Tydzień Kina Hiszpańskiego: Bez końca

(Hiszpania, 97')

Trailer

Opis filmu

BEZ KOŃCA / Sin Fin
Hiszpania 2018, 97’
reż. César Esteban Alenda, José Esteban Alenda
obsada: Javier Rey, María León, Mª Paz Sayago, Juan Carlos Sánchez

Festiwal Kina Hiszpańskojęzycznego w Maladze 2018: najlepszy aktor, najlepszy pierwszy film, nominacja do Nagrody Goya 2019 za najlepszy debiut reżyserski

Debiut reżyserski braci Alendów. Film drogi rozgrywający się między Kadyksem, Malagą i Madrytem. Historia miłości i podróży w czasie.

Javier (Javier Rey) przybywa z przyszłości, aby odzyskać utraconą miłość Marii (María León). Wspólnie doświadczają magii pierwszego spotkania i powtarzają podróż, która tak jak kiedyś rozpoczyna się świtem w Madrycie i kończy zachodem słońca na andaluzyjskim wybrzeżu. A wszystko po to, by przygaszona María znów stała się pełną życia kobietą, w której zakochał się Javier. Spontaniczną, wesołą dziewczyną, nucącą piosenki Mecano – jednego z najpopularniejszych zespołów hiszpańskiego popu lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

Na pytanie, jak stworzyć filmową opowieść o miłości, która nie byłaby przesłodzona, reżyserzy odpowiedzieli: Było to jedno z wielkich wyzwań – nie przekroczyć granicy i nie manipulować emocjonalnie widzem. Być świadkiem, a nie intruzem w związku Javiera i Maríi. Wierzymy, że udało nam się to osiągnąć dlatego, że i aktorzy, i my obnażyliśmy się emocjonalnie. Nie wstydziliśmy się opowiedzieć również o nieszczęściach w miłości i stworzyć postaci wielowarstwowe, niedoskonałe… jak my wszyscy. Staramy się pracować bez tabu, a żeby było to możliwe, trzeba mieć aktorów jak Maria i Javier. Bardzo odważnych.

Postaci z filmu noszą te same imiona, co aktorzy odtwarzający ich role – mówią reżyserzy i dodają: Napisaliśmy ten scenariusz dla nich. Do postaci dodaliśmy nawet fizyczne cechy tej dwójki. Są to drobne szczegóły, które naszym zdaniem pomagają zbudować intymność i zaufanie, które są podstawą twórczości artystycznej. Film był dla nas wszystkich intensywną podróżą emocjonalną i zawsze już chcielibyśmy robić filmy z Javierem i Marią.

Organizatorem Tygodnia Kina Hiszpańskiego jest Agencja Promocji Mañana we współpracy z Ambasadą Królestwa Hiszpanii, Biurem Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce i Instytutem Cervantesa w Krakowie.

Harmonogram pokazów Tydzień Kina Hiszpańskiego:
https://bok.bialystok.pl/wydarzenia/wydarzenie/tydzien-kina-hiszpanskiego/