The Best Off 15. ŻUBROFFKA cz. II

(Polska, Niemcy, Litwa, Czechy, Argentyna, Bułgaria, 133')

Opis filmu

THE BEST OFF 15. ŻUBROFFKA cz. II

 

TROCHĘ RAJU / A LITTLE BIT OF PARADISE reż. Andrzej Cichocki, Polska 2020, 19’

I Nagroda w konkursie polskim DOKUMENT.PL
Uzasadnienie Jury: „Za wrażliwość autora w odnalezieniu piękna tam, gdzie zazwyczaj go nie dostrzegamy”.

Dokument z pogranicza realizmu i baśni. Film o śląskiej rodzinie, która w ustronnym zakątku metropolii odkrywa przed obserwatorem swój świat. Dzieli się chwilami ze swojego życia, nierozerwalnie związanymi z otaczającą przyrodą.

JUST A GUY reż. Shoko Hara, Niemcy 2020, 15’

Nagroda za Najlepszy Dokument
Uzasadnienie Jury: „Hipnotyzująca wizualnie opowieść pełna dzikiej wyobraźni, a jednak opowiadająca o świecie jak najbardziej prawdziwym i zatrważającym w swojej autentyczności. Odwaga i kreatywność reżyserki oraz otwartość jej bohaterek pozwala widzowi poszerzyć granice empatii i zrozumienia, przypominając o tym że u podstaw wszelkich ludzkich działań leży po prostu potrzeba bycia kochanym”.

Nagroda Polskich Dziennikarzy
Uzasadnienie Jury: „Za stworzenie widzom możliwości zrozumienia punktu widzenia kobiet zafascynowanych złem przy użyciu złożonych technik animacji połączonych z dokumentem”.

Animowana opowieść o miłości. Trzy kobiety opowiadają o swoim uczuciu, pożądaniu i związku z Richardem Ramirezem, seryjnym mordercą i gwałcicielem, z którym nawiązały kontakt po jego skazaniu.

DUMMY / ATKURIMAS reż. Laurynas Bareiša, Litwa 2020, 14’

Nagroda za Najlepszą Fabułę
Uzasadnienie Jury: „Za misterne wykreowanie pozornie odartej z emocji sytuacji, poprzez którą doświadczamy banalności zła.”

Przestępca, korzystając z manekina bez twarzy, odtwarza brutalną zbrodnię. Co zaskakujące, to nie on jest osądzany. Wygląda na to, że w grupie dochodzeniowej dzieje się coś dziwnego.

OPOWIEŚĆ O DWÓCH SIOSTRACH / A TALE OF TWO SISTERS reż. Jakub Prysak, Polska 2020, 16’

NAGRODA DZIKIEGO ŻUBRA – NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Wyróżnienie w konkursie polskim DOKUMENT.PL
Uzasadnienie Jury: „Za wnikliwą obserwację małych spraw, o pięknie których często zapominamy. Za historie o pozornie wielkich różnicach i o sile siostrzanej miłości”.

Dwie starsze siostry Bożenna i Zofia mieszkają obok siebie w dwóch mieszkaniach w tym samym bloku. Dzielą je dwie rzeczy: ściana i zupełnie inne poglądy polityczne.

JESTEM TUTAJ / I’M HERE reż. Julia Orlik, Polska 2020, 15’

I Nagroda w konkursie polskim ANIMACJA.PL
Uzasadnienie Jury: „Doceniamy poruszenie przez młodą twórczynię najtrudniejszego z tematów w sposób mądry, ciepły i łagodny, a jednocześnie surowy, prosty i oszczędny w swojej formie. Dziękujemy za przypomnienie nam, że najcenniejszym co możemy sobie nawzajem jako istoty ludzkie dać, jest po prostu czysta obecność”.

Wyróżnienie Dziennikarzy Zagranicznych
Uzasadnienie Jury: „Za wyprowadzenie prawdziwie emocjonalnego ciosu za pomocą najprostszych środków!”

Mężczyzna opiekuje się sparaliżowaną żoną. Mimo podeszłego wieku i własnych problemów ze zdrowiem, stara się ulżyć jej w coraz większym cierpieniu. Pomaga mu córka, usiłująca pogodzić opiekę z pracą w szpitalu i swoim życiem rodzinnym. Każde z nich ma inne poglądy na to, jak powinna wyglądać opieka nad chorą. Prowadzi to do wielu sprzeczek.

SING FOR US / ZAZPÍVEJ reż. Terézia Halamová, zdjęcia: Lubomír Ballek, Czechy 2020, 21’

Nagroda za Najlepsze Zdjęcia
Uzasadnienie Jury: „Za wypełnienie każdego ujęcia magiczną energią dojrzewania. Za przypomnienie uczuć związanych z pierwszym zauroczeniem”.

NAGRODA NEW EUROPE TALENT AWARD

Starszy brat 14-letniej Evy i jego przyjaciele postanawiają zabrać dziewczynę nad jezioro. Eva czuje tam wielką bliskość ze starszymi nastolatkami, a ciekawość po raz pierwszy doprowadza ją do odkrycia ludzkiej fizyczności.

NO VACANCY / NO HAY LUGAR reż. Daniel Katz, Argentyna 2019, 14’

I Nagroda w konkursie międzynarodowym CAŁY TEN ŚWIAT
Uzasadnienie Jury: „Za przypadkowe i ważne słowa w świecie, w którym brakuje dialogu między ojcem i synem”.

Carlos i Darío, ojciec i syn, jadą pograć w piłkę nożną, ale prawdziwy mecz rozgrywa się między nimi.

NINA, reż. Hristo Simeonov, Bułgaria 2019, 19’

GRAND PRIX 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA

Trzynastoletnia Nina czuje się uwięziona w relacji z apodyktycznym Vasilem, przygotowującym ją do roli kieszonkowca w Hiszpanii. Są dni, gdy jest już prawie gotowa, by się od niego uwolnić.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury