¿Underground / Independent?: Centrum Komiksu + spotkanie z reżyserem Maciejem Bierutem

(Polska, 78')

Trailer

Opis filmu

W ramach Festiwalu ?UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na pokaz filmu

W CENTRUM KOMIKSU + spotkanie z reż. MACIEJEM BIERUTEM

27 listopada 2021, godz. 19:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 13 zł – w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

prowadzenie spotkania: Andrzej Kłopotowski

W Centrum Komiksu
Polska 2020, 78′
reż. Maciej Bierut

Humorystyczna kronika kultury komiksu w Polsce pokazana przez pryzmat kultowego sklepu, zrzeszającego cały świat pasjonatów nowel graficznych. Warszawskie Centrum Komiksu to najstarszy sklep z komiksami w Polsce, prowadzony nieprzerwanie od początku lat 90. Kuba wraz z ojcem prowadzą swoją działalność z taką pasją i oddaniem, że Centrum Komiksu już dawno zyskało miano miejsca kultowego. Sklep stał się miejscem spotkań różnorodnych czytelników – od pasjonatów po samych twórców czy wydawców. Centrum Komiksu ma tak bogatą historię, że – na jej kanwie – film przygląda się przemianom rynku wydawniczego w Polsce. W trzech rozdziałach oglądamy różne jego oblicza. Od opowieści o samych właścicielach i wiernych klientach, przez historię o trudach wydawniczych i problemach, przed jakimi stają sami twórcy. „W Centrum Komiksu” pokazuje wszystkie odcienie tego kolorowego świata.

Maciej Bierut
Writer-director. Przyszedł na świat cierpiąc na Weltschmerz, którego jedynym ukojeniem stało się kino. W wieku 11 lat stworzył swój pierwszy film poklatkowy korzystając z przedmiotów codziennego użytku i starej kamery cyfrowej. Przez kolejne lata eksperymentował z różnymi krótkimi formami, kontynuując swoją edukację jako samouk. Obecnie tworzy filmy w wielu gatunkach, ciągle uciekając od strefy komfortu. Miał przyjemność pracować z takimi artystami jak: Tomasz Kot, Kasia Lins, Czesław Mozil, Leski, Aleksandra Domańska czy Maciej Orłoś. W swojej twórczości stara się znaleźć równowagę pomiędzy wartością intelektualną i emocjonalną, równocześnie tracąc tę między życiem prywatnym a zawodowym. Jego motto to: cierpienie jest tymczasowe, film wieczny.

Andrzej Kłopotowski – dziennikarz “Gazety Wyborczej w Białymstoku”, autor “Osiedlownika” – nieoczywistego przewodnika po Białymstoku.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury