Tydzień Kina Hiszpańskiego: Póki trwa wojna

(Hiszpania, 107')

Opis filmu

PÓKI TRWA WOJNA / Mientras dure la guerra
Hiszpania 2019, 107’
reż. Alejandro Amenábar
obsada: Karra Elejalde, Eduard Fernández, Santi Prego, Patricia López Arnaiz, Inma Cuevas, Nathalie Poza, Luis Bermejo

Alejandro Amenábar to jeden z najbardziej znanych na świecie hiszpańskich twórców. Jego filmy doceniano na festiwalach w Berlinie, Wenecji i Toronto, pracował z największymi hollywoodzkimi gwiazdami, a wyreżyserowane przez niego „W stronę morza” zdobyło Oscara.

„Póki trwa wojna” to wielki powrót reżysera do ojczyzny, a zarazem pierwsze zmierzenie się z wielkimi tematami z hiszpańskiej historii – czasami wojny domowej, objęciem władzy przez generała Franco i towarzyszącymi im represjami. Film skupia się na postaci pisarza i filozofa, Miguela de Unamuno, który do dziś pozostaje w Hiszpanii postacią niezwykle kontrowersyjną.

Film zdobył aż 17 nominacji do nagród Goya i pięć statuetek. Odniósł też ogromny sukces komercyjny i był jedną z najchętniej oglądanych przez Hiszpanów rodzimych produkcji ubiegłego roku.

Salamanka, lato 1936 roku. Wybitny pisarz i filozof, Miguel de Unamuno postanawia publicznie poprzeć wojskowy zamach stanu, który zdaniem jego autorów ma służyć uporządkowaniu niespokojnej sytuacji w kraju. Bez sprzeciwu aprobuje rozwiązanie rady miejskiej, której był członkiem i uznaje nominację do nowych władz miasta. Piastując funkcję rektora uniwersytetu w Salamance, podpisuje oświadczenie wydane przez uczelnię, w którym popiera się obronę chrześcijańskiej cywilizacji zachodniej przed niosącą destrukcję ideologią Wschodu oraz przewodniczy pracom komisji redukującej obecność na uczelni profesorów o lewicowych poglądach. Rząd republikański zwalnia Unamuno z funkcji rektora, czego on nie przyjmuje do wiadomości.

Tymczasem generał Francisco Franco ze swymi oddziałami łączy się z frontem rebeliantów i rozpoczyna udaną kampanię z zamiarem przejęcia wyłącznego dowództwa nad wojną oraz władzy w kraju.

Krwawe oblicze konfliktu i liczne wyroki pozbawiające wolności powodują, że Unamuno zaczyna podawać w wątpliwość swoje poglądy. Kiedy generał Franco przenosi kwaterę główną do Salamanki, Unamuno udaje się do niego z petycją o uwolnienie uwięzionych przyjaciół.