasza Topor – wokal, cymbałki; Paweł Ambrożewicz – klawisze; Piotr Ignatowicz – gitara elektryczna; Krzysztof Ostasz – tupan, instrumenty perkusyjne; Natalia Koperkiewicz – chórki

 

Koncert oratoryjny: „Różne języki – jedna muzyka” org. Fundacja Pro Anima – 1 września, godz. 19.00 – Aula Magna Pałacu Branickich w Białymstoku, ul. J. Kilińskiego 1, wstęp wolny

Muzyczna wyprawa do czasów XVII-wiecznej Rzeczpospolitej i jej kresów. Utwory pochodzić będą z dwóch obrządków funkcjonujących w ówczesnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów – łacińskiego oraz starocerkiewno-słowiańskiego rozpowszechnionego na terenach dzisiejszej Białorusi i Ukrainy. Języki używane w ramach liturgii kościołów zachodniego i wschodniego (łacina i starocerkiewno-słowiański) łączyły mieszkańców różnych narodowości i stawały się pewnym remedium na „pomieszanie języków” występujące na terenie ówczesnej Europy. Ich odrębność nikła jednakże na niwie sztuki muzycznej i powstałych wówczas kompozycji sakralnych. Mimo odmiennych liturgii i języków, wykazują one wiele wspólnych cech z zakresu struktury, środków wyrazu czy stylistyki wykonawczej. Fakt ten ukazuje muzykę jako wypowiedź artystyczną przekraczającą granice, nie tylko pod względem geograficznym, ale także – społecznym. Muzyka staje się bowiem spoiwem – wspólnym językiem łączącym ludzi różnej narodowości, wiary i przekonań. Ta wspólnota niejednokrotnie przybierała również osobisty wymiar, o czym świadczą liczne kontakty, jakie miały miejsce pomiędzy kompozytorami, których dzieła usłyszymy podczas koncertu.
Mikolaj Dylecki (1630–1680/90), którego utwory zabrzmią w pierwszej części, to jeden z pierwszych twórców, wymienianych przez historię muzyki cerkiewnej z imienia i nazwiska. W swoim traktacie „Gramatyka Muzyczna” powołuje się on na znajomość z polskim twórcą – Marcinem Mielczewskim, którego kompozycje wypełnią drugą część koncertu. Wpływ polskiego mistrza widoczny jest w fascynacji Dyleckiego zdobyczami szkoły weneckiej, czyli techniki polichóralnej oraz stylem koncertującym, które zdominowały twórczość kompozytorów polskich tego okresu. Przeniesienie powyższych elementów na grunt muzyki cerkiewnej zaowocowało dziełami, których struktura i budowa jawi się jako unikat w historii prawosławnej muzyki liturgicznej, łączący osiągnięcia łacińskiej kultury muzycznej z monodią bizantyjską. W pierwszej części koncertu usłyszymy również „Litanię do Najświętszej Marii Panny” jego ucznia Tomasza Szewarowskiego, który działał jako muzyk w Soborze św. Trójcy w Wilnie, Warszawie i Białej Podlaskiej. W czasach I RP miał on „…słynąć w całym Królestwie i na Rusi jako wytrawny muzyk i kapelista”. Co ciekawe – dwa głosy z jego litanii zachowały się w zbiorach muzycznych w Klasztorze w Supraślu k. Białegostoku. Jest to niezwykle rzadka kompozycja muzyki cerkiewnej, przeznaczona na wokalno–instrumentalny aparat wykonawczy.
Pierwszą część koncertu dopełni odnaleziona trzy lata temu „Liturgia Organowa” anonimowego kompozytora działającego w kręgu Dyleckiego, choć niekiedy przypisywanej jemu samemu. To skarb muzyki sakralnej – jest to jedyna zachowana kompozycja cerkiewna, gdzie w partyturze istnieje adnotacja o użyciu instrumentów: organów i puzonów. Zostanie ona uzupełniona o śpiew monodyczny ektenii i innych modlitw na święto Narodzenia NMP (Rożdiestwo Prieswiatoj Bohorodicy) obchodzone 8–21 września zarówno przez kościoły wschodnie, jak i zachodni.
W drugiej części zaprezentowane zostaną dzieła Marcina Mielczewskiego, który był najbardziej rozpoznawalnym w Europie polskim kompozytorem XVII w. Jego utwory znano w Niemczech, w Danii, Gdańsku, na Śląsku, Morawach i Słowacji, Ukrainie, w Rosji oraz we Francji. Był nadwornym muzykiem króla Władysława IV Wazy, by następnie objąć stanowisko kapelmistrza Karola Ferdynanda Wazy. Białostocka publiczność usłyszy „Missa Sancta Anna” (utwory przeznaczone na 2 chóry z orkiestrą). Kompozycje te zostaną przedstawione jako rekonstrukcja XVII–wiecznego nabożeństwa, w którym części stałe mszy uzupełnione zostaną o chorałowe części zmienne (proprium) z „Graduale Romanum” (Piotrkowczyka) będącego w użyciu w XVII wieku na terenie I Rzeczypospolitej. Na zakończenie zabrzmi „Magnificat Tertii Toni” M. Mielczewskiego, w którym wezmą udział wszyscy wykonawcy.
Wystąpią artyści z Ukrainy i Polski, wchodzący w skład Zespołu Muzyki Dawnej DILETTO (Polska), Kameralnego Chóru A cappella Leopolis (Ukraina), Starck Compagnay – zespołu barokowych trąbek i puzonów (Polska), Schola Gregoriana Sancti Casimiri (Polska) oraz soliści: Ojciec Taras Hrudowa – bas i Wolodymyr Gadzala – tenor (Ukraina), którzy wykonają ektenie w pierwszej części koncertu.

Koncerty: Taste the East – org. Pogotowie Kulturalno Społeczne

Już po raz czwarty organizatorzy Up To Date Festival proponują spotkanie z muzyką elektroniczną krajów Partnerstwa Wschodniego. Pionierskie podejście do budowania programu wydarzeń zaowocowało już konferencją muzyczną, sesją Boiler Room, a przede wszystkim nawiązaniem trwałych przyjaźni i współpracy pomiędzy zaangażowanymi w projekt animatorami i artystami. Tegoroczna edycja Taste The East to impreza muzyczna zlokalizowana w kultowej przestrzeni białostockich „Spodków”, które dotąd nie gościły w swych progach elektroniki na taką skalę. W dwóch okrągłych salach muzycznych można będzie zetknąć się z dwoma różnymi światami muzyki klubowej: światem przyszłości oraz światem z nostalgią spoglądającym w przeszłość. Co wybiorą festiwalowicze? Bezkompromisowe techno z eksperymentalnym zacięciem czy radzieckie disco i synth-pop? Ciemność, stroboskopy i dym czy klimat rodem z dansingu naszych rodziców?

Wystąpią:
Forward Stage: ZITTO (Bassiani, GEO), Karst (Polygon, CZ), rookas (DAI // Didžiųjų Agregatų Inžinieriai, LT), Inner (Didžiųjų Agregatų Inžinieriai, LT), Kreep (Dark Side of Techno, BY), Diabot & Janeda (Strikt, PL), Capo (Mødule, PL), Gem (Technosoul, PL), Dtekk (Technosoul, PL) – visuals: su-y (Didžiųjų Agregatų Inžinieriai, LT), music: techno, electro
Retro Stage: Ilius & Švenčionis (Secret Thirteen, LT), Schmoltz (TVPC, Bahnsteig 23, BY) – music: soviet disco, italo, wave, EBM, synth, industrial

Koncert: Ola Bilińska „Libelid” org. Muzeum Podlaskie w Białymstoku – 4 września, godz. 20.00 – Wielka Synagoga w Tykocinie, wstęp wolny

„Libelid” to niezwykły projekt muzyczny, który powstał specjalnie na ubiegłoroczny warszawski Festiwal „Nowa Muzyka Żydowska”. Kompozycje tworzące „Libelid” są spójnym autorskim wyborem przedwojennych piosenek śpiewanych w języku jidysz, układającym się w opowieść o różnych obliczach i odcieniach miłości. Odnalezione przez autorkę projektu Olę Bilińską w starych śpiewnikach i tomikach poezji żydowskie piosenki miłosne, zyskują dzięki jej zjawiskowym interpretacjom uniwersalny i bardzo współczesny wymiar. Założeniem muzycznym „Libelid” było utkanie subtelnego połączenia brzmień akustycznych i elektronicznych – stąd syntezator i looper spotykają się z harfą celtycką, cymbałami czy wiolonczelą. Powstał wyjątkowy, dźwiękowy pejzaż wypełniony poetycką, miłosną magią wysokiej próby. „Libelid” jest oryginalną, intrygującą, głęboko emocjonalną  impresją o świecie którego już nie ma, o uczuciach, które były, są i zawsze będą.
W maju tego roku ukazała się pięknie wydana przez Żydowski Instytut Historyczny płyta „Libelid”, zawierająca studyjną wersję projektu.

Oli Bilińskiej – charyzmatycznej wokalistce, kompozytorce i multiinstrumentalistce towarzyszą: Edyta Czerniewicz – wiolonczela, Katarzyna Kolbowska – harfa celtycka, Kacper Szroeder – trąbka i cymbały białoruskie, Michał Moniuszko – kontrabas i mandolina.

Koncert: Hycz Orkiestra „lot of connections” org. Fundacja Zmiana Klimatu – 4 września, godz. 17.00 – Klub Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6, wstęp wolny

Hycz Orkiestra pochodzi ze Lwowa i jest to jedna z najbarwniejszych formacji, które pojawiły się na Ukrainie w ostatnich latach. Ich muzyka to „delikatne dźwięki ujęte w ekstrawagancką formę”. Zespół wykonuje piosenki zapomnianych poetów i poddaje aktywnej refleksji twórczość ludową. Szacunek do tradycji splata się tu z muzyką powstałą w radości eksperymentu. Muzycy Orkiestry swoim głosem i instrumentami obdarowują słuchaczy chwilą szczęścia tu i teraz – to nie dziwi, bo słowo „hycz” jest okrzykiem radości i zachwytu.
Co wyróżnia Hycz Orkiestrę? Ciekawy skład instrumentalny, oryginalne podejście do muzyki oraz umiejętność przekazywania historii za pośrednictwem samych dźwięków. „Pozorna prostota to skutek technicznej wprawy, swobody twórczej, taktu i smaku, miłe niespodzianki pojawiają się praktycznie w każdym utworze”.

Koncert: Krambabula i Dobryna, potańcówka z Zespołem Bożyczi, warsztaty ukraińskich tańców tradycyjnych org. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury – 3 września, godz. 10.00-17.00 i 4 września, godz. 10.00-16.00 (warsztaty, obowiązują zapisy), 4 września, godz. 17.00-20.00 (koncert, bezpłatne wejściówki) – WOAK Spodki, ul. Św. Rocha 14

Krambabula – folk-rockowy zespół z Poznania, powstał w 2014 roku z inicjatywy Piotra Czuchty, akordeonisty oraz lidera grupy. Zestawienie kulturowej różnorodności członków zespołu stworzyło energetyczną mieszankę słowiańskiej muzyki ludowej, z domieszką rocka, ska, reggae i funky. Teksty wykonywanych utworów prezentowane są w języku łemkowskim, ukraińskim oraz polskim.

Dobryna – kilkunastoosobowa grupa młodych ludzi z różnych zakątków Podlasia. Zespół powstał w 2013 roku w Białymstoku i wykonuje autentyczne pieśni ukraińskie z Podlasia i Ukrainy bez akompaniamentu muzycznego. W ostatnim czasie Dobryna zajęła I miejsce na konkursie z Pidlaskoj Krynyci w Bielsku Podlaskim oraz I miejsce na konkursie Dawne pieśni młode głosy w Waniewie w 2016 roku, brali też udział m.in. w programie Kuby Wojewódzkiego.

Zespół Bożyczi – znany ukraiński zespół, prezentujący wiejską kulturę muzyczną w jej pierwotnym charakterze. W tym celu często wyjeżdża na wieś, gdzie jeszcze można spisać i usłyszeć od starszych ludzi prawdziwe arcydzieła ukraińskiej ludowej kultury muzycznej. W wyniku tych wypraw zespół osiąga wysoką oryginalność swego repertuaru. Bożyczi wykonuje pieśni pochodzące z terenów, na których w XVI–XVIII wieku istniało państwo kozackie. Większość pieśni z tych stepowych terenów wyróżnia się spokojem i refleksyjnością, zaś pieśni z północnych okolic państwa kozackiego są dynamiczne i radosne. W repertuarze zespołu ważne są również ludowe pieśni religijne, które odzwierciedlają chrześcijański światopogląd narodu. Odrębną częścią twórczości zespołu są tańce ludowe. One też były zapisane podczas licznych ekspedycji folklorystycznych (ponad 70 tańców). Znaczna część tych tańców jest wystarczająco łatwa do tego, by od razu mogli zatańczyć je wszyscy, dlatego Bożyczi obiecują nie tylko ciekawy program muzyczny, ale również prawdziwą imprezę taneczną, podczas której będzie trudno pozostać biernym widzem. Akompaniament do tańców zapewni tradycyjna ukraińska kapela w składzie: skrzypce, harmonia – „wienka” (zabytkowy ukraiński akordeon) oraz bęben.
Działania miejskie i warsztaty oraz koncert Listen to the East – org. Pionierska Records

W ramach tegorocznej edycji festiwalu Pionierska Records wraz ze stowarzyszeniem wolnych twórców Pupzemli zaprosili do Białegostoku artystów z Polski i Ukrainy, zajmujących się field recordingiem i innymi technikami z pogranicza sound-artu. W swoją codzienną pracę zaangażują oni białostoczan i zaproszą ich do udziału w warsztatowych spacerach dźwiękowych. Spacery przyczynią się do zwiększenia ich wrażliwości dźwiękowej i poznania pod względem akustycznym własnego miasta. Podczas naszych spotkań będziemy omawiać zagadnienia związane z ekologią akustyczną, pejzażem dźwiękowym, wykonywać nagrania terenowe i zgłębiać techniki koncentracji podczas głębokiego słuchania. Oprócz części warsztatowej będziemy aranżować gry przestrzenne i happeningi oparte o autorskie eksperymentalne kompozycję muzyczne.
Każdego dnia spotkamy się w innym miejscu i o innej porze. Wspólnie przemierzymy audialną przestrzeń Białegostoku. Każdy uczestnik zostanie wyposażony w sprzęt do nagrywania i inne niezbędne przedmioty do pracy dźwiękowej w terenie. Nasze działania dokumentować będziemy na specjalnie stworzonej do tego platformie internetowej (strona internetowa www.listentotheeast.com, oraz media społecznościowe); zestawimy je z zarejestrowanymi wcześniej bliźniaczymi elementami audiosfery Ukrainy. Końcowym efektem projektu będzie koncert oparty na tychże rejestracjach oraz improwizacjach elektronicznych.
Artyści biorący udział w projekcie:
Polska: Adam Frankiewcz, Wojciech Kurek
Ukraina: Myroslaw Trofymuk, Yuriy Bulka, Michael Balog, Ostap Manulyak, Sasha Zakrevska

Koncert: „Narodny Albom 20 lat później” org. TV Biełsat – 4 września, godz. 18.00 – Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1 (bezpłatne wejściówki)

„Narodny Albom” to legendarny muzyczny projekt, stworzony i wydany na kasetach przez białoruskich niepokornych artystów dwie dekady temu. W 1997 roku postanowili oni zrealizować pierwszą białoruską rock-operę, która wystawiona najpierw w Mińsku, a później w Polsce, okazała się sensacją. Muzycy najpopularniejszych białoruskich zespołów rockowych – Kasia Kamockaja z Nowaje Nieba, Lawon Wolski z NRM i Mroi, jak również Michał Aniempadystau, Anatol Dodz i Aleksandr Pomidoroff – wpadli na pomysł wystawienia nostalgiczno-ironicznej „opowieści z dawnego pogranicza”. Akcja opery toczy się w przedwojennym Rakowie – małym miasteczku na samej granicy ówczesnej „pańskiej Polski” i sowieckiej Białorusi. Tło muzyczne: przede wszystkim rock’n’roll, ale też tango, walczyki, polka; do tego przewrotna fabuła obrazująca klimat polsko-białoruskiego pogranicza i świetne teksty w języku polskim, białoruskim i rosyjskim napisane przez Aniempadystowa.
Jedyne, jubileuszowe przedstawienie „Narodny Albom. 20 lat” w reżyserii polskiego reżysera Konrada Smugi i z udziałem twórców oryginalnej wersji odbędzie się w ramach Wschodu Kultury/Innego Wymiaru. Zapis koncertu można będzie obejrzeć jesienią na antenie telewizji Biełsat, która jest producentem widowiska, oraz na kanale YouTube stacji.
Informacje na temat bezpłatnych zaproszeń na stronie www.belsat.eu/pl.
Źródło: TV Biełsat

INNY WYMIAR SZTUKI

Wystawa: Nikita Kadan „Kości się przemieszały” org. Galeria Arsenał w Białymstoku – wernisaż wystawy 25 sierpnia, wystawa czynna do 29 września w godz. 10.00-18.00 – Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, wstęp wolny
Oprowadzanie kuratorsko/autorskie po wystawie – 27 sierpnia 2016, godz. 11.00
(oprowadzanie dostosowane do potrzeb osób niesłyszących oraz niedosłyszących)

Tytuł wystawy Nikity Kadana nawiązuje do sytuacji w Ukrainie, jakkolwiek trudno odmówić mu uniwersalności. Majdan otworzył debatę środowisk intelektualnych nad przyszłością Ukrainy, ale też nad jej przeszłością. Artyści często podejmują więc tematykę rozliczeń z komunizmem, traum i konfliktów narodowych, rachunków krzywd. Przemieszane kości należą i do morderców i do ich ofiar i do tych co mieli rację i do tych co jej nie mieli, a filtr czasu pokazuje jedynie, że nic nie jest proste i oczywiste.

Nikita Kadan – urodzony na Ukrainie, artysta i teoretyk sztuki, członek grup R.E.P. i Hudrada, prezentował swoje prace miedzy innymi na 14 Biennale w Stambule i 56 Biennale w Wenecji.

Kurator wystawy: Monika Szewczyk

Wystawa: Ciprian Mureşan „O marionetkach i ludziach” org. Galeria Arsenał w Białymstoku – wernisaż wystawy 25 sierpnia, wystawa czynna do 29 września w godz. 10.00-18.00 – Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, wstęp wolny
Oprowadzanie kuratorsko/autorskie po wystawie – 27 sierpnia 2016, godz. 11.00
(oprowadzanie dostosowane do potrzeb osób niesłyszących oraz niedosłyszących)

Ciprian Mureşan to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych artystów rumuńskich debiutujących po 1989 r. Należy do generacji artystów, na których piętno odcisnął chaos postkomunistycznej Rumuni. Jako dziecko był świadkiem reżimu Ceausescu, a także jego upadku w czasie Rewolucji 1989 roku. Dorastał w czasach politycznej transformacji. Jego pokolenie zostało ukształtowane prze ideały postkomunizmu i towarzyszące im rozczarowania. Jego prace odnoszą się do najnowszej historii jego kraju, zarówno w kontekście jednostki, jak i społeczeństwa. Sztukę Mureşana można zakwalifikować jaką krytyczną, komentującą zwłaszcza sytuację społeczną i geopolityczną Europy Środkowo-Wschodniej. Mureşan wykorzystuje odniesienia historyczne, kulturowe i społeczne w sztuce, literaturze, filmie i ponownie analizuje ich konteksty. Bada zależności między pamięcią niedawnej historii a doświadczeniami teraźniejszości, a także związki między wpływem polityki i religii na społeczeństwo. Mureşan tematy swoich prac często czerpie z kultury masowej. Niejednokrotnie pojawiają się także odniesienie do historii sztuki, prac innych artystów czy ich życiorysów. Mureşan zajmuje się definiowaniem na nowo roli sztuki, analizuje funkcje sztuki i miejsce artysty w społeczeństwie, a także kondycje i limity produkcji artystycznej w ścisłym kontekście ze społecznym, kulturowym i politycznymi uwarunkowaniami wynikającymi z lokalnych kontekstów. Czasem jego prace po prostu opowiadają o codzienności bycia artystą.

Wystawa to obszerna prezentacja jego prac z ostatnich ośmiu lat. W ostatnim czasie Ciprian Mureşan często odwołuje się do formy teatralnej, przekłada język sztuki używając słownictwa i gramatyki teatru. Osią wystawy są trzy projekcje wideo, w których artysta posłużył się formą teatru lalek. Jest to seria prac, w której artysta w pole sztuki wprowadza język dramatu i w której dochodzi do obustronnej wymiany między tymi dziedzinami. Na wystawie prezentowany będzie m.in. spektakl „Dog Luv” (2009 r.), do którego tekst napisała pisarka i poetka Saviana Stănescu. Jest to teatr lalek, w którym psy, mieszkańcy Republiki Dogmachina, pod wodzą Maddoga próbują zrozumieć podłą naturę człowieka, ucząc się historii ludzkości przez pryzmat historii i metod tortur, kary śmierci, terroryzmu. Z kolej „I’m protesting against myself” (2011) przedstawia krótkie scenki z udziałem lalki i lalkarza siedzących w kontenerze na śmieci specjalnie zaadoptowanym na potrzeby mobilnego teatru. Jak sugeruje tytuł pracy, Mureşan odwołuje się do idei protestu i figury protestującego. Film jest bezpośrednio inspirowany społeczną i polityczną sytuacją w Rumunii, może być jednak sytuowany w o wiele szerszym kontekście. Film powstał w czasie szczytu kryzysu ekonomicznego, kiedy na ulicę najpierw w Hiszpanii, a potem w innych krajach wyszli Oburzeni. Był to też czas ruchu Occupy Wall Street i Arabskiej Wiosny. Ostatnia praca z tej serii, to najnowszy wideo-performance „Untitled” z 2015 r., który jest wyrazem głębokiego zainteresowania artysty światem dziecka – dzieciństwem, a także „dziwną” relacją między światem dorosłych i światem dzieci. Performance został oparty na scenach wymyślonych przez dzieci podczas warsztatów. Mureşan odwraca konwencjonalne relacje, powierzając dzieciom rolę autorów, lalkarzom rolę marionetek, natomiast marionetki przybierają realistyczną postać dzieci. Dzieci i marionetki są medium, przez które artysta komunikuje się, opowiada historie, w których stara się zrozumieć granice między wyobraźnią a realnością, między tym co spontaniczne a tym co udawane, między niewinnością a perwersją, między dobrem a złem. „Untitled” analizuje zależność między marionetką i lalkarzem, manipulowanym i manipulującym.
Na wystawie zostanie także pokazana praca „Dead Weights” (2013) – instalacja składająca się z 18 gipsowych rzeźb – replik rzeźb z kolekcji Muzeum Narodowego w Klużu-Napoce w Rumunii. Zostały one użyte jako ciężar przyciskający przeznaczone do wyschnięcia grafiki, umieszczone między dwoma drewnianymi płytami, służącymi jako piedestał. Z kolei w serii zdjęć „Auto-da-Fé” z 2008 r. Mureşan wykorzystał fragment słynnej powieści Eliasa Canettiego z 1935 roku, rozpisując treść jednego z rozdziałów powieści w miejskiej przestrzeni w formie ulicznego graffiti.

Ciprian Mureşan urodził się w 1977 roku w Dej, mieszka i pracuje w Klużu-Napoce w Rumunii. W swoich pracach wykorzystuje wiele technik. Tworzy m.in. filmy wideo, rzeźby, fotografie, rysunki, instalacje. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych artystów rumuńskich na świecie. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Londynie, Vancuver. W 2009 r. prezentował swoje prace w Pawilonie Rumińskim na Biennale w Wenecji.

Kurator wystawy: Agata Chinowska

Wernisaż wystawy: Sergey Shabohin „Praktyki podporządkowania” org. Galeria Arsenał w Białymstoku – 2 września, godz. 18.00, wystawa czynna do 30 października w godz. 10.00-18.00 – Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, wstęp wolny
Oprowadzanie kuratorsko/autorskie po wystawie 3 września 2016, godz. 11.00

(oprowadzanie dostosowane do potrzeb osób niesłyszących oraz niedosłyszących)

Sergey Shabohin jest jednym z najważniejszych białoruskich konceptualnych artystów swojego pokolenia. Od 2010 roku jego praca koncentruje się wokół mechanizmów represji we współczesnej Białorusi. Zbiera historie, wizerunki, slogany, znalezione przedmioty i tworzy narracje o władzy i samowoli systemu państwowego. We fragmentach i krótkich epizodach z życia codziennego artysta ujawnia podprogowe ideologie podporządkowania. Inspirują go sytuacje przestrzenne, które nie pochodzą koniecznie z „white cube” w kontekście wystawy. Szuka możliwości zanurzenia się w świecie równoległym, w intymności miejsc naznaczonych czyjąś obecnością.

Kurator wystawy: Lena Prents

Wystawa: Sergey Kiryuschenko, Maxim Tyminko, Alexei Lunev, Andrei Savitsky „Przezwyciężając chaos” org. Galeria Arsenał w Białymstoku – 2 września, godz. 18.00, wystawa czynna do 30 października w godz. 10.00-18.00 – Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, wstęp wolny
Oprowadzanie kuratorsko/autorskie po wystawie 3 września, godz. 11.00
(oprowadzanie dostosowane do potrzeb osób niesłyszących oraz niedosłyszących)

Osią wystawy jest postać Sergeya Kiryuschenko artysty, kuratora i profesora Akademii Sztuki, który udostępnił swoją pracownię młodszym kolegom tworząc miejsce aktywności artystycznej i debaty. Obszarem ich zainteresowań pozostawało badanie nowych perspektyw dla abstrakcji, a przez jej pryzmat odniesień do redukcji w miejskich środowiskach architektonicznych. Wystawa pokazuje wyjątkowość zjawiska kulturowego, które dorastało na Białorusi wokół pracowni Kiryuschenki, prezentując niektórych z artystów, którzy w tym środowisku dojrzewali.

Kurator wystawy: Lena Prents

 

Instalacja: Jarosław Koziara „lot of connections” org. Fundacja Zmiana Klimatu – 1 września, od godz. 14.00 (1-4.09) – Klub Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6, wstęp wolny

W ramach akcji artystycznej zostanie wykonana instalacja przestrzenna przed oraz wewnątrz klubu Zmiana Klimatu według projektu Jarosława Koziary. Bezpośrednią inspiracją do powstania instalacji jest wiersz Hryhorija Semenczuka „lot of connections”, w sposób poetycki, a zarazem dowcipny rozważający podobieństwa i różnice kulturowe. Powstawaniu instalacji towarzyszyć będą muzycy z ukraińskiej formacji Hycz Orkiestra, którzy finał akcji uświetnią koncertem.

Instalacja: Daniil Galkin „Nothing common, nothing personal” org. Galeria Arsenał w Białymstoku – otwarcie 1 września, godz. 16.00 – Rynek Kościuszki w Białymstoku, wstęp wolny

Daniil Galkin zrealizuje w przestrzeni miejskiej instalację złożoną z obiektów przypominających nosze do przemieszczania rannych. Zmieniając kolor użytego płótna na czerwony i umieszczając na nich litery tytułowego sloganu, artysta nadaje pracy jeszcze jedno znaczenie – transparentu. Oba przedmioty w kontekście Majdanu i szerzej wojny w Ukrainie wydają się być bardzo symboliczne. Za decyzję stanięcia wobec, decyzję podjęcia protestu płaci się cenę krwi. Ukraina jest dziś jedną sączącą się raną, w której granica między publicznym a osobistym jest bardzo płynna.

Daniil Galkin – urodził się w 1985 roku w Dniepropietrowsku na Ukrainie. Po ukończeniu studiów na Dnipropetrovsk Theater and Art College, kontynuował naukę w Dnipropetrovsk Academy of Civil Engineering and Architecture. W 2009 roku założył grupę artystyczną „2222”. Brał udział w ponad 60 wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Kunst-Werke Institute for Contemporary Art (Berlin), Saatchi Gallery (Londyn), Moscow Museum of Modern Art (Moskwa), Danubiana Meulensteen Art Museum (Bratysława), Czech Centre (Praga), Mystetskyi Arsenal (Kijów). Zwycięzca Grand Prix MUXI-2011; zakwalifikowany do nagród PinchukArtCentre w 2011, 2013 i 2015 roku oraz Nagrody Kuryokhin i Nagrody Kandinsky w 2012 roku. Zwycięzca Trzeciej Nagrody PinchukArtCentre w 2013. Finalista Nagrody Malewicza w 2014.

Instalacja: Damian Dworakowski i Grzegorz Radziewicz „Podwaliny” org. Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie – otwarcie 1 września, godz. 17.00 – Plac im. Marszałka J. Piłsudskiego, wstęp wolny

Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie: „Na czym stoimy? W zasadzie – na czym stoi Białystok? Czy wiemy jaka jest jego historia? Co było na jego terenie kilka tysięcy lat temu? A kilkadziesiąt tysięcy lat temu? Na czym wybudowane zostało miasto? Kto mieszkał tu przed nami? Z głębi ziemi wyłania się twór. Ruchy tektoniczne wypchnęły go spod wielowiekowej warstwy ziemi. Przeciskając się przez jej kolejne warstwy, zabierał ze sobą pozostałości po minionych czasach. Zabierał ze sobą historię tej krainy i fragmenty cywilizacji, które tu żyły. Twór ukazuje się w samym centrum Białegostoku. Jego forma z czymś się kojarzy. Świadomość mieszkańców ją zauważa, ale ich podświadomość ignoruje, gdyż jest to forma znana. Składa się elementów, które widzimy na co dzień. Jednocześnie wtapia się w otoczenie i do niego nie pasuje. Najświeższe warstwy ziemi pod miastem są najbardziej widoczne – niemal zlewają się z okolicą. Po przyjrzeniu się bryłom uważniej można zobaczyć szczegóły. Elementy, które kojarzymy. Które zostały wyciągnięte z podziemi i ukazały się współczesnym mieszkańcom miasta. Czy dzięki temu dowiemy się, jakie są podwaliny tego miasta?”

Instalacja: Małgorzata Wróbel-Kruczenkow i Dominika Sergiej „Śmierć Miłości…” org. Małgorzata Wróbel-Kruczenkow i Dominika Sergiej – otwarcie 2 września, godz. 19.00-21.00, dostępna codziennie w godz. 10.00-17.00 – Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, wstęp wolny

Projekt stanowi formę otwartego pytania o kondycję miłości we współczesnym świecie. Artystki wiedzione refleksją wydarzeń na Majdanie, obie mieszkujące na terenach wielokulturowego pogranicza zadają sobie proste i odwieczne pytanie o kondycję miłości, jej realność, kształt i wymiar istnienia we współczesnym świecie.
Czy w świetle narodowych walk, międzykulturowych wojen istnieje przestrzeń na wolne od uprzedzeń rasowych, religijnych i kulturowych – uczucie – na spotkanie dwojga ludzi, przedstawicieli wrogich sobie narodów – u podstaw, którego leży porozumienie, jedność i miłość? Czy życie w tyglu wielokulturowego pogranicza daje większą przestrzeń na akceptację inności, na istnienie związków, relacji międzyludzkich dwuwyznaniowych?  Związków Katolika z Prawosławnym, Żydem czy Tatarem? Czy na zgliszczach narodowościowych wojen, religijnych walk jest w stanie zakiełkować uczucie? Czy w ogóle jeszcze możliwa jest miłość w „świecie przyśpieszonego konania”, w obliczu – „kruchej, nietrwałej teraźniejszości, wołającej o nieistniejące trwałe podstawy” ? Odrębność, inność, wrogość i nienawiść czy jednak spotkanie, pojednanie i miłość?
Instalację tworzy przestrzeń jednego pomieszczenia – pokoju (ok. 3m x 4m), którego ściany pokryte są napisami: cytatami dotyczącymi miłości z Biblii, Tory oraz Koranu napisane w sześciu językach (polskim, hebrajskim, arabski, cerkiewno-słowiański). Są to języki tożsame dla mniejszości narodowych zamieszkujących teren m.in. dwóch partnerskich miast (Białegostoku, Lublina), z których pochodzą artystki. Na środku pokoju stoi proste, stare, metalowe łóżko, przypominające łóżko szpitalne. Przykrywa je białe prześcieradło. Łóżko symbolizuje intymną przestrzeń – spotkania, odpoczynku, relaksu, seksu, narodzin, ale też choroby i śmierci. Kolorystyka przestrzeni pokoju zamyka się w trzech symbolicznych kolorach: bieli, karminowej czerwieni i czerni. Wybór kolorów nie jest przypadkowy.  Symboliczna przestrzeń pokoju, to miejsce spotkania i zatrzymania w refleksji nad sobą, i otaczającą rzeczywistością, nad pokojowym dialogiem między ludźmi oraz wolną od podziałów religijno-kulturowych – miłością.

INNY WYMIAR FILMU

Kino Sąsiedzi: „Ludzie bez jutra” (80’) z muzyką na żywo Pawła Szamburskiego, Patryka Zakrockiego i Sebastiana Wypycha org. Białostocki Ośrodek Kultury – 2 września, godz. 19.00 – Kino Forum, ul. Legionowa 5 (bezpłatne wejściówki)

„Ludzie bez jutra” (1919)
Film Aleksandra Hertza to jeden z najwcześniejszych polskich filmów niemych. Do niedawna uznany był za zaginiony, ale dzięki sensacyjnemu odkryciu kilka lat temu w Bundesarchiv w Niemczech, kinematografia z czasów naszego młodego niepodległego państwa w końcu może być lepiej poznana. Jego re-premiera z muzyką na żywo odbyła się w grudniu 2015 roku w Warszawie. Sensacyjna fabuła jest inspirowana autentyczną historią nieszczęśliwego romansu warszawskiej aktorki Marii Wisnowskiej z rosyjskim oficerem Barteniewem, który z zazdrości zastrzelił ją w swoim mieszkaniu. Pamięć o tym wydarzeniu jeszcze długo była żywa. O zabójstwie pisano po latach w „Tajnym Detektywie”. W latach 30. ukazał się w nim spory artykuł, opisujący tę jedną z najsłynniejszych zbrodni miłosnych w historii Warszawy.

Premiera filmu odbyła się dopiero w 1921 roku w atmosferze skandalu, wszedł on na ekrany po wielu poprawkach cenzorskich (usunięto m.in. wszystkie rosyjskie imiona i nazwiska). Rosyjskiego oficera zagrał Józef Węgrzyn, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku. W rolę jego kochanki wcieliła się Halina Bruczówna, gwiazda teatru i filmu, dla której była to ostatnia rola w rodzimej kinematografii przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest fakt, że „Ludzie bez jutra” to jedyny film z udziałem Bruczówny, który zachował się do naszych czasów.
Rekonstrukcja kopii filmu odbyła się w ramach utrzymania trwałości projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, realizowanego w latach 2009-2014. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Muzyka, którą usłyszymy, powstała na specjalne zamówienie Filmoteki Narodowej – do filmu zagrają wybitni warszawscy muzycy: Paweł Szamburski (klarnet, elektronika), Sebastian Wypych (kontrabas) i Patryk Zakrocki (skrzypce).

Paweł Szamburski – klarnecista, improwizator, animator kultury. Współtworzy środowisko artystyczne oraz wydawnictwo LadoAbc. Gra w duecie Sza/Za – Szamburski / Zakrocki, z którym komponuje muzykę dla filmu, teatru, kina niemego i tańca współczesnego. Udziela się również w takich zespołach jak: Cukunft (Raphael Rogiński), Ircha Clarinet Quartet (Mikołaj Trzaska), Modrzycer Klan (Alan Bern). Występuje solowo w projektach „Ceratitis Capitata” (muzyka liturgiczna wielkich religii basenu Morza Śródziemnego) i „Homo electrus” (muzyka elektroakustyczna). W 2009 roku wraz z projektem SzaZa zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontrapunkt” w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i od Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. Szamburski został także wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy (Francja 2009) nagrodą „Sacem” za najlepszą muzykę filmową.

Więcej: www.soundcloud.com/szamburski

Patryk Zakrocki – improwizator, kompozytor, artysta dźwiękowy. Obecnie gra w duecie SzaZa na altówce, oscylatorze i elektrycznej mbirze, dyryguje zespołami improwizatorów, zmienia melodyjki w starych pozytywkach i współtworzy dwa wyjątkowe projekty własnego pomysłu: Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego oraz Kino Dźwięku. Zakrocki zajmuje się kompozycją spontaniczną , nowoczesną muzyką kameralną, elektroakustyczną oraz szeroko pojętym słuchowiskiem. Opublikował 12 albumów płytowych, w tym dwa solowe. W 2015 roku zrealizował kompozycję elektroakustyczną „Obłokami” na zamówienie IMIT. Jest autorem muzyki do wielu filmów i spektakli teatralnych. Prowadził cykl ponad 80 koncertów Galimadjaz w klubie Jazzgot, prowadził znany ze słuchowisk Zakład Produkcji Dźwięku, dyrygował takimi zespołami jak: Warsaw Improwisers Orchestra, Sepia czy AGD orkiestra w czterech edycjach.

Więcej: www.patrykzakrocki.com

Sebastian Wypych – kontrabasista, szef artystyczny. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (klasy kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego). Jako muzyk kameralista współpracuje z wieloma zespołami i orkiestrami w kraju i za granicą. Jako solista występował m.in. u boku orkiestr Concerto Avenna, Mała Filharmonia, Sinfonietta Cracovia, The New Art Ensemble, Vladymirska Orkiestra Kameralna czy Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej. Współpracuje z czołowymi zespołami interpretującymi muzykę dawną. Współzałożyciel i menadżer zespołów Tangata Quintet, L’Ensemble Hyacinthus, Machina del Tango czy The New Art Ensemble. Prowadzi także działalność pedagogiczną, współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia „Muzyka bez granic“. Od 2012 roku związany z Operą Kameralną jako kierownik artystyczny Opera/Off. Jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym festiwalu „Piękny Brzeg Sztuki”.

Kino Sąsiedzi: pokaz filmu „Hollywood nad Dnieprem” (89’) i spotkanie z twórcami: reżyserem Olegiem Chornym i scenarzystą Stanislawem Tsalykiem org. Białostocki Ośrodek Kultury – 1 września, godz. 19.00 – Kino Forum, ul. Legionowa 5 (bezpłatne wejściówki)

W późnych latach 50. XX wieku, w malowniczej ukraińskiej wsi Buchak pojawił się Siergiej Paradżanow, aby nakręcić tam „Ukraińską Rapsodię”. Od tamtego momentu miejsce to stało się kultowym planem filmowym, a  mnóstwo produkcji filmowych tam zrealizowanych stało się klasykami i weszło na stałe do kanonu światowej kinematografii. Swoje filmy realizowali tam m.in.: Andriej Tarkowski, Volodymyr Denysenko, Mykola Rasheyev. Właśnie tu swój ostatni film planował nakręcić Ołeksandr Dowżenko.
Po latach, twarz kina poetyckiego lat 60. XX wieku, znana aktorka Larisa Kadochinkova odwiedza wioskę, gdzie pół wieku temu grała w filmie „Noc Kupały”. Teraz okolica pełna jest opuszczonych domów, a nieliczni artyści zapaleńcy próbują ocalić cokolwiek z tego, co pozostało po latach świetności tego miejsca.

Oleg Chorny – absolwent Państwowego Instytutu Teatru i Kina na kierunku reżyseria. Pracował w Państwowym Studio Filmowym, imienia Ołeksandra Dowżenki w Kijowie, przy wielu państwowych i niezależnych filmach oraz w licznych studiach filmowych. Nakręcił mnóstwo filmów krótkometrażowych, dokumentalnych, ekologicznych, promocyjnych, a także wideoklipów. Jest członkiem Związku Filmowców Ukrainy. Jego filmy krótkometrażowe oraz dokumentalne znalazły się w programach wielu ukraińskich i międzynarodowych festiwali.

INNY WYMIAR TEATRU

Premiera spektaklu: „Władcy” org. Teatr Klepisko i Teatr Latarnia – 2 września, godz. 19:30 – pofabryczna hala Zakładów Bawełniarskich na terenie Zakładów Przemysłu Włókienniczego FASTY, ul. Przędzalniana 8, bezpłatne wejściówki

„Ludobójstwo w historii cywilizacji nigdy nie było aktem spontanicznym. Do tego trzeba przygotować społeczeństwo”. – Joanna Kos-Krauze
„Władcy”, opowieść złożona z siedmiu rozdziałów, inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Każda część to wyspa na rzece historii, każdą rządzi inny Władca, każda opowiada o innym wydarzeniu z tragicznych dziejów Europy. Są dwie strony: kat i ofiara. „Nie oskarżamy władców – robią to ich ofiary. Pokazujemy, jeśli się tylko da, na czym polega ich ideologia, obłąkanie. Ile w tym jest przypadku? Dajemy im na scenie prawo do wydawania swoich morderczych rozkazów, czynienia zbrodni” – piszą twórcy spektaklu.
Punktem wyjścia do stworzenia zdarzeń dramatycznych i scenariusza w oparciu o teksty źródłowe, była powieść Williama Goldinga „Władca much”, a motywem przewodnim – ludobójstwo. Spektakl próbuje odnaleźć w historii tropy, które odkrywają oblicze współczesnego terroryzmu. Terroryzm rozrasta się rozsiewając plony coraz bliżej każdego z nas. Zbyt szybko. Zbyt blisko. Być może owa analiza to jedyne, co możemy zrobić aby ujarzmić strach i pójść dalej.

koncepcja, reżyseria: Mateusz Tymura
scenariusz: Magdalena Wleklik
współpraca scenograficzna: Aaliyah Navras
współpraca choreograficzna: Izabela Szostak
asystent reżysera: Błażej Twarowski
koordynacja: Katarzyna Kapuścińska, Olga Lemieszek
występują: Urszula Chrzanowska, Paula Czarnecka, Cezary Jabłoński, Jakub Klimaszewski, Rafał Pietrzak, Natalia Sakowicz, Jan Wawrzyniec Tuźnik
w spektaklu wykorzystano utwory Daniela Tymury

Premiera spektaklu: „Poskromienie złośnicy” org. Teatr Papahema – 4 września, godz. 16.00 – Akademia Teatralna, ul. Sienkiewicza 14 (bezpłatne wejściówki)

W 2016 roku przypada czterechsetna rocznica śmierci Williama Szekspira. Jeśli oczywiście największy dramatopisarz wszechczasów w ogóle żył, jeśli nie był Christopherem Marlowem albo kobietą… Dziewięcioro młodych aktorów, absolwentów jednego rocznika Wydziału Sztuki Lalkarskiej, sięgnęło po „Poskromienie złośnicy”, by zmierzyć się z legendą autora ze Stratfordu nad Avonem. Ta gorzka komedia o wyrabianiu w kobiecie nawyku uległości wobec swojego pana i małżonka, to w ich wykonaniu mieszanka konwencji teatru elżbietańskiego z teatrem współczesnym, aktorstwa dramatycznego z wykorzystaniem formy, dowcipu z refleksją na temat przypisywanych nam na co dzień ról i prób wymykania się im. Pod klasycznym kostiumem trzymającym ciało w ryzach kryje się współczesna wrażliwość młodych twórców. Wyczulenie na zagadnienia partnerstwa, relacji i płci daje o sobie znać, demaskując sztywną konwencję. Najbardziej szowinistyczna sztuka Szekspira nabiera w tej interpretacji nowych znaczeń, staje się migotliwa, stawia pytania zamiast udzielać odpowiedzi w patriarchalnym  tonie, daje widzowi możliwość wyboru.

przekład: Stanisław Barańczak
opieka reżyserska: Sylwia Janowicz-Dobrowolska
scenografia, kostiumy i lalki: Sylwia Maciejewska
muzyka: Natasza Topor
reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
plakat: Lucjusz Sawicki
teaser: Tobiasz Czołpiński
obsada: Paulina Moś, Małgorzata Patryn, Katarzyna Pietruska, Helena Radzikowska, Przemysław Bollin, Filip Gurłacz, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel, Piotr Wiktorko

Premierowe czytanie dramatu: „Noc wilków” Ołeksandra Witera w tłum. Andrzeja Szczytko z muzyką na żywo Karbido i Półowa Zero-85 org. Białostocki Teatr Lalek – 3 września, godz. godz. 16.00 i 4 września, godz. 18.00 – Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1 (bezpłatne wejściówki)

Tekst „Noc wilków” Ołeksandra Witera nie był dotychczas wystawiany w Polsce. Dramat ten zwyciężył w 2012 roku w największym ukraińskim konkursie literackim Koronacja Słowa w kategorii dramat.
W czytaniu performatywnym weźmie udział czworo aktorów Białostockiego Teatru Lalek, którzy wcielą się w role: młodej wilczycy, młodego wilka, wilka wygnańca i starego wilka.
Pozornie prosta historia czterech wilków opowiada o problemach i intrygach w ich watasze, które wynikają z chęci sprawowania władzy, dominacji w grupie, miłości, czy nienawiści. Niejednokrotnie emocje te popychają ich do karygodnych czynów, choć czasem do szlachetnych działań. Wilki i ich stado w tej opowieści są nacechowane ludzkimi emocjami, słabościami, przywarami. Bohaterowie są uwikłani w skomplikowane układy i sytuacje życiowe. To co pozornie wydaje się oczywiste, utwierdzane poprzez przekazywane sobie historie, okazują się ni mniej, ni więcej, czystym kłamstwem. Opowieść ta pokazuje, że pozory mogą mylić i jak łatwo jest zatracić się w walce o wpływy i władzę. Nigdy nie jest jednak za późno, żeby zacząć wszystko od początku…

koncepcja artystyczna i reżyseria: Jacek Malinowski
opracowanie scenograficzne: Michał Wyszkowski
multimedia: Krzysztof Kiziewicz

Ołeksandr Witer (1972) – ukraiński dramaturg, scenarzysta i reżyser. Współpracuje z Centrum Współczesnej Dramaturgii Eksperymentalnej, Narodowym Teatrem Dramatycznym im. Iwana Franki oraz Centrum Mistrzostwa Teatralnego im. Łesia Kurbasa. Wykładał w Szkole Teatralnej Uniwersytetu Narodowego Akademii Mohylańskiej w Kijowie. Jest jednym z założycieli kijowskiego Teatru Studio. Laureat wielu nagród dramaturgicznych na Biennale Sztuki Współczesnej i Festiwalu Współczesnej Dramaturgii w Kijowie. Jego dramaty były publikowane w antologiach European Theatre Convention oraz czytane na deskach wielu teatrów, w zeszłym roku m. in. w Comédie-Française. Przez przeciwników jego społecznie zaangażowanej twórczości bywa określany jako „ukraiński Nestbeschmutzer”.

Andrzej Szczytko – polski reżyser teatralny, aktor i pedagog. Laureat tegorocznej Nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, przyznawanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego za popularyzację polskiego teatru na świecie. Spektakle w jego reżyserii były zapraszane na festiwale w Berlinie, Poczdamie, Warszawie, Poznaniu, Rzeszowie, Kijowie, Lwowie i Sarajewie. Od 2012 roku współpracuje z Narodowym Teatrem Dramatycznym im. Tarasa Szewczenki w Charkowie, gdzie wyreżyserował „Żegnaj, Judaszu” Iredyńskiego oraz „Antygonę w Nowym Jorku” Głowackiego. Jest także tłumaczem sztuk teatralnych, jego przekłady ukazują się m.in. na łamach miesięcznika „Dialog”.

Karbido – wrocławska formacja, którą tworzą Marek Otwinowski (Maot) i Tomasz Sikora, Od 2004 roku realizuje autorskie projekty muzyczne i okołomuzyczne, związane z teatrem, teatrem radiowym, literaturą i architekturą. Swoje koncerty, audio-spektakle (m.in. „Stolik”, „Table around Cage”), czy zdarzenia muzyczne („Music 4Buildings”) grupa prezentowała na ponad stu festiwalach. Ze swoimi pracami odwiedziła wszystkie kontynenty (z wyjątkiem Afryki), dając ponad 500 występów. Od 2005 roku Karbido stale współpracuje z ukraińskim poetą i prozaikiem Jurijem Andruchowyczem.
Muzycy w swoich pracach sięgają do rozmaitych źródeł, określając swoją twórczość „rodzajem wielogatunkowego skrzyżowania rozmaitych dyscyplin” i ochoczo poddają ją metamorfozie: od post-rocka przez etno/postfolk, elektronikę, punk/core jazz, ambient i obszary intuitywne na eksperymentach (nie) kończąc. Ważnym doświadczeniem dla członków grupy jest współpraca z teatrami (ok. 20 tytułów) oraz z teatrem radiowym.
Do 2016 roku zespół opublikował osiem albumów i dwa krążki DVD.

Półowa ZERO-85 – to dokładnie 1/2 zespołu, w tym: Kubus (Jakub Kwaśniewski) i Boban (Bogusław Kasperuk).
„zero n III, Ms. zerze; lm D. zer:
1. techn. „początkowy punkt na skali, podziałce, od którego się coś mierzy, oblicza; także: liczba odgraniczająca wartości dodatnie od ujemnych”
2. mat. „liczba oznaczona symbolem 0, która dodana do dowolnej liczby nie zmienia jej wartości; również cyfra 0 w układzie pozycyjnym dziesiętnym”
3. pot. „brak czegokolwiek; nic”
4. muz. „zero-85” – „garaż, początek wieku, muzyka, języki świata + rozmaitości”

Monodram: „Ksenia” org. Teatr Czrevo – 3.09, godz. 19.00 (w jęz. polskim), 4.09, godz. 17.00 (w jęz. białoruskim) – Akademia Teatralna, ul. Sienkiewicza 14 (bezpłatne wejściówki)

Monodram Joanny Troc inspirowany jest postacią prawosławnej świętej jurodiwej – Kseni Petersburskiej. Sama świętość i jurodstwo (szaleństwo boże) nie jest tu jednak głównym tematem. Najważniejszym staje się pytanie o drogę i przyczynę dojścia do jurodstwa, nierozerwalne przeplatanie się świętości z szaleństwem. Ksenia jest młodą, 26-letnią kobietą, której miłość jest uczuciem totalnym, pozbawionym wszelkich granic… Tekst Tamary Bołdak-Janowskiej, stworzony specjalnie na potrzeby spektaklu, został dopełniony o to, co powstawało podczas prób i improwizacji. Muzyka białoruskiego akordeonisty Yegora Zabelova aż kipi od emocji i wprowadza jeszcze głębiej w odrealniony świat Kseni. Wszystko to natomiast okraszone jest śpiewnym mówieniem w lokalnym, białoruskim dialekcie okolic Gródka. Opieką artystyczną objęła spektakl aktorka i reżyser Magdalena Czajkowska. Premiera monodramu „Ksenia” odbyła się 27 września 2015 roku na kameralnej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Premiera monodramu „Ksenia” była również inauguracją II Festiwalu Teatralnego ODE, imprezy, która już drugi rok promuje m.in. na terenie miasta Białegostoku teatr białoruski.

„Jurodiwy” – to święty szaleniec Chrystusowy, który swoje korzenie ma w Chrześcijaństwie wschodnim (Bizancjum, Ruś). Spektakl „Ksenia” może być początkiem szerszej dyskusji o fenomenie jurodstwa, często niezrozumiałym lub zapomnianym. Warto więc po spektaklu „Ksenia” pozostać na widowni by móc wysłuchać krótkiego słowa podsumowania lub komentarza z ust specjalisty w danym temacie.

Spektakl zostanie zagrany dwukrotnie, w języku polskim i w języku białoruskim. Na Podlasiu nie był jeszcze grany po polsku.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=M5I9hbwBT_0

INNY WYMIAR SPOŁECZNOŚCI

Wyspy Kultury – atrakcje dla dzieci i dorosłych org. Stowarzyszenie Pocztówka – 3 września, godz. 14.00-21.00 i 4 września, godz. 12.00-20.00 – Rynek Kościuszki w Białymstoku, wstęp wolny

Czym są Wyspy Kultury? To teatr, tańce i warsztaty – od ucha i pod nogę, do tańca i różańca! To podróże w czasie i przestrzeni – śladami wiejskich grajków, wędrownych lirników, wschodnich nomadów – z Ukrainy przez Transylwanię do Polski. To wędrówka przez tradycje, doprawiona szczyptą szaleństwa i kroplą melancholii. Tabor wschodnich jurt i namiot przyciągają uwagę, intrygują, zapraszają do wygodnej przestrzeni, w której zmieści się i koncert i tańce i spektakle i warsztaty, a każde z tych działań ma niepowtarzalny klimat.

Program Wysp Kultury:
3 września
14.00–15.00 – „Bałwanki” spektakl dla dzieci (jurta pomarańczowa)
15.00–18.00 – warsztaty familijne „Twoja koszulka” i „Ziarno do ziarna” (namiot „Oczy” i przestrzeń wokół)
15.30–17.00 – warsztat „Tańce korowodowe” (jurta pomarańczowa i przestrzeń wokół)
17.00–18.00 – „Objazdowe nieme kino” spektakl familijny od lat 15 do 115 (jurta biało-czarna), rezerwacja miejsc: biuro@a3teatr.pl
18.00–19.00 – „Zegar bije” spektakl familijny (jurta pomarańczowa)
19.00–21.00 – potańcówka Nomadów Kultury (przestrzeń przed jurtą)

4 września
12.00–13.00 – „Bałwanki” spektakl dla dzieci (jurta pomarańczowa)
13.00–18.00 – warsztaty familijne „Twoja koszulka” i „Ziarno do ziarna” (namiot „Oczy” i przestrzeń wokół)
13.30–17.00 – warsztat „Tańce korowodowe” (jurta pomarańczowa i przestrzeń wokół)
17.00–18.00 – „Objazdowe nieme kino” spektakl familijny od lat 15 do 115 (jurta biało-czarna), rezerwacja miejsc: biuro@a3teatr.pl
18.00–19.00 – „Zegar bije” spektakl familijny (jurta pomarańczowa)
19.00–20.00 – koncert – show „Muzikanty” i jam session (przestrzeń przed jurtą)

Teatr Rodzinny Hałasów – „Zegar bije”
Liryczny ludowy moralitet o sprawach najważniejszych – miłości, śmierci, wędrowaniu. Wywiedziony z tradycji kolędniczych, nawiązujący do obrzędowych spektakli wertepowych. W spektaklu posłuchamy pieśni dziadowskich zebranych i wykonywanych przez Jacka Hałasa, muzyki instrumentalnej napisanej i zaaranżowanej na sześcioosobową rodzinną orkiestrę oraz tychże Hałasów w nowej, aktorskiej odsłonie.
Zespół: Jacek i Alicja Hałas – członkowie najciekawszych formacji folkowych w Polsce (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Kapela Hałasów, Kwartet Wiejski), międzynarodowych projektów artystycznych (Tikkun, Schola Węgajty, Dom Tańca Poznań, Eastwind) oraz teatralnych (Teatr Strefa Ciszy, Teatr Węgajty), tym razem powołali nietypową i jedyną w swoim rodzaju muzyczno – teatralną trupę, zapraszając do współpracy swoje własne dzieci: Julię, Antoniego, Jonasza i Jakuba Hałasów. W takiej formacji teatr jest pretekstem do wspólnego, rodzinnego tworzenia i realizowania pasji.

Olesia i Stanislav Voitsekhovski – „Bałwanki”
Spektakl opowiada o dwóch Bałwankach, które nie wiedząc czym jest słońce, wyruszają go szukać i prosić, by ich nie roztopiło. Niestety, nic nie idzie po ich myśli. Po drodze spotykają różne leśne zwierzęta: Wronę, Niedźwiedzia i Zająca, które nie mogą się doczekać wiosny i pierwszych ciepłych promieni słońca. Czy Bałwankom uda się zobaczyć słońce? Czy zwierzęta z lasu doczekają się wiosny? Wyruszcie z nami w podróż pełną przygód i przekonajcie się sami!
Zespół: Olesia i Stas pochodzą z Ukrainy, są zawodowymi aktorami Ługańskiej Państwowej Akademii Kultury i Sztuki Charkowskiego Państwowego Uniwersytetu. Jako wolontariusze EVS Erasmus+ zdobywają w Polsce nowe teatralne doświadczenia i dołączyli do A3Teatr.

Muzikanty – „Objazdowe nieme kino”
Do miasta przyjeżdża lunapark, wraz z jego główną atrakcją – namiotem kinematograficznym, proponując widzom szeroki przekrój kina światowego. Filmy mają jednak jeden mankament – nie mają dźwięku. Trzech Operatorów – wynalazców, grając na wszystkim, co wpadnie im w ręce, generuje na żywo nie tylko muzykę filmową, ale i dialogi, odgłosy, a nawet (od czasu do czasu) efekty specjalne. A wszystko to w magicznym wnętrzu, jakby zatrzymanego w czasie namiotu – lunaparkowej jurty.

Muzikanty – „Muzikanty”
Szalona lekcja muzyki na kilkanaście instrumentów w rękach dwóch wędrownych muzykantów. Artyści przy okazji prowadzenia swoistej audycji muzycznej przechodzą od starochińskich melodii ludowych przez światowy folk, europejską muzykę klasyczną, jazz i hity dwudziestowiecznej muzyki rozrywkowej, aż po najnowsze dokonania rynku muzycznego. „Muzikanty” to z jednej strony koncert, z drugiej widowisko, które co chwilę pożycza sobie do wspólnego grania widownię, udowadniając tym samym, że (przy odrobinie pomocy) z każdego wydobyć można drzemiącego w nim muzyka. W sposób zdecydowanie zabawny.

Zespół: Muzikanty – muzyk (kompozytor, aranżer, skrzypek multiinstrumentalista) i performer (aktor, scenarzysta, reżyser), współpracujący ze sobą od ponad 15 lat w najróżniejszych przedsięwzięciach scenicznych i wizualno-muzycznych. W ciągu dwóch lat w ramach odrębnego projektu scenicznego, zrealizowali pięć premier utrzymanych w konwencji teatru ulicznego, kilka widowisk site-specific oraz Grand Prix na festiwalu… piosenki kabaretowej. Jasny podział kompetencji to: Jacek Dzwonowski odpowiedzialny za muzykę i Piotr Chlipalski odpowiedzialny za cały chaos wokół niej.

Kapela Hałasów – Tańce korowodowe
Kapela Hałasów tworzy żywiołowy przekaz, interaktywny i atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy. Czym jest taniec korowodowy? To połączenie tańca z chodzeniem, zawiera w sobie płynność, elastyczność i otwartość na partnera. Skomplikowany układ korowodu rozwiązują przejścia, obroty i zmiany partnerów – a wszystko odbywa się w marszu do bliżej nieokreślonego celu. Jest to rodzaj tańca bezpretensjonalnego, społecznego, bowiem jednorazowo może brać w nim udział kilkaset osób. Warsztaty tańców korowodowych są działaniem, które porwą publiczność do tańca!
Zespół: Jacek Hałas (śpiew, lira korbowa, akordeon, drumla, flety pasterskie, prowadzenie tańców) i Alicja Choromańska-Hałas (gardon, baraban, drumla). „Nasze koncerty to podróże w czasie i przestrzeni – śladami wiejskich grajków, odpustowych śpiewaków, cygańskich taborów, klezmerskich orkiestr i wołoskich pasterzy – nomadów wschodnich rubieży. Zagramy coś dla serca, do ucha i pod nogę, a gdy uda się poderwać publiczność z miejsc, znajdzie się też miejsce na polkę, oberka i korowodowe tańce z Bukowiny. Usłyszycie pieśni wędrownych lirników i muzykę instrumentalną na akordeon, lirę korbową, bęben, gordon, pasterskie flety i drumle. Muzyka, którą gramy, to wynik spotkań z autentycznymi muzykantami, twórczego podejścia do archiwaliów i znalezisk etnomuzykologicznych oraz wieloletniej praktyki wykonawczej, doprawionych szczyptą szaleństwa i kroplą melancholii”.

Impresje z baniek mydlanych
Niezwykłe bańki – maleńkie i ogromne, pachnące i kolorowe. Bańki, które można własnoręcznie tworzyć lub próbować je złapać albo biegać w gigantycznej chmurze piany. Ale bańki to nie wszystko – będzie też nauka zabawy z diabolo, tańca z pojkami i flagami. Dużo zabawy i śmiechu dla każdego.
Zespół: Sztuka Tworzenia – duet cyrkowców i animatorów kultury. Są alchemikami cudownego płynu do baniek, twórcami kolorowych pojek. Przemierzają świat wzdłuż i wszerz, wszędzie są u siebie. W małym namiocie tworzą domową przestrzeń pełną wstążek i cyrkowych akcesoriów.

Warsztaty familijne – kreatywne działania dla wszystkich bez względu na wiek!

* „Twoja koszulka” – ze zwykłych koszulek wspólnie zrobimy rzeczy niezwykłe identyfikujące nas z Wyspami Kultury i Wschodem Kultury. Widzowie! wybierając się na Wyspy Kultury zabierzcie ze sobą jasne, jednokolorowe koszulki, torby, szale, itd. które własnoręcznie oznaczycie i zabierzecie do domu.

* „Ziarno do ziarna” – kilogramy jadalnych ziaren o różnej fakturze i kolorach posłużą do usypywania mandali. Ta spokojna praca pokaże nam piękno natury, duchową równowagę i radość tworzenia, a także niekończący się proces kreacji. Mandale będą pracą zespołową i powstawać będą wielokrotnie każdego dnia.

Zespół: Autorką linorytów jest Marion Brand – grafik i designer, która w ramach wolontariatu EVS Erasmus+ współpracuje z A3Teatr. Koszulkowy team tworzą współpracownicy A3Teatr i Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka”: Agata Paździor, Daria Dąbrowska. Nad mandalami czuwa: Justyna Perestret, Kasia Dąbek i Olesia Voitsekovska.

Questing: „Śladami kultury niemieckiej” (pieszy i rowerowy) org. Fundacja Otwarta Edukacja – 3 września, godz. 13.00 – start questingu pieszego: Filharmonia, ul. Podleśna 2; start questingu rowerowego: Ratusz – wejście do Muzeum Podlaskiego, Rynek Kościuszki, udział bezpłatny

Questy upowszechniające wiedzę o historii mniejszości niemieckiej. Celem inicjatywy jest popularyzacja mało znanej mniejszości w historii Białymstoku, która miała duży wkład w rozwój miasta i w jego wielokulturową specyfikę. Pierwszy quest ma charakter tradycyjny i swoim zasięgiem obejmuje centrum miasta. Drugi – z racji dalekiej odległości obiektów – skierowany jest do uczestników z rowerami.

Podczas inauguracji nowych tras uczestnikom będą towarzyszyć przewodnicy/opiekunowie questów, którzy będą uzupełniać wiedzę uczestników.

* „Śladami kultury niemieckiej” – quest pieszy
Początek: Filharmonia (ul. Podleśna 2)
Koniec: Muzeum Historyczne (ul. Warszawska 37)
Trasa: Filharmonia – Galeria Alfa (Fabryka Beckera) – Elektrownia (Świętojańska) – ul. Warszawska 50 (kamienica Voosów) – Warszawska 63 (związana z rodziną Commichau) – Kościół św. Wojciecha – Elektryczna (dawniej Kleindorf) – Muzeum Historyczne

* „Śladami kultury niemieckiej” – quest rowerowy
Początek: Ratusz (przy wejściu do Muzeum Podlaskiego)
Koniec: Cmentarz ewangelicko – augsburski  (zbieg ulic Wasilkowskiej i 27 lipca)
Czas questu: od 2 do 3 godzin
Trasa: Ratusz – Katedra – Książnica Podlaska (Loża Masońska) – Pałac Ślubów (Pałacyk Gościnny – Elektrownia (ul. Elektryczna) – Pałac Hasbacha – Pałac Lubomirskich – Cmentarz ewangelicko – augsburski.

Wystawa rzeźby ludowej, kowalstwa i tkaniny dwuosnowowej org. Muzeum Podlaskie w Białymstoku – 4 września, godz. 9.00-15.00 – Rynek Kościuszki w Białymstoku, wstęp wolny

Wystawa odbywa się w ramach XVII Podlaskich targów rzeźby, kowalstwa ludowego i tkaniny dwuosnowowej, jej celem jest szeroka promocja ludowej twórczości. Będzie to okazja do spotkania i wzajemnego poznania się, jak też miejscem wymiany doświadczeń twórców z innych regionów Polski ze szczególnym uwzględnieniem regionu lubelskiego i rzeszowskiego oraz Litwy, Ukrainy i Białorusi.
Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego zaczął organizować Targi w 2000 roku z myślą o prezentacji nowych zjawisk zachodzących w sztuce i rękodziele ludowym Podlasia i Polski. W kolejnych latach do rzeźbiarzy dołączyli garncarze, kowale i tkaczki. Ostatnio na targach spotykają się też wycinankarze z Polski z tradycyjną wycinanką i artyści z Litwy i Białorusi i Ukrainy tworzący autorską wycinankę o motywach ludowych.

Spacer edukacyjny: „Znikające miejsca i ludzie” org. Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku – 4 września, godz. 12.00 – początek spaceru: Dworzec Fabryczny, ul. Traugutta

Kolejny spacer edukacyjny z cyklu „Znikające miejsca i ludzie”. Tym razem poznamy miejsca związane z Dworcem Fabrycznym, wcześniej nazywanym Dworcem Poleskim, usłyszymy o wielu, powoli zapominanych miejscach i ludziach, poznamy historię Dworca Poleskiego i dzielnicy Wygoda, przyjrzymy się zmianom, jakie zaszły na tym terenie. Spacer ma także na celu przedstawienie Białegostoku jako ważnego węzła komunikacji kolejowej oraz miejsca związanego z historią wojskowości na tym terenie.

INNY WYMIAR MODY

Pokazy mody: Inny Wymiar Mody org. Stowarzyszenie na Rzecz Muzeum Mody i Tekstyliów ITE – 3 września, godz. 19.30 – wstęp wolny

Niecodzienny pokaz, z pełną reżyserią i scenografią opartą na autorskim scenariuszu Stowarzyszenia ITE, będzie kontynuacją projektu, który powstał w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar w 2013 roku.
Tym razem zobaczymy m.in. kolekcje Vladislava Osipova (Odessa, Ukraina), Sergeya Cherkasa (Ukraina), Serafina Andrzejaka (Polska) i innych.

Premiera książki: „Na wschód od Paryża i Warszawy był modny Białystok” oraz koncert „Transit” Kasi Kadłubowskiej i Dominika Bukowskiego org. Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku – 2 września, godz. 17.00 – Klub Fama, ul. Legionowa 5, wstęp wolny

Wyjątkowa publikacja poświęcona przeszłości naszego miasta z pewnością wzbudzi zainteresowanie wszystkich miłośników lokalnej historii. To szczególne wydawnictwo, skierowane do szerokiego kręgu czytelników, a jednocześnie interesujące dla osób zawodowo zajmujących się przeszłością. To zasługa oryginalnego ujęcia nieszablonowego tematu, dodatkową zaś wartością publikacji są zdjęcia ukazujące Białystok i białostoczan sprzed wojny. Znane jest powszechnie twierdzenie, że szeroką panoramę danej epoki nierzadko najlepiej odmalować przez pryzmat wybranego zagadnienia. W tym przypadku takim wehikułem czasu staje się moda, w bardzo szerokim znaczeniu tego terminu. Znajdziemy zatem w wydawnictwie zarówno rozdziały poświęcone trendom odzieżowym, jak również fragmenty dotyczące tego, co określilibyśmy jako styl życia. Dowiemy się, jak ubierali się nasi przodkowie, ale także – dokąd udawali się na wypoczynek, jakiego rodzaju rekreacje preferowali, wreszcie – w jakich lokalach bawiło się towarzystwo chcące uchodzić za modne. Gusta te kształtowały się oczywiście nie tylko lokalnie, książka ukazuje zatem również związki łączące Białystok ze światowymi stolicami mody. Związki nierzadko zaskakująco bliskie.
Autorami książki są: Marta Pietruszko – historyk sztuki, znawca tematu związanego z ubiorem historycznym, Wojciech Bokłago – kulturoznawca, specjalista od historii ubioru, Jolanta Szczygieł – Rogowska – historyk, dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

Promocji książki będzie towarzyszył koncert na marimbę i wibrafon w wykonaniu Kasi Kadłubowskiej i Dominika Bukowskiego z projektem „Transient”.
Kasia Kadłubowska i Dominik Bukowski tworzą zespół Duality. Ich debiutancka płyta „Transient” jest owocem projektu „Gry Miłoszne”, poświęconego Czesławowi Miłoszowi.
Projekt „Transient” oparty jest na minimal music, czyli na nurcie, który wciąż zadziwia i inspiruje swoją prostotą. Subtelna, hipnotyczna, a zarazem energetyczna muzyka jest mieszanką stylu afrykańskiego, gamelanu, muzyki współczesnej, improwizacji – znajduje się na pograniczu muzyki psychodelicznej. Uwięziona w partyturach i minimalistycznych środkach została przyjęta do kanonu klasyki muzyki współczesnej. Na płycie można usłyszeć zaaranżowane na marimbę i wibrafon utwory głównych przedstawicieli tego nurtu: Phillipa Glassa, Stevea Reicha, Terry Rileya oraz takich kompozytorów, jak Arvo Pärt czy Eric Satie.

 


 

Wschód Kultury/Inny Wymiar (27-30.08.2015) – wydarzenia

Informacje o wejściówkach

INNY WYMIAR MUZYKI

Multimedialny spektakl muzyczny z okazji rocznicy 100-lecia Ludobójstwa Ormian
Spektakl przygotowany przez zespół Klezmafour, Orkiestrę Symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej (pod batutą Nikoli Kołodziejczyka) oraz zaproszonych muzyków (Marta Maślanka, Kamil Radzimowski, Adeb Chamoun, Maciej Nerkowski) grających na dawnych instrumentach, takich jak duduk, zurna, cymbały, darbuka, tar, riq. O oprawę wizualną zadbają: Agnieszka Rogala, Krzysztof Ćwiertniewski i Krzysztof Małachowski.
Klezmafour – zespół czerpiący inspiracje z klezmerskich tradycji Białegostoku, Lublina i Warszawy. Do tradycji podchodzi w sposób nowatorski, z rockową energią i bałkańskim szaleństwem. Laureat dwóch nagród prestiżowego International Jewish Music Festival 2010 w Amsterdamie. Brzmienie tradycyjnych instrumentów muzycy doprawiają dużą dawką elektroniki, co w połączeniu z ich koncertową energią daje mieszankę wybuchową. Skład: Andrzej Czapliński, Wojciech Czapliński, Rafał Grząka, Kamil Siciak i Gabriel Tomczuk.
Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii Podlaskiej istnieje od 1954 roku. W swoim repertuarze posiada największe dzieła światowej literatury symfonicznej oraz muzykę współczesną. Zespół występuje w kraju i za granicą, w 1995 roku, pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka, koncertował w nowojorskiej Carnegie Hall. Od trzech lat siedzibą Orkiestry jest nowy gmach, a repertuar zespołu został wzbogacony m.in. o dzieła operowe i musicalowe.
Nikola Kołodziejczyk – pianista, kompozytor, dyrygent. Stypendysta Berklee College of Music World Scholarship Tour, półfinalista Bosendorfer Solo Piano Competition na Montreux Jazz Festival 2007, zdobywca wielu nagród. Każdą okazję wykorzystuje do badań nad muzyką, tą najnowszą i tą zapomnianą – europejską, arabską, elektroniczną, jazzową, barokową i ludową. Muzyka to dla niego poszukiwanie nowych odpowiedzi na znane pytania – jego wielobarwne muzyczne opowieści wciągają ciekawą narracją i przemyślanymi zwrotami akcji.
Marta Maślanka – cymbalistka, specjalizuje się w muzyce filmowej i teatralnej. Gra w zespole DesOrient, w Kapeli Brodów i zespole muzyki dawnej Comtessa. Gra również muzykę sefardyjską, a na perskich cymbałach – santurze wykonuje muzykę irańską, współtworząc zespół PersoPolish Mohammada Rasouli.
Adeb Chamoun – gra m.in. w orkiestrze Naxos na takich instrumentach jak darbouka, tar i inne perskie perkusjonalia.
Krzysztof Ćwiertniewski – zajmuje się filmem offowym i eksperymentalnym, animacją, fotografią, grafiką. Prowadzi własną pracownię Filmu i Animacji Eksperymentalnej.
Kamil Radzimowski – kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny. Gra na organach piszczałkowych, fortepianie, gitarze, akordeonie i na takich instrumentach jak mijwiz, zurna i duduk ormiański.
Maciej Bogumił Nerkowski – baryton, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracował z wieloma wybitnymi artystami, kameralistami, reżyserami.
Agnieszka Rogala – absolwentka ASP w Warszawie, studentka London Film School. Zajmuje się m.in. montażem filmowym, realizuje teledyski i filmy video.

Organizatorzy: Opera i Filharmonia Podlaska, Białostocki Ośrodek Kultury

Koncert oratoryjny G.F. Haendel „Izrael w Egipcie”
„Izrael w Egipcie” – oratorium z 1738 roku, przedstawiające historię Narodu Wybranego i niosące ze sobą nowatorskie rozwiązania pod względem formalnym, wprowadzając bohatera zbiorowego (naród żydowski) i muzycznym (wykorzystanie monumentalnego aparatu wykonawczego w postaci dwojonych chórów, wzmocnienia podwójnej obsady instrumentów dętych o trzy puzony). Dzieło opiera się na tekstach wywodzących się ze Starego Testamentu (Księga Wyjścia oraz psalmy), ukazuje ważny moment w historii formowania się narodu żydowskiego: czas niedoli w Egipcie oraz jego exodus pod przywództwem Mojżesza. Część druga wiedzie słuchacza poprzez sugestywne obrazy muzyczne plag, które padają na Egipt oraz dramatycznych scen z wędrówki ludu izraelskiego. Całość oratorium wieńczy Pieśń Mojżesza (część trzecia), niosąca radość z uratowania Narodu Wybranego przed wojskami Faraona.
Oratorium jest niezwykłym wyzwaniem dla artystów, dlatego na polskiej scenie muzycznej gościło jedynie dwukrotnie – ostatnio na Festiwalu Vratislavia Cantas w 2009 r. W białostockim koncercie, pod batutą Anny Moniuszko udział weźmie 60 artystów: Kameralny Chór A’capella Leopolis (Ukraina), Zespołu Muzyki Dawnej Diletto (Polska) oraz 30-osobowa orkiestra.

Organizator: Fundacja Pro Anima

Koncert muzyki chasydzkiej w Wielkiej Synagodze w Tykocinie
Wystąpi polsko-amerykańskie trio w składzie: Alan Bern, Paweł Szamburski i Ksawery Wójciński. Alan Bern to znakomity pianista i akordeonista współczesnej muzyki żydowskiej, kompozytor i aranżer. Od ponad 30 lat pracuje nad odrodzeniem muzyki klezmerskiej i jidysz. Założyciel kapeli Brave Old Word, z którą zagrał kilkaset koncertów na wszystkich kontynentach. Od 2008 roku występuje z założoną przez siebie grupą The Others Europeans Band. Jako muzyk i pedagog bierze udział w wielu festiwalach muzyki żydowskiej, a jego kompozycje były wielokrotnie nagradzane w Europie, USA i Izraelu.
Paweł Szamburski jest wybitnym klarnecistą i kompozytorem młodego pokolenia, jednym z najciekawszych muzyków warszawskiej sceny improwizowanej. Chętnie eksperymentuje, sięgając po sample i elektroniczne przetworzenia klarnetowych brzmień, które łączy z akustycznym, pełnym ekspresji graniem. Współtworzy kilka muzycznych formacji m.in. kwartet klarnetowy Ircha Mikołaja Trzaski i zespół Cukunft Raphaela Rogińskiego, jest twórcą i liderem formacji Meritum i Horny Trees. Ze skrzypkiem Patrykiem Zabrockim tworzy duet Sza/Za komponujący dla teatru, kina niemego, słuchowisk i tańca współczesnego. Nie stroni od projektów solowych.
Ksawery Wójciński – kontrabasista, kompozytor i improwizator. Aktywnie uczestniczy w życiu polskiej i europejskiej sceny muzyki improwizowanej, koncertując i eksperymentując z brzmieniem oraz formą. W swoim dorobku ma kilka płyt nagranych ze światowej klasy muzykami oraz album solowy „ The soul”. W ramach różnych projektów współpracuje między innymi z Uri Cainem, Michaelem Zerangiem, Wacławem Zimplem, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Dudą. Jest muzykiem wszechstronnym: poza kontrabasem gra także na perkusji, pianinie i gitarach, jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów. Jego zainteresowania kompozytorskie sięgają od muzyki dawnej po najbardziej wyrafinowaną, improwizowaną muzykę współczesną.

Organizator: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Taste the East – konferencja oraz after-parties
Dwudniowa konferencja animatorów kultury, menadżerów klubów, organizatorów festiwali, właścicieli wytwórni płytowych i artystów z Europy Środkowej i Wschodniej, krajów Partnerstwa Wschodniego, związanych z elektroniczną muzyką klubową. Podsumowaniem każdego dnia będą otwarte koncerty z udziałem artystów – gości konferencji, a gwiazdami wieczorów będą Aiken z Hiszpanii oraz Etapp Kyle z Ukrainy. Ogółem, podczas dwóch muzycznych nocy zaprezentuje się około 20 artystów. Dodatkowo, w sobotni wieczór planowana jest sesja Boiler Room z sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej, skąd transmitowane w świat będą występy artystów z Polski, Litwy i Białorusi. Celem projektu jest sieciowanie (networking) środowisk zaangażowanych w budowę i promocję sceny muzyki elektronicznej z krajów PW oraz Europy Zachodniej, gdzie Białystok wystąpi jako pomost i inicjator tego typu działań.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie, Stowarzyszenie Pierwiastek Kultury, współpraca merytoryczna: Up To Date Festiwal

Białystok – Miasto Dobrej Muzyki
Muzyczne pożegnanie wakacji. Podczas koncertu na Rynku Kościuszki wystąpią popularne gwiazdy muzyki (Ewa Szlachcic, Bednarek i zespół T.Love) oraz laureat konkursu “Przebojem na antenę” Polskiego Radia Białystok – Mademoiselle Carmel & The Zebras.

Organizatorzy: Białostocki Ośrodek Kultury, Polskie Radio Białystok

“Białystok Main Heim”
Koncerty zespołów klezmerskich w Białymstoku i Supraślu. Wystąpią: Milo Kurtis i Orkiestra NAXOS, Amsterdam Klezmer Band, Magda Brudzińska Klezmer Trio oraz Rzeszów Klezmer Band.

Milo Kurtis i Orkiestra NAXOS
Milo Kurtis to multiinstrumentalista, grający na instrumentach etnicznych, pochodzących z różnych stron świata. Grek z pochodzenia. W 1972 roku wspólnie z Wojciechem Waglewskim założył zespół Ya-Sou, trzy lata później rozpoczął współpracę z legendarną grupą Osjan. W 1975 roku razem z Markiem Jackowskim założył Maanam. Brał udział w powstawaniu zespołu Izrael, występował w grupie Zgoda, Deuter i Voo Voo, współpracował z Tomaszem Stańko. Kilkanaście lat spędził w Stanach Zjednoczonych, po powrocie skupił się twórczo na grupie Drum Freaks, do której – oprócz polskich muzyków – zaprasza instrumentalistów z Ameryki, Afryki i Grecji. W 2012 powołał do życia projekt „Orkiestra Naxos” w którym zebrał muzyków z Grecji, Syrii, Izraela, Jemenu i Polski, na stałe osiadłych w naszym kraju. Efektem było wydanie płyty „Podróż Dookoła Mózgu”. Muzyka NAXOS to połączenie kultur Europy, Bałkanów i Bliskiego Wschodu, polska odpowiedź na coraz popularniejszy na świecie nurt muzyczny łączący kultury i gatunki muzyczne, połączenie muzyki greckiej i arabskiej z funky i muzyką klasyczną. Znalazły się tu też elementy jazzu i muzyki żydowskiej.

Amsterdam Klezmer Band
Nazywani “The Pogues muzyki klezmerskiej”! Amsterdam Klezmer Band w ciągu 17 lat swego istnienia wyrósł na gwiazdę międzynarodowych festiwali. Siedmioosobowy zespół łączy w swej muzyce tradycję klezmerską z elementami tanecznej muzyki cygańskiej i bałkańskiej, uzupełniając całość nowymi brzmieniami funk, jazz, ska i hiphop. Amsterdam Klezmer Band zabiera słuchaczy w podróż po nieistniejącym świecie Europy Wschodniej, mieszając w niezwykły sposób tradycyjną muzykę Yiddish z wpływami bałkańskimi, tureckimi, rumuńskimi, cygańskimi i rosyjskimi. Muzycy rezygnują z czystej formy muzyki klezmerskiej, na rzecz szaleńczej mikstury porywającej do tańca, specyficznej multikulturowej atmosfery ulic i knajp dawnej Europy. W muzyce zespołu czuć szaleństwo, radość i dekadencję, knajpianą atmosferę miast i miasteczek pogranicza kultur. Nie przypadkiem jego żywiołem są koncerty – na żywo są istnym wulkanem energii, każdy z siedmiu muzyków gra na kilku instrumentach, tworząc niezwykle wielobarwny spektakl.

Magda Brudzińska Klezmer Trio
Zespół wykonujący wokalno-instrumentalną muzykę klezmerską, inspirowaną muzyką tradycyjną Żydów Aszkenazyjskich oraz folkiem Europy centralnej i Bałkanów. Czerpie z tradycyjnych melodii galicyjskiej diaspory, łącząc je ze współczesnymi tradycjami wykonawczymi nowoczesnymi brzmieniami. Swoje oryginalne brzmienie zawdzięcza również niezwykłej niskiej, oryginalnej i ciepłej barwie głosu wokalistki, śpiewającej piosenki w języku jidysz. Magda Brudzińska koncertuje na wielu scenach w kraju i za granicą, zawsze wzbudzając swymi występami emocje i spore zainteresowanie. Skład: Magda Brudzińska – śpiew i altówka, Jacek Kopiec – akordeon, Piotr Południak – kontrabas.

Rzeszów Klezmer Band
Zespół powstał w 2004 roku, od tej pory często i z powodzeniem koncertuje w Polsce i na świecie. Utwory wykonywane przez muzyków to tradycyjne melodie klezmerskie, aranżowane w taki sposób, aby zawrzeć w nich elementy tradycji i nowoczesności. RKB ma na koncie dwie płyty: „Siedem” i „Kameleon”. Młodzi i energiczni muzycy sprawiają, że muzyka w ich wykonaniu przemawia do szerokiego grona publiczności. Ich koncerty są żywiołowe, różnorodne, porywające. Muzyka zespołu Rzeszów Klezmer Band momentami porywa do tańca, kusząc zmysłowymi nastrojami, innym razem wzrusza rzewnymi brzmieniami… Skład: Jacek Anyszek – klarnet; Mateusz Chmiel – klarnet, saksofon; Dariusz Kot – akordeon; Wojciech Jajuga – kontrabas; Kamil Siciak – perkusja; Katarzyna Blat – śpiew.

Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku, Białostocki Ośrodek Kultury, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu

Koncerty Barucha Finkelsteina w Wielkiej Synagodze w Tykocinie
Baruch Finkelstein jest od 1989 roku głównym kantorem Wielkiej Synagogi w Sankt-Petersburgu, a od 2003 roku także głównym kantorem Synagogi w Moskwie. Karierę artystyczną rozpoczął w 1973 roku. Obdarzony przez naturę elastycznym głosem o pięknym brzmieniu i skali (bas baryton 2 i pół oktawy), ukończył Konserwatorium w Leningradzie. Przez ponad 15 lat występował w partiach solowych na deskach teatrów operowych Petersburga. W 1979 roku artysta trafił do synagogi. Zainteresowanie kulturą, tradycją i historią żydowską, studia nad Torą i językiem hebrajskim oraz śpiew w chórze synagogalnym sprawiły, że jego droga zawodowa i artystyczna uległa gwałtownej zmianie i związała jego życie z Synagogą. Nie miał wykształcenia w tym kierunku, musiał więc samodzielnie studiować arkana sztuki kantoralnej. W 1990 roku studiował wykonawstwo sztuki kantoralnej pod kierunkiem światowej sławy kantora Josepha Malovany’ego w Nowym Jorku. Liczne występy na całym świecie przyniosły mu międzynarodowe uznanie i sławę. Swój kunszt przekazuje młodym adeptom sztuki wokalnej, którzy już teraz z sukcesem uprawiają muzykę kantoralną w Wilnie, Moskwie, Mińsku, Petersburgu, a także w USA i Izraelu. Baruch Finkelstein jest również organizatorem i kierownikiem męskiego chóru synagogalnego i zespołu muzyki klezmerskiej. Od wielu lat wykłada w Konserwatorium Petersburskim. Współpracował m.in. z Krzysztofem Pendereckim, wykonując partię solową w dziele oratoryjnym polskiego kompozytora – „Kadysz”.
Dwa koncerty Barucha Finkelsteina odbędą się w tykocińskiej synagodze. Podczas pierwszego koncertu usłyszymy klasyczne liturgiczne kompozycje żydowskie oraz pieśni weselne w języku jidysz. Na drugi koncert składać się będą pieśni liturgiczne, piosenki estrady izraelskiej, pieśni narodowe w języku jidysz oraz pieśni rosyjskich kompozytorów o tematyce żydowskiej.

Organizator: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

„Gilgamesz” Teatru Chorea
Koncert – spektakl Teatru Chorea, w reżyserii Tomasza Krzyżanowskiego na chór, trio jazzowe i kwartet smyczkowy. Niezwykłe i oryginalne odczytanie jednego z najstarszych zachowanych poematów epickich. To pierwsza pełna adaptacja muzyczna Eposu o Gilgameszu inspirowana zapomnianym brzmieniem języka akadyjskiego i tajemniczą kulturą starożytnego Sumeru. Podczas koncertu usłyszeć można 10 utworów opowiadających o poszukiwaniu tajemnicy nieśmiertelności przez legendarnego władcę Gilgamesza. W warstwie dźwiękowej spotykają się współczesne brzmienia i elementy tradycji muzycznych Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury

Wojciech Majewski gra Skriabina
Wojciech Majewski – pianista, kompozytor, aranżer, pedagog. Występował z wieloma znakomitymi artystami takimi jak Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Joe La Barbera, Henryk Miśkiewicz, Palle Danielsson. Koncertował na międzynarodowych scenach i festiwalach. Należy do nielicznego grona artystów, których kompetencje muzyczne oraz wszechstronność pozwalają na tworzenie i wykonywanie zarówno jazzu, jak i muzyki klasycznej. Jego jazzowe interpretacje piosenek M. Grechuty spotkały się z entuzjastycznym podejściem po wydaniu albumu „Grechuta”, zaś po autorskim debiucie „Zamyślenie” i kolejnym krążku „Opowieść” pojawiły się kolejne nagrody i wyróżnienia. W kwietniu tego roku ukazał się album “Wojciech Majewski gra Skriabina” – wydawnictwo w całości poświęcone muzyce wielkiego rosyjskiego kompozytora Aleksandra Nikołajewicza Skriabina (1872-1915), upamiętniające setną rocznicę jego śmierci. Jednym z pierwszych słuchaczy płyty był Nigel Kennedy, który nazwał Majewskiego „największym polskim pianistą naszych czasów”. Cykl miniatur Skriabina ukazuje go jako jednego z najwybitniejszych kontynuatorów „myśli” chopinowskiej, który w oryginalny sposób rozwinął fakturę fortepianową i wytyczył nowe horyzonty rozwoju muzyki europejskiej i światowej.

Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku

Potańcówka Miejska
Podczas potańcówki w plenerze zabrzmią klasyczne swingi, fokstroty, walce i jazz nowoorleański. Podczas imprezy wystąpi zespół estradowy, który przypomni klimat dawnych potańcówek w plenerze. Imprezę wzbogaci muzyka grana na dwóch starych oryginalnych patefonach z napędem zegarowym, obsługiwanych przez multiinstrumentalistę Zbigniewa Rusiłowicza.

Organizatorzy: Białostocki Ośrodek Kultury, Faktoria Spółdzielnia Socjalna w Zielonce

Koncert Chóru Miejskiego z Grajewa
Chór Miejski istnieje od 2013 roku, działa przy Miejskim Domu Kultury w Grajewie. Tworzą go przedstawiciele różnych pokoleń, reprezentanci różnych zawodów. Dyrygentką chóru jest absolwentka Wyższej Szkoły Muzycznej w Białymstoku Ewelina Kamińska. W swoim repertuarze chór posiada tradycyjne pieśni żydowskie w języku hebrajskim i jidysz, wykonuje także utwory w języku polskim.

Organizatorzy: Białostocki Ośrodek Kultury, Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael

Warsztaty gry na cymbałach
Cymbały to niezwykły instrument, trochę już dziś zapomniany. Obecnie można go czasem usłyszeć w muzyce węgierskiej, żydowskiej oraz cygańskiej, niekiedy w składzie zespołów folkowych, zwłaszcza ze wschodniego pogranicza. W ramach festiwalu proponujemy warsztaty gry na tradycyjnych cymbałach dla osób powyżej 15. roku życia. Warsztaty skierowane są do dziewięciu osób, które przez trzy dni (1,5 godziny dziennie) będą się uczyć gry na cymbałach. Warsztaty będą miały charakter otwarty – osoby chętne będą mogły uczestniczyć w zajęciach jako obserwatorzy. Warsztaty poprowadzi Zbigniew Rusiłowicz – muzyk, instrumentalista, i pasjonat cymbałów. Podczas warsztatów uczniowie w zapoznają się z rodzajami, historią, budową oraz technikami gry na cymbałach.

Organizatorzy: Białostocki Ośrodek Kultury, Faktoria Spółdzielnia Socjalna w Zielonce

 

INNY WYMIAR SZTUKI

“ZBIÓR/ZBOR – konstruowanie archiwum” – białoruska sztuka współczesna
Dokumentacja czterdziestu najważniejszych wypowiedzi artystycznych białoruskiej sztuki współczesnej z lat 1991–2015. Organizacja i ekspozycja stały się możliwe dzięki materiałom zebranym przez Platformę badawczą białoruskiej sztuki współczesnej KALEKTAR (kalektar.org) na potrzeby specjalnego projektu ZBOR. Wystawa stanowi swoisty, publicznie dostępny podręcznik białoruskiej sztuki ostatnich dziesięcioleci. ZBOR ma też pełnić funkcję uniwersalnego fundamentu do dalszych, szczegółowych badań w tej sferze. Organizatorzy liczą na to, że dyskusja wokół prezentacji pociągnie za sobą refleksję na temat znaczenia sztuki, procesów jej ochrony, a także tworzenia kolekcji. Chcą stworzyć unikalny dla Europy Wschodniej projekt, zawierający szczegółową, profesjonalną informację o najważniejszych wypowiedziach artystów białoruskich z ostatnich lat. Kuratorzy: Siergiej Szabochin, Siergiej Kiriuszczenko; koordynator: Paweł Prieobrażeński; artyści: Siergiej Babarieko, Izrail Basow, Grupa „Bergamot”, Grupa „Białoruski klimat”, Władimir Cesler i Siergiej Wojczenko, Oleg Cziornyj, Lena Dawidowicz, Ewielina Domnicz, Andrzej Durejko, Żanna Gladko, Żanna Grak, Michał Gulin, Oksana Gurinowicz, Oleg Juszko i Kirył Łubiniec, Siergiej Kiriuszczenko, Artur Klinow, Aleksander Komarow, Aleksej Koszkarow, Andrzej Lenkiewicz, Grupa „Lipowyj Cwiet”, Aleksej Łuniow, Wika Mitriczenko, Duet Galina Moskaliowa i Władimir Szachlewicz, Maryna Napruszkina, Aleś Puszkin, Grupa Revision, Witalij Rożkow (Bismark), Ludmila Rusowa, Igor Sawczienko, Olga Sazykina, Antonina Słobodczikowa, Anna Sokołowa, Tamara Sokołowa, Siergiej Szabochin, Anna Szkolnikowa, Leon Tarasewicz, Igor Tiszyn, Maksim Tymińko i Oleg Szutow, Wasilij Wasiljew, Aleksej Wielikżanin.
Organizator: Galeria Arsenał w Białymstoku

„Nasze ciało narodowe”
Do rozmowy o obrazie własnym państw i narodów Galeria Arsenał zaprosiła artystów z Polski, Ukrainy i Rosji. Jak widzą swoje narody? Jaki wizerunek własnych państw wynika z ich prac? Jak opisują kondycję wspólnoty narodowej? Artystki i artyści umieją mówić o pewnych stanach, jeszcze zanim te się skrystalizują. Dzięki umiejętności obserwacji świata w różnych jego przejawach dotykają zjawisk, zbiorowych emocji i myśli, które organizują życie społeczne. Przyglądając się powszechnym zachowaniom, reakcjom i dyskusjom, zaglądając pod podszewkę deklarowanych, omawianych i prezentowanych postaw, dochodzą do niejawnych, wypieranych narracji na przykład na temat swojego kraju. Zaproszenie do projektu artystek i artystów z Polski, Ukrainy i Rosji wynika z terytorialnej bliskości, wspólnej historii – nasze kraje wchodziły w skład tych samych organizmów państwowych: Wielkiego Księstwa Litewskiego, Imperium Rosyjskiego i sowieckiej strefy wpływów, a poczucie wzajemnej odrębności, szczególnie od XIX wieku, jest bardzo silne we wszystkich tych narodach, podobnie jak swoiste napięcie między nimi (nami?). Rozmowy o tożsamości narodowej toczą się w wysokiej temperaturze. Wydaje się, że nasze kraje są teraz w trakcie przepracowywania obowiązujących wzorców. Kuratorka: Monika Szewczyk ; artyści: Polska – Adam Adach, Anna Baumgart, Hubert Czerepok, Aleksandra Czerniawska, Marek Raczkowski, Tomasz Rafa, Jadwiga Sawicka, Piotr Uklański; Rosja – Chto Delat, Piotr Pawlenski; Ukraina – David Chichkan, Vlada Ralko, Mykola Ridnyj.

Organizator: Galeria Arsenał w Białymstoku

Performance z Białorusi: Aleksander Kravchenko, Nataliya Lisovskaya, Wiktor Petrov, Sergey Zhdanovich
Kurator projektu, Wiktor Petrov: “Sztuka współczesna i sztuka performance przez długi czas były nieznane na Białorusi przede wszystkim z powodu blokowania wszelkich przejawów wolności w sztuce. Władza bała się wolnej i otwartej sztuki i nie zmieniło się to do dziś. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna jest prosta: wolna sztuka zmienia sposób myślenia, a władzom to nie jest na rękę. Sztuka łączy ludzi, a tego władza też nie lubi. (…) Dlatego sami artyści – za własne pieniądze i nakładem własnej pracy – zorganizowali w 1999 roku Międzynarodowy Festiwal Performance’u „Navinki”, który od początku swojego istnienia do dzisiaj jest jedynym corocznym festiwalem sztuki performance w Europie Wschodniej. W ciągu tych 16 lat brali w nim udział najwybitniejsi artyści z całego świata, również z Polski. Ze względu na obecną sytuację polityczną na Białorusi (nasz festiwal był kilkakrotnie zamykany) zdecydowaliśmy się na podróżowanie niewielkimi grupami artystów do różnych krajów europejskich i pokazywanie tam białoruskiego performance’u.”

Organizator: Galeria Arsenał w Białymstoku

Instalacja „Bialystoker”
Projekt polega na opakowaniu pożydowskiej, niezamieszkałej obecnie kamienicy przy ul. Młynowej 2 (pomiędzy jedną z trzech zachowanych w Białymstoku synagog a nieistniejącym najstarszym kirkutem, w dawnej dzielnicy żydowskiej zwanej Chanajkami) w banery z nadrukowanymi archiwalnymi fotografiami żydowskich mieszkańców miasta. Będą to portrety z książki „Bialystok. Photo album of a renowned city and it’s jews the world over”, wydanej w Nowym Jorku w 1951 roku przez Davida Sohna, który mimo, że większość życia spędził w Stanach, do końca nazywał siebie „Bialystokerem”. Zawiera ona około 1200 zdjęć, które Sohn zebrał z rozrzuconych po całym świecie diaspor, w tym większość to portrety dawnych żydowskich mieszkańców Białegostoku: rabinów i syjonistów, kramarzy i kantorów, robotnic i artystów itd. Brama kamienicy tworzy kilkumetrowy tunel, który zostanie wyklejony żydowskimi gazetami i afiszami z przedwojennego Białegostoku.

Organizator: Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK

Instalacja inspirowana architekturą judaistyczną
W ramach festiwalu powstanie instalacja artystyczna inspirowana architekturą judaistyczną, nawiązująca do kopuły Wielkiej Synagogi w Białymstoku, spalonej podczas II wojny światowej. Konstrukcja, wykonana z przezroczystej pleksi o wymiarach 3x3x3 m, obejmie żebrowaną kopułę oraz łuki architektoniczne. Wewnątrz instalacji zostaną umieszczone betonowe buty, w których znajdą się światła imitujące ogień. Całość ma stworzyć klimat sacrum i skłonić do refleksji nad historią Żydów niegdyś zamieszkujących nasze miasto. Duży wpływ na odbiór instalacji będzie miało światło – za dnia naturalne, zaś nocą sztuczne. Instalację stworzy Paulina Horba, artystka młodego pokolenia, mająca na koncie wiele wystaw i liczne udziały w projektach, festiwalach i plenerach artystycznych.

Organizator: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Mural kolażowy #1 “Pamięć”
Przestrzenna instalacja luminescencyjna w postaci muralu kolażowego. Mural kolażowy to projekt, będący kolażem trzech technik artystycznych: reliefu (płaskorzeźby), muralu (powłoki malarskiej) i instalacji świetlnej (źródeł światła wkomponowanych w prace). Dzięki stworzeniu wypukłego muralu osiągnięty zostanie efekt przestrzenny muralu widoczny w świetle dziennym. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii wtopienia świateł na powierzchni muralu i reliefu, uzyskany efekt świetlny dokonywać będzie metamorfozy całej pracy. Widoczny w dzień obraz zmienia się w nowe dzieło, ukazujące inny kontekstowo i wizualnie przekaz.

Organizator: Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

„Portret potrójny – Triple portrait” – wystawa, pokaz, film, warsztaty
Motywem przewodnim projektu jest wędrówka. Polski fotograf Michał Zieliński wraz z piątką artystów z Polski, Ukrainy i Białorusi wyruszył w lipcu na spotkanie z „tutejszymi” – mieszkańcami podlaskich wsi i miasteczek, gdzie hasło „tygiel kultur” znajduje konkretne odzwierciedlenie w codziennym życiu. Dokumentacja i artystyczne przetworzenie tej wyprawy dokonywało się w drodze eksperymentu. Fotografie powstawały w technice mokrego kolodionu, znanej od początków fotografii, obecnie unikatowej. Żmudna, wymagająca, pracochłonna, ale zapewniająca niepowtarzalny efekt metoda rejestrowania i utrwalania obrazu, pasuje do wymogów projektu, nastawionego raczej na budowanie relacji ze spotykanymi osobami, a nie wyłącznie na zarejestrowanie doskonałych technicznie kadrów. Podczas festiwalu, w Szczytach-Dzięciołowie odbędzie się specjalna prezentacja „Portretu potrójnego” – można będzie obejrzeć kolodiony, poznać realizatorów projektu, spotkać bohaterów, uwiecznionych na zdjęciach, zobaczyć dokumentację fotograficzną i film zrealizowany przez Bartosza Tryznę. W Białymstoku można będzie zobaczyć wystawę oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia fotografii metodą mokrego kolodionu.

Organizator: Centrum im. Ludwika Zamenhofa

 

INNY WYMIAR FILMU


Kino Sąsiedzi: film „Benya Krik” z muzyką na żywo KROKE

KROKE – krakowska formacja założona w 1992 roku przez Tomasza Lato (kontrabas), Tomasza Kukurbę (altówka) i Jerzego Bawoła (akordeon). Zespół, początkowo kojarzony głównie z muzyką klezmerską, obecnie sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. Tworzy własny styl, nie tylko doceniany przez publiczność, ale także artystów z całego świata. Jeden z utworów zespołu znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha “Inland Empire”, a spotkanie KROKE z Nigelem Kennedym zwieńczyła wspólna płyta “East Meets East”. Zespół współpracował m.in. z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, zespołem Tindra, skrzypkiem Diego Galazem, wokalistką Urną Chahar Tugchi i orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Pojawiał się na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.
„Benya Krik” (ZSRR, 1926) – niemy film w reż. Vladimira Vilnera, według scenariusza Izaaka Babla. Tytułowy Benya, rosyjski gangster żydowskiego pochodzenia, jest bohaterem zbioru krótkich opowiadań “Opowieści z Odessy” Babla. Prawie natychmiast po swojej premierze w Kijowie w 1927 roku, film został zakazany przez Ukraińskie Biuro Edukacji Politycznej.

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury

Kino Sąsiedzi: pokaz filmu „Dybuk” w Wielkiej Synagodze w Tykocinie

“Dybuk” (1937) w reż. M. Waszyńskiego to najwybitniejszy film żydowski wyprodukowany w Polsce i pierwszy nakręcony całkowicie w języku jidysz. Fabuła zaczerpnięta została ze sztuki scenicznej Szymona An-skiego i nawiązuje do tradycji chasydów. Dwaj przyjaciele, Nissen i Sender, ślubują sobie, że ich dzieci połączy węzeł małżeński. Senderowi rodzi się córka Lea, a Nisssenowi syn Chonen. Po 18 latach, nieświadomy dawnych przysiąg Chonen przybywa do domu Sendera i zakochuje się w Lei. Ojciec chce jednak wydać Leę za bogatszego i starszego kandydata. Zrozpaczony Chonen, pilny student kabały, zwraca się o pomoc do ciemnych mocy i… pada martwy. W dniu ślubu w Leę wstępuje Dybuk – duch Chonena, który nie chce się rozstać z ukochaną…
Michał Waszyński (ur. w 1904 roku jako Mosze Waks) swoją przygodę z filmem zaczynał m.in. jako asystent Murnaua. Reżyserował głównie popularne komedie i melodramaty z wątkiem kryminalnym, które wyróżniały się na tle ówczesnych produkcji wysokim poziomem artystycznym. Za “Kult ciała” został nagrodzony Złotym Medalem na Festiwalu Filmowym w Nicei. Odkrył wiele talentów aktorskich, w tym Mieczysławę Ćwiklińską. Do 1939 roku zrealizował 41 filmów fabularnych. Po wojnie tworzył we Włoszech.
Prelekcję przed filmem wygłosi dr Renata Piątkowska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury, współorganizator: Muzeum w Tykocinie – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Pokaz filmu “Fabryka Wielkich Mistrzów (Kopiści)”
Akcja filmu według scenariusza i w reżyserii Dariusza Grzeszczyka, rozpoczyna się w 1941 roku w okupowanej przez Niemców Polsce, a dokładnie na obszarze nowo powstałego getta w Białymstoku. Niemiecki fabrykant i działacz NSDAP Oskar Steffen tworzy profesjonalne atelier do kopiowania największych dzieł malarstwa światowego pod nadzorem nazisty i namiestnika Prus Wschodnich Ericha Kocha. Kilkunastoosobowa grupa wykształconych polskich artystów, malarzy pochodzenia żydowskiego pod kierownictwem Abrahama Bermana kopiuje zlecone przez Niemców obrazy…

Organizator: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

 

INNY WYMIAR TEATRU


„Dzienniki Majdanu. Wschód!”

Spektakl na podstawie dramatu Ukrainki Natalii Worożbyt. Na parkingu przy starym dworcu parkuje zdezelowany i poturbowany radziecki samochód – błękitna ŁADA z 1981 r. Wysiada z niego pięć osób, które opowiedzą heroiczne, makabryczne i poruszające historie wprost z kijowskiego Majdanu, miejsca symbolu odradzającej się wolności uśpionego kontynentu. „Dzienniki Majdanu. Wschód!” to nagrane, spisane, zapamiętane na gorąco relacje świadków i uczestników ukraińskiej obywatelskiej rewolucji. Jest to także uteatralizowana próba rekonstrukcji wydarzeń od pierwszych łagodnych studenckich protestów, aż po wydarzenia z lutego, podczas których Ukraińcy walczyli już nie tylko o godność ale i własne życie. Koncept/reżyseria: Mateusz Tymura; współpraca: Monika Kwiatkowska; przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska; sounddesigne: Adam Frankiewicz; choreografia: Ewa Hubar; współpraca scenograficzna: Piotr Łasiewicki, Katarzyna Kapuścińska; projekcje: Lucjusz Sawicki, Sebastian Łukaszuk; koordynacja: Marina Dashuk; aktorzy: Aleksandra Padzikowska, Błażej Piotrowski, Natalia Sakowicz, Wojciech Schabowski, Błażej Twarowski.

Organizatorzy: Fundacja “Przestrzeń” / Teatr Latarnia

„Traktat o manekinach” Teatru Wierszalin
Fragment “Sklepów Cynamonowych” to punkt wyjścia do rozważań na temat nieodgadnionej natury człowieka, a nie ilustracja tekstu Brunona Schulza. Bohaterowie spektaklu wciągają widza w świat mistycyzmu i tajemnicy ożywionej materii. Scenografia Julii Skuratowej – najpierw pracownia krawiecka – zamienia się raz w kino, raz w fabrykę, raz w wielki plac demonstracyjny, dając szansę na uczestnictwo w wydarzeniach, które zmieniały świat w pierwszej połowie XX wieku. Projekcje multimedialne, ogarniające całą dekorację, wprowadzają historyczny kontekst opowieści i dają namacalny dowód na istnienie materii ożywionej. Wszak kino to materia, która ożywa wciąż pozostając materią. Na czym więc polega jej sekret?

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury, Teatr Wierszalin

INNY WYMIAR SPOŁECZNOŚCI

Spacer edukacyjny “Znikające miejsca i ludzie 3”
Spacer po dzielnicach Piaski i Chanajki, zapomnianej okolicy, która praktycznie utraciła swój dawny charakter. Obie dzielnice odgrywały bardzo ważną rolę w przedwojennym i powojennym Białymstoku. W trakcie spaceru przypomniane zostaną postaci ważne dla naszego miasta, m.in. Ryszard Kaczorowski i Berta Szaykowska, a także ulice i miejsca (istniejące i zapomniane), o których pamięć zachowała się w archiwach oraz barwnych opowieściach i wspomnieniach starszych białostoczan. Będą to m.in. ulice Garbarska, Śledziowa, Żelazna, Szpitalna, Wesoła, Mazowiecka oraz Rynek Sienny. Do wspólnego spaceru zachęcane są zwłaszcza osoby zainteresowane mało znanym obliczem Białegostoku, ale także dawni i obecni mieszkańcy os. Tysiąclecia, Piaski i śródmieścia.

Organizator: Galeria im. Sleńdzińskich

Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku – ścieżki z zagadkami
W oparciu o Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku zostaną zrealizowane dwie ścieżki: biograficzna – nawiązująca do postaci pochodzenia żydowskiego oraz takich, których postawy wpływały na kształt relacji między Żydami i resztą mieszkańców w różnych okresach historycznych; kulturalna – poświęcona różnym przejawom aktywności artystycznej i estetycznej białostockich Żydów oraz działalności kulturalnej prowadzonej w pożydowskich obiektach po wojnie i współcześnie.

Organizatorzy: Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku, Białostocki Ośrodek Kultury

Warsztaty tradycyjnych sportów krajów Wschodu
Otwarte warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, poświęcone tradycyjnym sportom z krajów Partnerstwa Wschodniego. Podczas pokazów uczestnicy obejrzą krótką prezentację dotyczącą kraju pochodzenia danej dyscypliny, poznają zasady każdej gry i obejrzą pokazy prowadzone przez sześcioosobową drużynę. Pole do gier stanowić będą poszczególne fragmenty Rynku Kościuszki. Poznamy takie gry jak chilingaghaj (Azerbejdżan), lakhtakhagh (Armenia), ducza/gorodki (Ukraina), ekstrameta (Polska), cruol (Mołdawia), piekar (Białoruś), lelo burti (Gruzja). Ostatni z pokazów wymaga zaangażowania większej liczby osób, do udziału zostaną więc zaproszeni wszyscy widzowie. Po zakończeniu pokazów, wszyscy chętni, pod okiem instruktorów – zawodników, będą mogli spróbować swych sił w poszczególnych dyscyplinach.

Organizatorzy: Federacja Ekwilibrium, Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok


Organizatorzy Wschodu Kultury/Innego Wymiaru:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
Kultura Dostępna
Miasto Białystok
Białostocki Ośrodek Kultury (koordynator festiwalu)
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael
Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Faktoria Spółdzielnia Socjalna w Zielonce
Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok
Fundacja Pro Anima
Fundacja „Przestrzeń”
Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku
Galeria Arsenał
Galeria im. Sleńdzińskich
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Opera i Filharmonia Podlaska
Pierwiastek Kultury
Polskie Radio Białystok
Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK
Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie
Teatr Wierszalin
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

Patronat Honorowy:
Ambasada Republiki Armenii

Patronat medialny:
TVP Kultura
Polskie Radio
Polskie Radio Białystok
Gazeta Wyborcza
Gazeta.pl Białystok
BiałystokOnline.pl
TVP Białystok


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

Wystawa “Dizajn pogranicza. Polsko-białoruska sztuka ludowa w nowoczesnym wzornictwie”
Wystawa prac inspirowanych wzornictwem ludowym z pogranicza polsko-białoruskiego stanowi zwieńczenie projektu pt. „Dialogi z Sąsiadami 3 – Śladami znaczeń wzornictwa ludowego na pograniczu polsko-białoruskim”, zrealizowanego przez Stowarzyszenie DRUMLA.

Możemy zobaczyć nietuzinkowe i świeże prace 16 młodych projektantów, architektów i grafików z Polski i Białorusi, którzy wzięli udział w letnich warsztatach projektowania użytkowego, inspirowanego wzornictwem ludowym. W trakcie tych spotkań uczestnicy przemierzyli wspólnie Podlasie oraz Grodzieńszczyznę, podążając śladami charakterystycznego dla tych terenów wzornictwa ludowego, związanego ze zdobnictwem drewnianych domów oraz haftem i tkactwem ludowym. Zainspirowani w ten sposób zaprojektowali następnie przedmioty sztuki użytkowej.
Na kolejnym etapie projektu ogłoszony został otwarty konkurs „Dizajn na ludowo!”, na który podobne prace napłynęły z całej Polski oraz Białorusi. Wszystkie zostały ocenione przez grono ekspertów, a najlepsze spośród nich można będzie zobaczyć na wystawie. Składa się ona z 22 dużych plansz prezentujących prace przygotowane przez uczestników projektu oraz zgłoszone do konkursu, wraz z inspiracjami ludowymi, które przyczyniły się do ich powstania. Nieocenioną wartością tej inicjatywy jest fakt, że część projektów doczekała się już pierwszych prototypów!

Organizatorzy: Stowarzyszenie na rzecz Ziemi Podlaskiej DRUMLA, Białostocki Ośrodek Kultury

Wystawa plenerowa “Rozciągnięci”
„Rozciągnięci – to my, młodzi studenci, albo dopiero co po studiach. Pochodzimy stąd, z Białegostoku, tu się uczyliśmy, tu wracamy na święta. Ale jesteśmy właśnie rozciągnięci – po całej Polsce. Studiujemy w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Katowicach. Wszyscy jesteśmy związani ze sztuką, studiujemy grafikę, wzornictwo, architekturę wnętrz, scenografię. Ale jednocześnie wracamy do Białegostoku. Czemu? Coś nas tu CIĄGNIE, stąd pochodzimy. Jakaś cząstka nas chce zachować CIĄGŁOŚĆ z tym miejscem. Tą wystawą chcemy się przypomnieć, powrócić. Na nowo poczuć się przyciągniętym do miejsca, w którym nie do końca już czujemy się SWOJO. Nie wiemy, czy tu wrócimy na stałe. Możliwe, że nie, ale te chwilowe powroty, to w końcu powroty do miejsca, w którym żyliśmy, zanim zaczęło się nasze ROZCIĄGNIĘCIE”. Rozciągnięci to: Rozalia Ogonowska – UA w Poznaniu, kierunek: grafika; Aleksandra Birycka – Politechnika Śląska, kierunek: architektura wnętrz; Dominika Godlewska – Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, kierunek: grafika; Aleksandra Jakuć – UA w Poznaniu, kierunek: wzornictwo; Łukasz Radziszewski – ASP w Warszawie, kierunek: grafika; Agata Łobaczuk – ASP w Krakowie, kierunek: wzornictwo; Katarzyna Minkowska – ASP w Warszawie, kierunek: scenografia.

Organizatorzy: Pracownia Aktywności Obywatelskiej, Białostocki Ośrodek Kultury